Pôrodný turizmus: Kontroverzná cesta k získaniu občianstva

Pôrodný turizmus: Kontroverzná cesta k získaniu občianstva
  • 18.04.2019
  • Michaela Kožáková

Počuli ste už o pôrodnom cestovnom ruchu? O matkách, ktoré odchádzajú porodiť svoje deti do iných krajín? Čo vlastne pôrodný cestovný ruch je? Ide o druh turizmus, ktorého účelom je pôrod v určitej zahraničnej krajine. Hlavným dôvodom je získanie občianstva pre dieťa. Väčšina prípadov sa viaže so získaním amerického občianstva.

Treba sa však zamyslieť nad tým, že dieťa spolu s občianstvom získa nielen rôzne výhody, ale aj určité nevýhody. Každá z krajín má svoje normy, vlastný súbor zákonov a zvykov, ktoré upravujú práva a výsady občianstva. Krajiny majú často odlišné, ba dokonca až protichodné politiky, s ktorými môžu ľudia súhlasiť, alebo ich odmietnuť. Rodičia často na to zabúdajú a hľadia len na príležitosti, ktoré svojim deťom zabezpečia tým, že sa narodia v inej krajine. Iní rodičia zase zvažujú náklady a kvalitu starostlivosti, výhody vlastnenia amerického pasu. Poďte sa s nami pozrieť na niekoľko faktov o pôrodnom cestovnom ruchu.

Pozri aj: Si fanúšikom Harryho Pottera? Tak navštív letisko v Singapure

čo to je pôrodný turizmus

Zdroj: Shutterstock®

Automatické získanie občianstva nie je zaručené

Niektoré krajiny nezaručujú, že ak sa dieťa narodí na ich území, automaticky mu bude pridelené občianstvo. V iných krajinách je získanie občianstva takýmto spôsobom nemožné. Medzi tieto krajiny patrí celá Európa, a to okrem Luxemburska, ktoré povoľuje občianstvo za určitých podmienok, celá Ázia, okrem Azerbajdžanu, väčšina štátov Afriky, Austrália. Jednou z podmienok pre krajiny ako Luxembursko je, že aspoň jeden z rodičov musí byť občanom danej krajiny. Zaujímavým príkladom je Poľsko, ktoré vyžaduje, aby obaja rodičia mali poľské občianstvo. Krajiny, v ktorých novorodenec hneď získa občianstvo, sú krajiny Južnej Ameriky, Strednej Ameriky, celá Severná Amerika a Kanada.

Kuriozitou sú deti narodené na palube lietadla. Napríklad dievčatko narodené počas letu z Dubaja na Filipíny získalo filipínske občianstvo a indické občianstvo, a to po tom, ako sa pilot rozhodol okamžite pristáť na indickej pôde. 

pôrodný turizmus

Zdroj: Shutterstock®

Ide o veľký biznis

Rodičia, ktorí cestujú do iných krajín, aby zaručili lepší život svojim deťom získaním občianstva, si často rezervujú nadštandardné izby s rôznymi doplnkovými službami. Tento fakt využili podnikavé hlavy a začali matkám ponúkať all inclusive balíčky zahŕňajúce nemocničné poplatky a ubytovanie v luxusných izbách s možnosťou stravovania, práčovne, transferu z letiska a ďalších doplnkových služieb. Los Angeles zarába obrovské peniaze na matkách z Číny a Miami sa zas stalo obľúbenou destináciou pre ruské mamičky.

Otázka nákladov

Mnohokrát sú cieľom pôrodného turizmu náklady. Poplatky za pôrod sa pohybujú rôzne v závislosti od krajín. Napríklad v Brazílii alebo Argentíne spravia cisársky rez za menej ako tritisíc dolárov, zatiaľ čo v Japonsku sa ceny pohybujú okolo šesťdesiattisíc. Pôrod dieťaťa v inej krajine nie je rozhodnutím na poslednú chvíľu. Najmä vzhľadom na to, že väčšina leteckých spoločností neumožňuje lietanie tehotnej žene v posledných týždňoch gravidity. Pôrodný turizmus je na druhej strane i nákladný. Žena prilieta v štvrtom či piatom mesiaci tehotenstva a platí náklady za starostlivosť až do pôrodu. Matky preto zväčša pochádzajú z veľmi dobrých pomerov.

výhody a nevýhody pôrodného turizmu

Zdroj: Shutterstock®

Je to legálne

Do Spojených štátov amerických je úplne legálne cestovať ako turista, ktorému sa stane, že počas pobytu porodí. A nezáleží na tom, odkiaľ rodičia pochádzajú, aké sú ich zámery alebo čo v minulosti spáchali. Ak matka porodí v Amerike, platí zákon jus soli – zákon pôdy. Dieťa je automaticky, ak nemáme na mysli špeciálne výnimky, americkým občanom. Veľa matiek z Ruska a Číny prichádza do Ameriky na turistické víza preto, aby využili výhody štrnásteho dodatku k Ústave, ktorá uvádza: „Všetky osoby narodené alebo udomácnené v Spojených štátoch, a tak podliehajúce ich jurisdikcii, sú občanmi Spojených štátov a štátu, v ktorom majú bydlisko."

Dieťa ako „kotva“

Anchor – tak sú označované deti narodené na území Ameriky rodičom s iným občianstvom, pretože pre americké úrady bude ťažké rodičov, ktorých deti majú americké občianstvo, deportovať späť do ich krajiny. Narodením dieťaťa „v lepšej” krajine nadobudnú mnohí rodičia vidinu ľahšieho získania víz a šance na lepší život aj pre nich samotných. Ročne je však z Ameriky poslaných niekoľko tisíc rodičov. Väčšina takto narodených detí neostáva v krajine, ale vracia sa so svojimi rodičmi. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 18.04.19 06:50

ĽŠ
karma
100.00

Treba sa naozaj zamyslieť nad tým, že dieťa spolu s občianstvom získa nielen rôzne výhody, ale aj určité nevýhody a nielen...

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.04.19 19:57

MM
karma
100.00

viem, že aj v našej rodine máme prípad, že deti dvojičky sa narodili mimo nášho územia, počas pracovného pobytu a mali nejaké problémy, keď rodičia chceli s nimi cestovať na Slovensko, ale neviem podrobnosti

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní