Slovenský ľudový odev: Od kolísky v kráse

Slovenský ľudový odev: Od kolísky v kráse

Spisovateľka Tamara Šimončíková Heribanová už roky popularizuje krásu slovenského ľudového odevu. Staré pôvodné kroje zbiera vyše pätnásť rokov a aj vďaka jej aktivitám v tomto odvetví, začali mnohí spájať historický sviatočný odev roľníckej spoločnosti s adekvátnym pomenovaním SLOVENSKÉ HAUTE COUTURE. Už čoskoro odhalí svoje poklady návštevníkom Auparku Bratislava.

Ak sa na to pozeráme z tohto pohľadu, je na mieste hovoriť o najvyššom umení krajčírstva, keďže zhotovenie niektorých náročných a pracných kúskov trvalo aj niekoľko týždňov, mesiacov. Slovenské kroje sú doslova umeleckým dielom a dokazujú výnimočné estetické cítenie a majsterskú zručnosť našich predkov. Je obdivuhodné, že popri všetkých existenčných povinnostiach, často v tvrdých podmienkach, dokázali vytvoriť krásu, ktorej ani zub času neubral na pôvabe,“ hovorí zberateľka, ktorá už 10. októbra v Auparku  Bratislava sprístupní časť svojej vzácnej zbierky. 

Pozri aj: Avangarda: Módne trendy v avangardnom poňatí

slovenské ľudové kroje

Zdroj: Shutterstock®

Výstava slovenských ľudových krojov

Vystavené budú ženské a detské komplety a krojové súčiastky z druhej polovice devätnásteho storočia a z prvej polovice dvadsiateho storočia. Navyše, každý môže byť súčasťou výstavy a prispieť k rozšíreniu arzenálu exponátov. „Rozhodli sme sa totiž, že návštevníci i nadšenci ľudového odevu môžu priniesť či poslať fotografiu svojich predkov v kroji spolu s informáciami a táto bude vystavená,“ prezrádza Tamara.

V rámci vystavenej časti väčšinu krojov a krojových súčastí odkonzultovala s odborníkmi a lokalpatriótmi z regiónov. Mnohé zostavy krojov sú sprístupnené vcelku, tak ako ich Tamara získala od pôvodných majiteľov.Som veľmi rada, že odbornou garantkou výstavy je reštaurátorka a poradkyňa pre výrobcov ľudových krojov, odevných doplnkov a výšiviek Ústredia ľudovej umeleckej výroby Zuzana Tajek Piešová, ktorej prácu roky obdivujem," dodala Tamara.

sviatočné rukávce

Zdroj: Shutterstock®

Tamarina zbierka ponúka širokú škálu tradičných slovenských ľudových krojov, ich súčastí i výšiviek. Medzi vzácne kúsky patria aj sviatočné rukávce z obce Moravské Lieskové, ktorých unikátna výšivka pozostáva z drobnoplošného ornamentu štylizovaných rastlinných motívov pokrývajúc kompaktne vymedzenú plochu tzv. „proránkov“.

detské rukávce

Zdroj: Shutterstock®

Nádherné detské rukávce z Valasskej Belej budú vystavené v rámci kompletu na výstave Od kolísky v kráse. Pracná výšivka a na drobno nariasený tzv. „navrapovaný“ predný i zadný diel sú dôkazom vysokého estetického cítenia roľníckeho ľudu. Tento kúsok z Tamarinej zbierky vyšívala pani Rozália Plekancová, ktorá sa narodila koncom 19. storočia a ktorej vyšívačské umenie bolo známe široko ďaleko.

Krézel

Zdroj: Shutterstock®

„Krézel“ zdobený oranžovou a červenou „výšivkou na dierku“ z obce Hlboké na Záhorí a pod ním detail krížikovej výšivky z náprsníkov, ktoré zhotovil pred sto rokmi pán Katreniak z Istebného na Orave. „Pán Katreniak pracoval ako obuvník a podľa opisu jeho vnučky bol veľmi trpezlivý, láskavý človek. Jeden z dôkazov, že výšivkárske umenie nebolo len dómenou žien,“ hovorí Tamara, ktorá vie skoro o každom kúsku zo svojej zbierky jeho pôvod. Niektoré výšivky a kroje sa rozhodla sprístupniť verejnosti spolu s archívnymi fotkami bývalých majiteľov.

fragmenty kroja

Zdroj: Shutterstock®

„Do zbierky som tieto ojedinelé vyšívané vyše storočné fragmenty kroja z Valasskej Belej získala od pani Moniky Bičianovej, ktorá mi k nim darovala aj historickú svadobnú fotografiu, na ktorej sú zachytené ešte ako súčasť kroja, ktorý sa bohužiaľ už nezachoval. Kroj patril Monikinej starej mame Anne Tupej rod. Habudovej,“ hovorí Tamara.

čepce a starožitný rámček

Zdroj: Shutterstock®

Zo starožitného rámčeka sa na nás usmieva žena v drahovskom kroji, ktorý bude v celej svoje kráse vystavený už túto jeseň. V popredí tri čepce tzv. kápky z Polomky a Závadky nad Hronom. „Horehronské kápky sú výnimočné svojou vlastnosťou sprostredkovať životný príbeh ich majiteľky. Dalo by sa povedať, že sú takými nositeľkami istého curriculum vitae. Podľa vzoru výšivky sa dá totiž zistiť príslušnosť k rodine, príležitosť kedy boli nosené, vek, stav, počet detí. Napríklad keď sa žene narodilo ďalšie dieťa, došila si na kápke ďalší štvorček,“ vysvetľuje spisovateľka, ktorá zachováva pre ďalšie generácie staré pôvodné kroje, ale aj ich príbehy.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Katarína Kusá 26.09.17 09:05

KK
karma
89.00

niektoré kroje sú veľmi pekné, obdivujem ženy ktoré to v minulosti šili a vyšívali, ale som rada že žijem v dobe keď sa kroje nenosia

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.09.17 16:51

SK
karma
114.00

práve teraz si dal šiť krojovú košeľu aj môj manžel, folklórom tak trochu žijeme, momentálne v detskom súbore tancuje naša vnučka, v zbore spieva zať, kedysi som tancovala v súbore aj ja...vo februári u nás býva krojová veselica, pomaly sa začíname pripravovať, myslím na tú manželovu košeľu...ľudový kroj je vlastne naše krásne národné bohatstvo, u nás sa dedí a opatruje...

 • 0
Odpovedať

Jana Uhrová 26.09.17 17:57

JU
karma
103.00

nádherná ručná práca

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 26.09.17 18:51

KK
karma
111.00

určite sa pôjdem pozrieť

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.09.17 20:32

MM
karma
100.00

krásne, ale som rada, že sa už nenosia

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 27.09.17 00:46

MD
karma
132.00

Nádherné a úžasné veci vedeli vytvoriť naše prastaré mamy, toľko rozmanitých vzorov a nápadov, je škoda, že sa kroje nepoužívajú aspoň na nejaké výnimočné príležitosti...a to vravím nielen ja-ktorá som sa folklóru istý čas aj venovala- ale aj moje deti

 • 0
Odpovedať

Andrea Kyjanicová 03.10.17 12:59

AK
karma
-1.00

krasne kroje :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.10.17 12:10

JK
karma
100.00

Wau, strašne sa mi páčia a je škoda že sa už takmer nenosia aspoň do moderných odevov by sa mohli viac pridávať aspoň niektoré prvky veď je to naša tradícia stáročia

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.10.17 12:10

JK
karma
100.00

Wau, strašne sa mi páčia a je škoda že sa už takmer nenosia aspoň do moderných odevov by sa mohli viac pridávať aspoň niektoré prvky veď je to naša tradícia stáročia

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní