Syndróm vyhorenia - viete ako mu predchádzať

Syndróm vyhorenia - viete ako mu predchádzať
  • 03.11.2014
  • Andrea Lukáčová

Taký bežný deň. Ráno len otvoríte oči, v hlave nabehne pomyselný to do list, plný na prasknutie. Káva, desiata pre deti, rýchlo do auta, odviezť deti. Dopraviť sa rýchlo do práce v ktorej treba urobiť uzávierku, dvadsať zmlúv a popritom prezentáciu pre šéfa. Usilovne pracujete, snažíte sa ignorovať úpenlivú bolesť hlavy a chrbta. Prípadne hodíte do seba tabletku. To budete riešiť neskôr. Podvečer rýchlo zhltnete nejakú bagetu na pumpe, zatiaľ čo idete pre deti do školy a škôlky. Večer pri televízii rozložíte žehlenie a polomŕtva spadnete do postele s neblahou myšlienkou na zajtrajší deň v zamestnaní.  Je vám to známe? 

Odporúčame prečítať: Ako Vyplniť vrásky bez injekcií!

Žiaľ ste na najlepšej ceste k novodobému strašiaku – syndrómu vyhorenia (burnout).  Je pomalý, plazivý a nebezpečný. Ani neviete ako a môžete sa stať jeho obeťou.  Lekári ho definujú ako stav silnej psychickej vyčerpanosti, ktorý tkvie v strate záujmu o životné úlohy. Je väčšinou následkom silného zapálenia pre vec, alebo činnosť.  Vyskytuje sa najmä v profesiách, ktoré sú spojené s prácou s ľuďmi a následne hodnotením od ľudí.  Jeho ukazovateľom je súbor psychických a fyzických ťažkostí. Môžu sa vyskytnúť súčasne, alebo aj samostatne. 

Odporúčame prečítať: Usmej sa a urob svet krajším miestom!

stres

Zdroj: Shutterstock®

Kedy spozornieť?

Najrizikovejšou skupinou sú v podstate všetky profesie, ale  existujú profesie zvlášť náchylné na spustenie tejto choroby. Zdravotné sestry, psychológovia, sociálni pracovníci, právnici, profesie vyžadujúce silnú koncentráciu na problémy iných.

Zdravotná sestrička:Polovica sestier je vyhorená. Zabudli na prvotné nadšenie, s ktorým šli do tohto poslania. Kričia, kričia na tehotné ženy, nepomôžu a čo nemusia, to neurobia. Ohovárajú kolegyne, pacientky. Ja som prišla s energiou, poslaním pomáhať pacientkam. Starším kolegyniam som na smiech. Som sklamaná“.

Odporúčame prečítať: Infarktu možno predchádzať pomocou omega-3

Proces smerujúci k vyhoreniu eskaluje, keď je vaša psychická, fyzická energia dávno spotrebovaná. Sily sú na pokraji, nastúpia fyzické ťažkosti. Pri pomyslení na prácu vás zviera pri srdci, najradšej by ste kolegov  utopili v lyžičke vody. Známi a blízki sa vás snažia rozveseliť, žiaľ, bezvýsledne. Práca sa stáva strašiakom, nevidíte radosť už v ničom. Neustávajúci stres vás pripravuje o pokoj, ste často chorí, nešťastní a zanedbávate akúkoľvek sociálnu činnosť. Ešte nedávno ste boli plní energie, zrazu chodíte do práce s nechuťou, pozeráte na hodinky, každý klient vám pripadá ako rovnaký prípad. Ste plná znechutenia. 

Odporúčame prečítať:  Spoznajte zdravé rastlinné mlieka

zamyslenie

Zdroj: Shutterstock®

To už sú prvotné príznaky. Medzi druhotné, vážnejšie patrí:

  • Všetci vám idú na nervy
  • Upokojujúce lieky, alkohol sú na dennej báze
  • Myšlienky na výpoveď , na to ,že do práce už neprídete, po ktorých sa vám výrazne uľaví

A veľmi vážne príznaky, z ktorými je potrebné už zájsť za odborníkom:

  • Už nechcete chodiť do práce
  • Neviete sa s nikým porozprávať o problémoch
  • Myšlienky na samovraždu
  • Bezdôvodná výpoveď v zamestnaní

Ak ste nabrali odvahu a zašli za odborníkom, výborne. Liečba je zdĺhavejšia a vyžaduje si kompletnú PN- ku. Trvá mesiace. Lekár na začiatku často pristúpi k antidepresívam, na preklenutie najťažších stavov. Súčasťou liečby je terapia, kde sa v spolupráci s terapeutom pacienti snažia zodpovedať si otázky, čo ich k tomuto syndrómu dohnalo. Aký má práca pre nich význam, prípadne či vymenia zamestnanie. 

Aj keď syndrómom priamo netrpíte, nepodceňujte relaxáciu, oddych a vzťah so svojimi blízkymi. Práca vám má byť potešením a radosťou. Relaxujte, smejte sa, užívajte si život. Nežijeme predsa preto ,aby sme pracovali, ale pracujeme preto, aby sme mali z čoho žiť . 

Odporúčame prečítať: Liečivé čaje, ktoré vám pomôžu - časť I.

relax

Zdroj: Shutterstock®


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Martina Begalova 04.11.14 13:49

MB
karma
108.00

tak toho sa obavam a niekedy mam dojem ze mam k tomu velmi blizko.. est ze pozriem na deti a sa spamätam...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní