Prinášame tipy, ako si užiť ples ešte viac. Na čo si dať veľký pozor?

Prinášame tipy, ako si užiť ples ešte viac. Na čo si dať veľký pozor?

Vedeli ste, že aj plesanie má svoje pravidlá? A či už máte na tento rok odplesané alebo vás to ešte len čaká, určite sa vám zíde pár faktov, tipov a rád, ako sa na ples dokonale pripraviť, čím sa riadiť, aké šaty zvoliť a veľa iných užitočných informácií. Pretože, ako isto vieme, s touto mimoriadnou spoločenskou udalosťou, na ktorú sa zvyčajne tešíme celý rok, sa spája veľké množstvo príprav. Ak na ne máme dostatok času, ide to bez problémov.

V prípade, že ste sa rozhodli zúčastniť sa plesu na poslednú chvíľu, s výberom šiat, doplnkov (a niekedy aj partnera) sa zrazu spája kopec stresu. Ukážeme vám, ako sa mu úspešne vyhnúť.

Venujte pozornosť inštrukciám na pozvánke

White tie, cravate blanche, black tie... kto sa v tom má vyznať? Nuž, ak nechcete zažiť trapas hneď po príchode na ples, rozhodne by ste si mali tieto pojmy osvojiť. Nezabudnite sa riadiť pokynmi na pozvánke. Ak je na nej uvedené White tie, cravate blanche, ide o najformálnejší typ spoločenského oblečenia. Pre pána to teda znamená frak a pre dámu veľkú večernú toaletu – dlhé spoločenské šaty. Vziať si k nim môžete kožuch či elegantný kabát. Páni si musia rozhodne zaobstarať motýlika. Ak je na pozvánke uvedený pojem Black tie, páni musia siahnuť po smokingu a dámy po malej večernej toalete. Šaty však určite musia byť dlhé.

Odporúčame: Zázračný cvik na päť: Plank alebo doska - ako ho správne cvičiť?

čo sa patrí na plese

Zdroj: Shutterstock®

Dajte si záležať na výbere šiat, doplnkov a líčenia

Šaty na klasický ples by mali byť dlhé až po zem, minimálne však po členky. Siahnite po luxusnejších materiáloch, ideálny je hodváb, šifón alebo satén. Je dôležité zvoliť vhodné šperky, lodičky a večernú kabelku. K šatám bez rukávov môžete skombinovať dlhé spoločenské rukavičky, ktoré si dáte dole len pri konzumácii jedla. Nesnímajte si ich však pri podávaní rúk. Pokiaľ ide o líčenie a účes, ideálne je zveriť sa do profesionálnych rúk. Líčenie je potrebné zladiť so šatami a ak má aj váš účes pôsobiť luxusne a upravene, radšej sa nespoliehajte na domácu prípravu.

vhodné šaty na ples

Zdroj: Shutterstock®

Na čo treba myslieť pri strihu šiat a type lodičiek?

Ako na každú príležitosť, aj na ples vyberajte strih šiat podľa typu vašej postavy. Empírový strih je vhodný na širšie boky a väčšie bruško a ak ste nízka, siahnite po splývavých, štíhlejšie pôsobiacich modeloch. Opticky vás predĺžia. Ak teda naozaj nechcete po celý večer sťahovať brucho, dajte si mimoriadne záležať na vhodnom strihu. Vo vašom obľúbenom salóne vám isto radi poradia a pomôžu. Pokiaľ váhate s výberom farby, nebojte sa ani odvážnejších tónov. Ako stvorené na ples sú takzvané farby vášne, teda vínová, žiarivočervená či bordová. Lodičky sú takisto samostatná kapitola. Prípustné sú jedine tradičné lodičky alebo sandáliky s uzavretou špicou a otvorenou pätou. Ak sa predsa len rozhodnete pre otvorenú špičku, dbajte na to, aby sandáliky pôsobili skutočne luxusne a noblesne.

Pozri aj: Mandarínkový ocot: Vďaka jeho účinkom nedáš naň dopustiť!

Ples nie je ľudová veselica

Myslite na to najmä vtedy, ak vám napadne prísť naň vo vetrovke a čižmách, s lodičkami v igelitke. Na ples sa totiž prichádza výlučne v spoločenskej obuvi. Rovnako tak nechajte doma hodinky, hoci v nich bežne aj spávate. Na ples sa hodinky naozaj nenosia. To isté platí o pančuchách v sandálikoch. Výnimku tvoria len tenučké a neviditeľné pančuchy, bez švov či zosilnenej päty. Ak ste sa rozhodli pre sandáliky namiesto lodičiek, nezanedbajte ani starostlivosť o nohy – upravené nechty a chodidlá. V takom prípade sa oplatí investovať čas a zájsť si na pedikúru, vyhnete sa tak nepríjemnému faux pas pri pohľade okolia na vaše odhalené nohy.

plesové trapasy

Zdroj: Shutterstock®

A hoci ples býva plný nástrah, pokiaľ ide o vhodný outfit aj správanie, myslite na to, že nestačí byť len noblesne oblečená a upravená. Základ je rovnako noblesne aj pôsobiť, nie však za každú cenu. Veď ste si prišli ples užiť bez toho, aby ste museli byť celý večer v kŕči, so sánkou zaseknutou niekde medzi úsmevom číslo dvanásť a trinásť. Vraví sa, že ak chcete byť dáma, správajte sa ako dáma. Úplne vám teda postačí osvojiť si toto pravidlo, vďaka ktorému zaručene zažiarite. A to platí nielen počas plesovej sezóny. Príjemnú zábavu!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 08.02.18 17:04

ĽŠ
karma
100.00

Užitočné informácie, super!

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.18 13:42

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala no na ples nechodím

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní