Infekcia močových ciest – nepríjemný letný spoločník

Infekcia močových ciest – nepríjemný letný spoločník

Krásne letné počasie nás najčastejšie láka tráviť deň v príjemne studenej vode. Či sa chystáte pookriať v prírode pri jazere alebo sa rozhodnete pre návštevu miestneho kúpaliska. Kúpanie vo vode so sebou však prináša aj viaceré zdravotné riziká, ktoré sa u nás môžu prejaviť až o pár dní. 

Medzi ne patrí aj infekcia močových ciest, ktorá je druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou. 

Ako môže infekcia močových ciest vzniknúť?

Infekcia môže vzniknúť veľmi ľahko. Najčastejšie ju spôsobujú mikroorganizmy z hrubého čreva, ktoré môžu preniknúť do močového mechúra pri pohlavnom styku, ale i pri nedostatočnej hygiene. Problémom však môžu byť aj mokré plavky či ,,ofúknutie“ holých krížov počas chladnejších dní. 

Odporúčame prečítať: Uštipol vás hmyz? Tieto rady vám pomôžu

infekcia-mocovych-ciest-neprijemny-letny-spolocnik

Zdroj: Shutterstock®

Dochádza tým k oslabeniu imunity, ktorá vedie k tvorbe baktérií v močovom mechúri. Už po pár hodinách od výskytu baktérií môžeme pocítiť bolesť v podbrušku, pálenie, rezanie, bolesť pri močení, zakalený zapáchajúci moč či krv v moči. V horších prípadoch sa môže prejaviť horúčka, vracanie či bolesť chrbta v oblasti bedier, ktorá môže značiť rozšírenie infekcie do obličiek.

Čo je potrebné urobiť a ako sa dá zápal močového mechúra liečiť?

So zápalom močového mechúra sa neradno zahrávať a v prípade jeho neliečenia robíte chybu. Pri začínajúcich príznakoch (jemné štípanie pri močení, nepríjemný pocit v podbrušku…) je potrebné navštíviť lekára, ktorý vám na základe vyšetrenia a odberu moču určí diagnózu a odporučí liečbu. 

Odporúčame prečítať: Ešte stále nespíte? Môže vám pomôcť príroda

infekcia-mocovych-ciest-neprijemny-letny-spolocnik

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie sa na liečbu zápalu močových ciest nasadzujú antibiotiká, ktoré si s nežiaducimi mikroorganizmami vedia poradiť. Dôležitá je aj dôkladná hydratácia a dopĺňanie tekutín (ideálna je voda či nesladený čaj), ktoré pomáha prečisťovať organizmus a odplavuje  tým škodlivé látky z tela. Vhodné je piť aj urologický čaj či brusnicovú šťavu, ktorá sa na liečbu močových chorôb často používa pri doplnkovej liečbe.

Po ukončení liečby zvyčajne dochádza k úľave. V prípade pociťovania ťažkostí je vhodné opäť navštíviť lekára. Žiaľ, v prípade, že ochorenie nepreliečite dostatočne, po čase sa vám ochorenie môže vrátiť.

Odporúčame prečítať: Letný strašiak menom salmonelóza

infekcia-mocovych-ciest-neprijemny-letny-spolocnik

Zdroj: Shutterstock®

OTÁZKA PRE VÁS:

Bojujete s infekciami močových ciest?

Čo pomáha vám?

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 15.05.16 20:14

SK
karma
114.00

dobre rady, snazim sa tomu preventivne vyhybat

  • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 14:30

KS
karma
133.00

Mala som raz a dúfam, že aj posledný krát, pretože vôbec to nie je príjemné. Musela som si až dať nasadiť antibiotiká, lebo mi nepomáhali ani čaje ani brusnicová šťava.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní