Správna výživa v tehotenstve

Správna výživa v tehotenstve
  • 27.11.2015
  • Chantal Calcagni

    • Zdieľaj:
  • 0

Informácií, ktoré kolujú po internete o stravovaní sa počas tehotenstva, je množstvo.

Nájdete tu odporúčanú stravu, zakazovanú, ale aj takú, pri ktorej by ste sa mali mať na pozore. Nikto vám však nedá konkrétny zoznam jedál, ktoré by ste mali alebo nemali konzumovať. 

Aj keď by vám pravdepodobne najviac chutili kyslé uhorky so šľahačkou, musíme vás upozorniť, že maximalizovať príjem živín v priebehu tehotenstva je veľmi dôležité. Tieto živiny telo potrebuje nielen pre udržanie svojho vlastného zdravia, ale aj pre vaše rastúce dieťa.

Kvalita je dôležitejšia ako kvantita, takže by ste sa mali vyhýbať potravinám bohatým na soľ, cukor, tuk, umelé chemikálie a konzervačné látky. Strava bohatá na vlákniny je tým správnym rozhodnutím pre všetky budúce mamičky. 

Odporúčame prečítať:  Kocka ľadu - pokožka bez vrások, nerovností a tmavých kruhov

správne stravovanie v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Pestrá strava

Podľa istých štúdii dokáže pestrosť stravy v tehotenstve ovplyvniť preferencie dieťaťa po narodení. Dokážete tak ovplyvniť vyberavosť vášho dieťaťa aj do budúcna.

Jedzte zdravšie, no nie za každú cenu viac

Panuje mylná mienka, že tehotná žena musí jesť za dvoch. Milé dámy, vyvedieme vás z omylu. Určite to neznamená zdvojnásobiť príjem potravy. V skutočnosti by ste sa mali zamerať na obsah živín a celkovú kvalitu vašej stravy.  Dokonca by ste si mali strážiť príjem kalórií. V prvom trimestri nie je nutné navyšovať ich počet, v druhom je odporúčané prijať o 340 kalórií viac a v treťom až o 450 viac, v porovnaní so zvyčajným príjmom. 

Odporúčame prečítať:  Toto sú top tipy od najlepších fitness trénerov!

stravovanie v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Čo je to najdôležitejšie


Aj keď na jedenie surových rýb počas tehotenstva spadá isté varovanie, pretože môžu obsahovať vysokú úroveň znečisťujúcich látok, ryby sú dôležitou súčasťou zdravej výživy. Vyhnite sa najmä žralokom a iným dravým rybám, ktoré taktiež obsahujú rôzne škodliviny. Vhodnými druhmi sú treska, sumec, losos či krab, mušle a krevety.

Akékoľvek chudé mäso a ryby sú najlepším zdrojom esenciálnych mastných kyselín, ako napríklad omega-3. Blahodarne pôsobia na celkový vývin dieťaťa a stav mamičky súčasne.

Hlavne zdravo 


Vitamíny môžeme prijímať pomocou rôznych výživových doplnkov, no odborníci odporúčajú získavať ich v čo najprirodzenejšej forme, a to zo stravy. Najspoľahlivejšie doplnenie potrebných živín získame prostredníctvom listovej zeleniny, chudého mäsa, mliečnych výrobkov, orechov, strukovín...

Odporúčame prečítať:  Ako na to... Neuviaznuť v starom hneve

zdrava strava v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní