Podprsenka a rakovina prsníka: Pozri sa, ako spolu súvisia!

Podprsenka a rakovina prsníka: Pozri sa, ako spolu súvisia!

Už sa veľa popísalo o vplyve podprseniek na vznik rakoviny prsníka. Na jednej strane sú názory, ktoré robia z podprsenky vinníka alebo minimálne spoluvinníka, na strane druhej sú tí, čo tvrdia, že medzi touto spodnou bielizňou a vážnym ochorením nie je takmer žiadna či dokonca úplne žiadna súvislosť. Aká je však realita? Kto sa v tom má vyznať? Ako má laik vedieť, pod ktorým tvrdením je podpísaný odborník a pod ktorým predajca spodnej bielizne? Podprsenka a rakovina prsníka je rozhodne téma, ktorá by mala zaujímať každú jednu ženu. Preto sme pátrali po tom, ako to s tou ich súvislosťou vlastne je.

Neprehliadni: Najprv žiadny príznak, neskôr bolesť - to je zákerná rakovina kostí

vplyv podprsenky na zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Funkcia podprsenky sa zmenila

Ako isto viete, podprsenka už dávno nie je len funkčnou záležitosťou na prekrytie poprsia. Dnes má oveľa viac funkcií – dvíhať, zužovať, spevňovať, zväčšovať,... jednoducho dvíhať sebavedomie. To je však len jedna strana mince. Tá druhá je, že blokuje lymfatický systém, utláča, obmedzuje a sťahuje nie práve telu prospešným spôsobom. Všetko však stojí a padá (niekedy doslova) na zle zvolenej veľkosti podprsenky a pozor – aj na kovových výstužiach podprseniek.

Hovorí sa, že domov je tam, kde sa nenosí podprsenka. Avšak v dnešnej dobe, kedy chce veľa žien pôsobiť vizuálne dokonalo aj v domácom prostredí a bez podprsenky si už nevypije ani rannú kávu, to veľmi neplatí. A to je škoda. Nehovoriac o dámach, ktoré bez sťahujúcej bielizne s erotickým nádychom, plnej kostíc a výstuží, večer do postele ani nevojdú.

rakovina prsníka

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na brzdenie obehu lymfy!

Ak nosíte podprsenku každý deň – reč je o príliš tesnej a pevnej podprsenke, ktorá vám robí push up efekt až pod bradu a množstvo ďalších efektov, doslova tým škrtíte lymfatické cievy. Akonáhle je narušený obeh lymfy, je automaticky zabrzdené inak bežné vylučovanie toxínov a karcinogénov, teda proces, absolútne nevyhnutný pre správne fungovanie organizmu. Odtiaľ je už len malý krôčik k vzniku cýst či zápalov na prsníkoch, ako aj iných ochorení, na ktorých konci býva často aj rakovina prsníka.

Odporúčame: Substitučná hormonálna liečba: Je prospešná alebo riziková?

ako si vybrať podprsenku

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžete pre seba urobiť?

V prípade podprsenky by ste sa teda určite nemali uspokojiť s čímkoľvek. Nájdite si dostatok času na výber tej správnej a bez predchádzajúceho vyskúšania ju ani nekupujte. Ideálne je, ak si na nákup spodnej bielizne zájdete do špecializovanej predajne, kde je predpoklad, že vám personál s výberom dobre a kvalitne poradí. Ideál je, samozrejme, podprsenka z prírodného materiálu, bez kovových kostíc a výstuží, no napriek tomu dobre padnúca.

Po tom, čo si starostlivo vyberiete vhodnú veľkosť podprsenky, zvážte aj čas, ktorý v nej zvyknete tráviť. Prsia a spomínaný obeh lymfy sa vám určite poďakujú, ak ju po príchode z práce zhodíte, prípadne nahradíte športovou podprsenkou z bavlny či obyčajným tielkom.

- Anketa

NOSÍTE PODPRSENKU AJ DOMA?

Odpovedalo 146 ľudí  

Rozhodne áno!
18%
Občas áno, občas nie
16%
Nie, doma ju hneď zhodím
65%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 27.08.18 06:56

ĽŠ
karma
100.00

Podprsenka už dávno, žiaľ, veru, nie je len funkčnou záležitosťou na prekrytie poprsia...

  • 2
Odpovedať

Mária Maxianová 27.08.18 08:00

MM
karma
100.00

doma mám rada pohodlie a na záhrade tiež, takže nosím len obmedzene

  • 2
Odpovedať

viktor labakann 27.08.18 15:48

karma
85.00

Ked som bol taký chlapec, sa pamätám, že starká si dávala na noc podprsenku dávala dole. Dávala mi aby som jej vzadu rozopol háčiki na nej.

  • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 27.08.18 20:39

PV
karma
113.00

Joj ,ten pocit ľahkosti ,ked prídem domov ..... Hned si ju dávam dole, ak by som nemusela ,ani by som ju nikdy nenosila.. !!

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 28.08.18 14:36

DB
karma
114.00

pamätám si,že moja babka nosila doma šitú podprsenku a volala ju lajblík.

  • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 19:17

AS
karma
108.00

v nej prsia " nestáli" , ale ani netlačili

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 19:15

AS
karma
108.00

už rok nenosím doma podprsenku. S kosticami som mala len jedny, aj tie som zlikvidovala. Nemám rada, keď ma niečo na tele tlačí

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní