Nadbytok testosterónu v tele ženy: Problém, ktorý treba riešiť!

Nadbytok testosterónu v tele ženy: Problém, ktorý treba riešiť!

Nedávno sme vám priniesli článok o potrebe mužského hormónu testosterónu v ženskom organizme. Hladina tejto látky by sa však mala pohybovať v optimálnom množstve. Nadbytok testosterónu v tele ženy totiž môže spôsobiť viaceré zdravotné komplikácie aj nežiadúce účinky. Mnohé ženy trápi, napríklad nepravidelná menštruácia. Medzi ďalšie prejavy vysokej hladiny testosterónu zaraďujeme hrubnutie hlasu, zvýšený rast ochlpenia a vypadávanie vlasov.

Tento problém môžu vyriešiť napríklad hormonálne lieky, predpísané lekárom. Existuje však množstvo prírodných a šetrných metód, ako dostať hladinu testosterónu v ženskom tele do normálu. Pomôžu viaceré potraviny, bohaté na ženské hormóny, byliny i rôzne druhy cvičenia.

Pozri aj: Testosterón v tele ženy: Tieto signály jeho nadbytku neignoruj!

sója

Zdroj: Shutterstock®

Do jedálnička zaraďte tieto potraviny!

1. Sója

Snáď najznámejšou potravinou, podieľajúcou sa na zvyšovaní produkcie ženského estrogénu, je sója. Táto strukovina, ale aj ďalšie výrobky z nej, výrazne napomáhajú potláčať množstvo testosterónu v tele. Do jedálnička sa tiež oplatí zaradiť aj ďalšie druhy strukovín, ako napríklad hrášok či zelené fazuľky. Všetky spomenuté potraviny sú navyše zdrojom rastlinných bielkovín, vitamínov skupiny B, vlákniny aj vápnika či draslíka.

2. Ľanové semienka

Dobrým pomocníkom pre ženy, bojujúce s vysokou hladinou testosterónu, sú ľanové semienka. Obsahujú totiž lignany, ktoré sa v tele môžu správať ako antioxidanty aj fytoestrogény. Štúdie ukázali, že tieto látky majú aj vplyv na zníženie celkového množstva testosterónu. Ľanové semienka a výrobky z nich sú zdrojom cenných omega-3 a -6 mastných kyselín, vlákniny i luteínu, horčíka či železa.

Odporúčame: Aj apríl má svoj orgán: Pozri, čo všetko prospieva pečeni!

sladké zemiaky

Zdroj: Shutterstock®

3. Sladké zemiaky

Pri problémoch s vysokou hladinou testosterónu v tele sa môžete spoľahnúť aj na viaceré druhy zeleniny či ovocia. Dopriať by ste si mali zemiaky, najmä tie sladké. Na vašom tanieri by nemala chýbať ani mrkva, cesnak či listová zelenina. Spomedzi ovocia spomenieme najmä jablká, čerešne alebo datle.

4. Pšenica

Pre udržiavanie správnej hladiny spomínaných hormónov by ste do jedálnička mali zaradiť aj rôzne druhy obilnín. Výbornou voľbou je pšenica. Konzumovať sa tiež oplatí jačmeň, ovos, raž alebo proso, respektíve produkty z nich. Zabudnúť nemôžeme ani na ryžu. Všetky uvedené suroviny sú dobrým zdrojom fytoestrogénov, čiže prírodných látok s podobnými účinkami, ako má ženský estrogén.

mäta

Zdroj: Shutterstock®

Pomôžu aj liečivé byliny

1. Mäta

Dalo by sa povedať, že v prírode existuje bylinka snáď na každý zdravotný problém. Ak vás trápi vysoká hladina testosterónu, doprajte si mätu! Pomôcť vám pritom môžu rozličné druhy tejto byliny, napríklad mäta klasnatá alebo kučeravá. Všetky majú výrazné anti-androgénové účinky, čiže pôsobia proti skupine hormónov, do ktorej zaraďujeme aj testosterón. Denne si doprajte dve šálky mätového čaju!

2. Koreň sladkého drievka

Ďalším prírodným pomocníkom je koreň sladkého drievka. Ten obsahuje kyselinu glycyrrhizínovú, u ktorej bola zistená schopnosť blokovať produkciu testosterónu. V sušenej forme ho nájdete na internete, v lekárni či špecializovaných obchodoch. Môžete si tak ľahko pripraviť liečivý čaj, ktorý človeku pomôže aj pri tráviacich ťažkostiach či problémoch s pečeňou.

Pozri aj: Parazity v ľudskom tele: Máme sa naozaj čoho obávať?

pupalkový olej

Zdroj: Shutterstock®

3. Pupalka dvojročná

Obnoviť hormonálnu rovnováhu by vám mohla pomôcť aj bylina, nazvaná pupalka dvojročná. Z nej sa získava známy pupalkový olej, ktorý blahodarne pôsobí na ženský hormonálny systém. Dá sa zohnať v tekutej forme aj ako tablety. Olej z pupalky dvojročnej navyše pomáha znižovať vysoký cholesterol, udržuje zdravé srdce a cievy a pozitívne vplýva na stav pokožky aj vlasov.

4. Angelika čínska

Angelika čínska, často označovaná ako ženský ženšen, je zdrojom fytoestrogénov a taktiež vplýva na obnovu hormonálnej rovnováhy v organizme. Jej sušený koreň, z ktorého sa pripravuje liečivý odvar, opäť zakúpite na internete či v predajniach so zdravou výživou. Čaj si pripravte z jednej malej lyžičky sušenej rastliny a pite ho dvakrát denne. Po tejto byline by však nemali siahať osoby, ktoré majú problém so zrážanlivosťou krvi.

cvičenie jogy

Zdroj: Shutterstock®

Čo viac môžete urobiť?

Na znižovanie hladiny testosterónu v tele ženy má vplyv nielen strava, ale aj celková zmena životného štýlu. Pomôcť môže napríklad pravidelné cvičenie. Vyhýbajte sa však silovým tréningom, vhodné sú skôr vytrvalostné športy. Veľmi efektívna je joga či pilates. Skúste eliminovať vo svojom živote stres. Tie odvážnejšie môžu vyskúšať akupunktúru. Zistilo sa, že táto procedúra znižuje v tele množstvo testosterónu a hladinu estrogénu, naopak, zvyšuje.

Nepriateľom testosterónu je aj chmeľ, v ktorom taktiež môžeme hľadať fytoestrogény a ktorý sa používa pri príprave piva. Pohár tohto nápoja má preukázateľný vplyv na zníženie hladiny spomínaného mužského hormónu. V tomto prípade však nemôžeme zabúdať aj na negatívne účinky  alkoholu, ktorý by mal byť preto konzumovaný len v primeraných množstvách.

Bude ťa zaujímať: Láska, smútok, strach: Ako emócie ovplyvňujú orgány?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 25.04.18 05:27

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobrý článok, už len eliminácia stresu je dôležitá!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní