Pocit samoty – naháňa ti strach? Takto si s ním poradíš!

Pocit samoty – naháňa ti strach? Takto si s ním poradíš!
  • 30.11.2012
  • Aďa Knies

Ľudia po celom svete prežívajú rôzne pocity. Tieto pocity vyvolávajú emócie. Z nich môžu byť negatívne a pozitívne stavy. Samota je práve jedným z tých nepríjemných emociálnych stavov. Bohužiaľ, je problémom dnešného moderného sveta. Samotu pociťujú muži aj ženy bez ohľadu na vek. Spoločne zistíme, ako tento pocit plne ovládať. Hneď, ako si pocit osamelosti sadne na vás, je potrebné s ním rázne zatočiť.

Nadbytok prázdnoty a smútku nám môže privodiť vážne zdravotné a psychické problémy. Tie sa prejavujú extrémnou nespokojnosťou s čímkoľvek a následne depresiami, ktoré tiež môžu viesť až k úplnej sociálnej izolácii. Ktorá z nás by chcela byť len ustráchanou šedou myškou v tomto veľkom svete? Pocit samoty sa dá odstrániť, aj keď na začiatku sa to zdá byť skoro nemožné!

Nezáleží na kvantite, ale na kvalite vzťahov

To, že sa cítime byť osamotení ešte neznamená, že sme naozaj sami. Hoci je človek obklopený davom ľudí, môže sa tento pocit dostaviť. Ak sú naše priateľstvá povrchné, bez empatie a spolupatričnosti, budeme sa, bohužiaľ, cítiť osamelí aj v prítomnosti masy ľudí. Čím je človek starší, tým lepšie spoznáva sám seba. Nájdite si preto zopár osôb, ktoré sa aspoň pokúsia o vcítenie sa do vašej kože. Budú plakať aj sa smiať s vami. Budú vám oporou v ťažkých chvíľach a budú sa tiež tešiť z vašich úspechov.

Odporúčame: Ako komunikovať s manipulátorom? Takto sa nezamotáš do jeho sietí

pocity samoty

Zdroj: Shutterstock®

Odteraz až navždy

Nezáleží na tom, či sa cítite osamelí jeden deň alebo desať rokov. Je načase sa tohto pocitu zbaviť dnes a už nikdy mu nedovoliť, aby prišiel naspäť. Treba načerpať novú energiu a postaviť sa opäť na nohy.

Každý je strojcom svojho šťastia

Cítite sa byť osamelou aj napriek ružovým okuliarom? Jedinou možnou cestou je rozlúštiť pravú príčinu tohto pocitu. Nazrieť do svojho vnútra a naučiť sa ovládať tento spúšťač. Len tak môžete pocit osamelosti plne ovládnuť. Zamyslite sa nad svojím životom a zapisujte si svoje momentálne pocity. Ak si neviete rady s tým, čo práve cítite, skúste sa so svojimi pocitmi niekomu zdôveriť. Zvoľte si však osobu, ktorá vám je už blízka, ostrielaná vetrom a je k vám úprimná.

Vykročte

Máte pocit, že vás v živote nič nenapĺňa? Už vám stačilo dennodennej rutiny? Spíšte si zoznam vecí, ktoré ste vždy chceli zažiť, vecí, ktoré ste si vždy chceli dopriať. Nemusia byť len materiálneho charakteru. Niekedy nám zážitok dá omnoho viac ako drahé hodinky, ktoré nás po mesiaci omrzia, pretože vo výklade nás oslovia iné. To, čo v živote zažijete, si budete pamätať navždy.

Pozri aj: Vieš, aké je najdôležitejšie slovo v živote? Ušetrí ťa od zbláznenia!

ako sa zbaviť samoty

Zdroj: Shutterstock®

Obnoviť staré a nadviazať nové

Neváhajte sa spojiť s ľuďmi z vašej minulosti. Prostredníctvom sociálnych sietí sa dnes už môžeme spojiť aj s babičkou. Ak sa vo vašom mobilnom telefóne alebo starom diári nachádza číslo, vytočte ho a buďte sami sebou. V našom živote je dôležité aj nadväzovanie nových kontaktov. Usmievajte sa a hlavne buďte prirodzené. Na nič sa nehrajte a ľudia prídu sami.

Zdravé sebavedomie

Oblečte si pekný outfit, v ktorom sa cítite byť sama sebou. Sú to opätky a obtiahnuté nohavice alebo naopak šedé tepláky a tenisky? Svoje oblečenie však nezabudnite prispôsobiť príležitosti. Nezabúdajte ani na príjemnú vôňu. Tá v človeku zanechá mnohokrát väčšiu spomienku ako krvavočervené pery.

Každej z nás vyčarí úsmev na tvári niečo iné. Zistite, ktoré veci vás tešia a vyhľadávajte ich. Buďte aktívne. Naopak tie veci, ktoré na vás vplývajú negatívne, vo svojom živote minimalizujte. A hlavne nezabudnite chodiť so vztýčenou hlavou!

Odporúčame: Feng Šuej v partnerstve a láske: Ako rozprúdiť zmyselnosť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Miriama Džupinková 30.11.12 19:58

MD
karma
-1.00

V minulosti som mala obdobia, kedy som sa cítila strašne sama, opustená, nezaujímavá a zničená. Bolo to hrozné, mala som pocit, že nikoho nemám a nikoho nezaujíma ako sa cítim. Každý deň mať na hrudi balvan - tak to proste dalej nešlo. Zo samoty mi veľmi pomohlo cvičenie, začala som behať a chodiť do posilnovne. Tam som sa odventilovala a čuduj sa svete našla som tam priateľov, ktorí mi ukázali, že im na mne záleži a radi si ma vypočuli. Veľmi to pomohlo, tiež som začala čítať motivačnú literatúru a odvtedy som sa úplne zmenila. Som sebavedomá, ambiciózna a naučila som sa jedno pravidlo života  - "nečakaj kým sa ti ozvu ľudia a prejavia o teba záujem, ozvi sa prvý a zaujímaj sa o nich ty!"

  • 0
Odpovedať

Helena Kravcová 17.03.13 18:21

HK
karma
100.00

 Netreba sa podať samote.Nájsť si stále niečo čitať,pisať,luštiť križovky .A hlavne navštivovať starých ludí a pomôcť im v ich potrebe...

  • 0
Odpovedať

Iveta Ondáková 17.03.13 18:52

IO
karma
96.00

Súhlasím samota je zlá, netreba sa jej poddat, aj ked si musíme niekedy takýmto životným obdobím prejst. Treba nájst v sebe silu sa tomu vzopriet a hladat nové maličkosti, ludí a zmysel dalšieho života, bola by velká škoda nechat si život utekat len tak "pomedzi prsty"...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 22.08.13 20:48

karma
100.00

aj v pesničke sa spieva ,,samota bolí"nikto by nemal byť sám ako palec ved každý z nás nikoho potrebuje

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní