Ako prestať viniť druhých? Vystúp z role obete a pôjde to lepšie!

Ako prestať viniť druhých? Vystúp z role obete a pôjde to lepšie!
  • 18.01.2014
  • Gabriela Kubaljaková

V práci ste úspešní, no v partnerskom živote vám chýba osoba, o ktorú by ste sa mohli oprieť? Ste skvelou matkou, ale v profesijnej oblasti sa cítite nedocenene? V rôznych oblastiach života hrá človek rolu úspešného alebo naopak, rolu obete. Je množstvo alternatív, veď napokon, nie sme dokonalí. Ale môžeme byť. Stačí vystúpiť z roly obete.

Obeť v nás

Tak trochu je obeť v každom z nás. Pokiaľ sa necítime spokojnými, alebo nevieme niečo zmeniť, je to časť osobnosti, ktorú možno nazvať obeť. Aj napriek tomu, že človek žije v skutku usporiadaný a úspešný život, môže takú malú obeť v sebe ukrývať. Stačí ju rozpoznať a potom vie zmeniť aj nemožné. Ako sa ten skrytý parazit, ktorý nám bráni dosiahnuť všetko, po čom túžime, prejavuje?

Pozri aj: Už žiadne bolestivé vyrážky! Vyrob si domáci krém na holenie nôh

nespokojná žena

Zdroj: Shutterstock®

Obete žalujú druhých

Obeť zväčša hľadá vinníka niekde vonku. Obviňuje rodičov, partnera, svokru, šéfa, premiéra, spoločnosť, štát, dobu, Boha a ktovie čo a koho všetkého z nezdarených vzťahov, z nedostatku peňazí, zo svojho nešťastia a kričí: „Ja nič, to oni!“ Ľudia v role obete sa cítia byť zo strany druhých nedocenení, kritizovaní, neprávom obviňovaní. Hovoria, že im druhí ubližujú a zraňujú ich svojím správaním. Cítia sa byť psychicky týraní, ponižovaní. Pravdou je, že len minimálne sa to deje reálne. Vo väčšine prípadov obete preháňajú a neakceptujú, že druhí nemusia napĺňať ich očakávania. A tým trpia.

Dobrí teoretici

Často ide o empatické osoby, ktoré dokážu druhým radiť lepšie ako sebe a potom sa len v tichosti s nepriznanou závisťou prizerajú, ako sa ich priatelia či známi vyhrabali zo svojich problémov. Zatiaľ, čo tí druhí žnú slávu, oni stoja na jednom mieste a márne hľadajú príčinu, prečo sa im nedarí. Odpoveď je jednoduchá. Či si to priznajú, alebo nie, svoj neúspech pripisujú druhým. Hlboko vo svojom vnútri žijú obrovský hnev na druhých, no sotva si ho uvedomujú. A práve preto nemôžu zmeniť svoj stav. Akoby sa zriekli svojej zodpovednosti za situáciu, v ktorej sa ocitli, akoby dali svoj život do rúk iným.

obviňovanie druhých

Zdroj: Shutterstock®

Keď chýba zodpovednosť

Ako môže človek zmeniť niečo, od čoho sa dištancoval, alebo to dal niekomu druhému? Ináč povedané, ako môžeme zvýšiť napríklad stav nášho bankového konta, keď si myslíme, že o ňom rozhoduje šéf, ktorý nám nechce zvýšiť plat? Akoby jedinou možnosťou bolo to, koľko zarobíme na jednom jedinom mieste. Alebo ako môžeme byť šťastní, keď sa cítime spokojní iba vtedy, keď všetko okolo nás je dokonalé a všetci sa správajú podľa našich predstáv? Pravdou je, že nemôžeme. Kto si myslí, že jeho šťastie je podmienené tým, čo je vonku, ťažko ovplyvní pozitívne svoj život.

Von z roly obete

Či už sa cítite ako úplná obeť, alebo len v jednej jedinej oblasti svojho života, verte, vystúpiť z tejto roly je jednoduché. Stačí, keď si človek uvedomí, že strojcom svojho šťastia je on sám a prestane obviňovať okolie. V momente, keď prevezme zodpovednosť za to, čo sa mu v živote deje, sa začne meniť jeho život. A platí to aj v extrémnych situáciách. Nikde nie je napísané, že chudobný chudobným zostane, ťažko chorý sa nemôže vyliečiť, alebo že stará dievka si v päťdesiatke nenájde životného partnera.

Pozri aj: Recepty na vegánsky burger: Tieto od mäsitých nerozoznáš!

šťastný život

Zdroj: Shutterstock®

Ako to vzniklo?

To, čo človeka vrhlo do roly obete, je hnev a pocit bezmocnosti. V role obete sa človek ocitol už ako dieťa, napríklad keď mu rodič niečo zakázal, keď dostal horšiu známku v škole ako očakával, keď na neho súrodenec žaloval. Zväčša sa jedná o zabudnuté či nespracované zážitky z detstva. Netreba sa v nich rýpať, stačí si ich uvedomiť a prijať ich ako súčasť bytia. Pochopiť, že obeť v nás nie je nič neprirodzené a rozhodnúť sa s ňou v dobrom rozlúčiť.

silná žena

Zdroj: Shutterstock®

Ako na to?

Správnymi otázkami sa môžete dopracovať priamo do epicentra príčiny. To dosiahnete len vtedy, keď zabudnete na druhých a obrátite svoju pozornosť na seba. V ceste za sebapoznaním vám môžu pomôcť otázky typu „Čo ma skutočne trápi?“, „Ako sa cítim, keď druhí nerobia to, čo očakávam?“, „Kedy som to v minulosti zažíval intenzívne?“, „Na koho som sa hneval?“, „Koho som odsúdil za to, čo urobil?“, „Pre koho som nemal pochopenie, keď nebol dokonalý?“, „Koho som obviňoval?“. Odpovede vás privedú do udalostí, v ktorých ste sa necítili príjemne. Ukážu vám, ako sa vo vás obeť zrodila. Vtedy, keď sa to stalo prvýkrát, ste s tou najväčšou pravdepodobnosťou boli dieťa a nevedeli ste, ani ste nemohli zmeniť situáciu. A nezmeníte ju ani dnes, pokiaľ sa neprestanete hnevať na tých, ktorí vám v minulosti z vášho uhlu pohľadu ublížili. Hnev bráni človeku zmeniť to, na čo sa hnevá, že nemôže zmeniť. Keď prijmete svoju minulosť so všetkými negatívnymi aj pozitívnymi zážitkami ako celok, vytratí sa z vás hnev a spolu s ňou odíde aj obeť. A vy budete môcť znova rozhodovať o tom, akým smerom sa bude uberať váš život.

Pozri aj: Poznáš korenie garam masala? Pripraviť si ho môžeš i doma


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Iveta Ondáková 18.01.14 09:08

IO
karma
96.00

Velmi dobrý a poučný článok, stojí za prečítanie a zamyslenie:)

  • 0
Odpovedať

Alena Cabakova 18.01.14 09:38

karma
86.00

Presne, toto by si malo prečítať čo najviac ľudí a hlavne sa nad tým zamyslieť... a potom s tým začať aj niečo robiť :)

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.01.14 19:13

JK
karma
100.00

prečítala som si ho 3krát skvelo napísaný a túto vetu si treba opakovať znova a znova ,,Stačí, keď si človek uvedomí, že strojcom svojho šťastia je on sám a prestane obviňovať okolie."

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 18.01.14 22:01

BS
karma
100.00

naozaj, je to pravda:))

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 31.10.14 16:00

MR
karma
-1.00

keby to bolo takto jednoduché.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní