Syndróm zlomeného srdca – nielen pre zaľúbených

Syndróm zlomeného srdca – nielen pre zaľúbených
  • 06.06.2015
  • Andrea Lukáčová

Je možné zomrieť na zlomené srdce? Odpoveď každého zamilovaného človeka by určite znela áno. Syndróm zlomeného srdca je však skutočný lekársky termín. Viete čo znamená, resp. ako sa prejavuje? Zistite to spolu s nami!

Čo sa týka úmrtia zo syndrómu zlomeného srdca, smrť by bola možná iba v krajnom prípade. Tento syndróm skôr ohrozuje vaše emocionálne zdravie.  Takmer každá z nás stav zlomeného srdca zažila. Viete však, čo sa počas neho skutočne deje v tele? 

Takmer 90% ochorení má na svedomí spolu s inými faktormi starý známy stres. Spúšťa kaskádu fyziologických reakcií, ktoré ovplyvňujú náš hormonálny systém a imunitu. Keď sa v našom živote objavia zlé časy alebo rozchod s partnerom, naše telo je plné hormónov, ktoré ovplyvňujú naše fyzické zdravie. Pocity nevoľnosti, obrovskej únavy, zlého videnia a podobne.

Všetky sú iba dočasné. Veľkým extrémom sú prípadné samovražedné myšlienky, či myšlienky na sebapoškodzovanie. Vtedy vám telo dáva najavo, že niečo nezvládate a mali by ste vyhľadať odbornú pomoc. Pitie alkoholu nepomáha, alkohol depresiu prehlbuje. 

Odporúčame prečítať: Kreatívne nápady pre váš domov: Ako ušetriť miesto?

zlomené srdce

Zdroj: Shutterstock®

A keď nič necítim?

Ak ste jednou z tých šťastných, ktorých sa rozchod nedotkne, máte dve možnosti. Buď je vaša myseľ natoľko vyrovnaná, že prijala a akceptovala dôvody rozchodu, alebo je vaše vnútro ešte nie celkom stotožnené s tým, čo sa deje. Nikdy nie je dobré „odložiť“ emócie bokom a správať sa, akoby sme žiadne nemali. Dlhodobé potláčanie emócii a bránenie ich voľnému priechodu je najčastejšou príčinou chronickej bolesti. Pokojne trúchlite, roňte slzy. Čistíte si tým dušu. 

zlomené srdce

Zdroj: Shutterstock®

Syndróm zlomeného srdca = kardiomyopatia

Kardiomyopatia je spôsobená závažným stresom. Príznaky sú podobné infarktu a patrí medzi ne bolesť na hrudníku, dýchavičnosť a nízky krvný tlak. Zvyčajne tieto príznaky prichádzajú v krátkom časovom období po stresovej udalosti. Preto tento názov. Má však aj ďalšie účinky na telo. Rozchod môže viesť k iným účinkom, ako sú depresie, problémy s duševným zdravím a potlačený imunitný systém. Skôr než kardiovaskulárne príznaky vám hrozí depresia.  Jej príznaky sú únava, strata motivácie, pocity bezmocnosti a beznádeje, hnevu, zmeny chuti do jedla, poruchy spánku a bezohľadné správanie. Traumatizujúca skúsenosť môže  dokonca vyvolať telesné zmeny ako sú nové potravinové intolerancie.

Odporúčame prečítať: Svieže, sexi a zábavné! Také je hľadanie dokonalej lásky

zlomené srdce

Zdroj: Shutterstock®

Oprava zlomeného srdca

Kľúčovým faktorom je naša myseľ a srdce. Postoj seba-prijatia a zmierenia sa s rozchodom alebo bolesťou je silno individuálnou záležitosťou. Pol roka je optimum. Pri strate blízkeho človeka a jeho úmrtí dokonca až dva roky. Nechajte bolesť vyznieť, pracujte s ňou. Keď sa zameriavame na pozitívne emócie, ako je láska, vďačnosť, súcit, radosti, vzrušenie, či odpustenie, začneme meniť elektrické obvody nášho srdca. Srdce má štyrikrát vyššiu elektromagnetickú frekvenciu ako mozog.

Heart Math Institute v USA urobil v rámci vedeckého výskumu štúdiu o tom, ako srdce vyžaruje frekvencie na základe našich emocionálne postojov, ktoré ovplyvňujú naše rozhodovanie viac ako mozog. Existuje viac ako 40.000 nervových spojení v srdci a majú výrazný vplyv na mozog  a ukladanie informácií. Preto je srdce „malý mozog“.

Svoje emócie môžete liečiť.  V prvom rade sa prestaňte cítiť ako obeť. Zamerajte sa na pozitívne emócie voči bývalému partnerovi a odpustite mu. Je to iba človek, ako vy. Buďte vďačná za veci, ktoré vás bývalý partner naučil a posuňte sa ďalej.

A nebojte sa znovu milovať. Možno práve za rohom čaká pravá láska! 

zlomené srdce

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 16.05.16 09:34

SK
karma
114.00

velmi dobry clanok

  • 0
Odpovedať

Magdaléna Kunkelová 16.11.17 13:14

MK
karma
-1.00

Každý mal aspoň raz za život zlomené srdce a prežil ;)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní