Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?

Toto sú potraviny, ktoré škodia pečeni. Aj ty ich máš rada?
  • 26.06.2023
  • Simona Kostková

Počas leta dostáva naše telo zabrať a to nielen kvôli vysokým teplotám. Škodiť nám môže aj klimatizácia a neustála zmena teploty, mastné a grilované jedlá, alkohol či kliešte. Ale to všetko veľmi radi každoročne podstupujeme, veď pokiaľ nič zlé necítime, nič neriešime. Avšak máme jeden orgán, ktorý v lete trpí zo všetkých najviac a tým je pečeň. Vedeli ste o tom?

Pečeň je jeden z najdôležitejších orgánov v našom tele a fakt, že jej oslabenie či začínajúce poškodenie si príliš neuvedomujeme, je pomerne nebezpečný. Často ju nadmerne zaťažujeme a pokiaľ si nevšimneme príznaky jej zaťaženia, tak to môže mať fatálne následky. Zistite, ktoré potraviny alebo činnosti najviac zaťažujú pečeň a zlepšite si kvalitu života!

Bylinky

Spomenieme, samozrejme, klasické veci, ako napríklad alkohol, no najprv sa vrhneme na veci, ktoré by ste možno ani netipli, že pečeni škodia. Prvou sú bylinky. Áno, aj prírodné liečivá dokážu poriadne zavariť našej malej továrni. 

Žihľavový alebo aj iný bylinný čaj môže pečeni poriadne zavariť, pokiaľ ho konzumujete dlhšie, než je odporúčaná doba. A to platí aj v prípade, ak by ste bylinný čaj popíjali celý deň. Dávajte si preto pozor, ako dlho čaj pijete a koľko šálok denne je odporúčaných.

Látky, ktoré sa v bylinách nachádzajú, sa odbúravajú v pečeni a ich nadmerné množstvo jej môže ublížiť. Tieto látky sa nachádzajú v každej rastline a slúžia ako ochrana pred bylinožravcami. 

Odborníci sa zhodujú, že by sme nemali pri jednom druhu bylinného čaju zostať dlhšie, ako dva týždne. Bylinky totiž neškodia len našej pečeni, ale aj iným orgánom a môžu dokonca ovplyvniť účinok niektorých liekov, ktoré užívate.

ako často piť bylinný čaj

Zdroj: Shutterstock®

Málo pohybu

Jedným z najčastejších nálezov doktorov je stukovatená pečeň. Získať ju môžeme rôznymi spôsobmi a jedným z nich je aj málo pohybu. Respektíve, pohybom ju môžeme výrazne znížiť. Vyskúšajte preto namiesto oddychovania pred televízorom ísť na prechádzku! 

Pomôcť môže aj pár krokov, ktoré spravíte v práci každú hodinu. Pečeň tak ľahšie spracuje tuky, cukry, vitamíny aj minerály z potravy a rýchlejšie odstráni nebezpečné toxíny.

Steatóza alebo stukovatená pečeň patrí medzi ochorenia, ktoré nie sú na prvý pohľad nijako viditeľné a preto pokiaľ nie je včas liečená, môže mať vážne následky. Pritom liečba je pomerne jednoduchá.

Pri tomto ochorení dochádza k hromadeniu tuku v pečeňových bunkách, ktoré následne nepracujú správne. Pokiaľ nedôjde k liečbe, môže sa časom rozvinúť obávaná cirhóza a to predsa nikto z nás nechce. Dôležitá je preto včasná diagnóza, upravenie stravy a celkovo životného štýlu.

Mrkni sem: Vitamín E: Pozri sa, ako najlepšie doplniť tento cenný antioxidant!

steatóza pečene čo to je

Zdroj: Shutterstock®

Alkohol

Konečne sa dostávame k tej veci, ktorá najčastejšie trápi našu pečeň – alkohol. Nikto netvrdí, že by ste nemali nikdy za žiadnych okolností piť alkohol, ale ani to, že je v poriadku si dať ráno „poldecák“ namiesto kávy.

Podľa odborníkov je pre naše telo prijateľnejšie, ak pijeme v malých dávkach pravidelne, než raz za čas vo veľkom množstve. Aj konzumácia alkoholu má svoje vlastné pravidlá, ktoré ak dodržíte, nemusí sa z vás stať abstinent. Dodržiavať by ich mali hlavne ženy!

Nikdy nepite alkohol nalačno a nezapíjajte ním lieky ani vitamíny. Ak si chcete zabezpečiť príjemný večer, dajte si mastné a kalorické jedlo radšej pred opijášom, nikdy ním alkohol nezajedajte. Ako žena si vždy zvoľte radšej víno, než pivo a tvrdý alkohol. Posledným pravidlom je, že pokiaľ sa chystáte večer zabávať s alkoholom, celý deň sa snažte piť dostatok vody.

je víno zdravé

Zdroj: Shutterstock®

Diéta

Prekvapíme vás, ale jednou z vecí, ktorá nadmerne zaťažuje našu pečeň, je aj diéta. Hlavne pokiaľ ide o monodiéty, ktoré majú rýchly efekt na chudnutie, no trpí tým hlavne naša pečeň. Platí to aj o bielkovinových diétach, preto sa vždy radšej vopred poraďte so svojím lekárom o možných následkoch. Prečo diéta predstavuje problém?

V dôsledku vynechávania základných látok, akými sú bielkoviny, cukry alebo tuky, nedostáva jej najbližší sused – žlčník, dostatok podnetov a je preto nepravidelne vyprázdňovaný. To môže viesť k tvorbe žlčníkových kameňov.

Okrem toho aj samotné polovičné zaťažovanie pečene nie je pre ňu žiadnym uľahčením. Vzniknutá nerovnováha môže poškodiť okrem pečene aj okolité orgány, ale aj mozog, srdce a niektorí odborníci tvrdia, že môže viesť aj k vzniku vzácnej rakoviny pečene.

Musíš vidieť: Recept na marinkový sirup: Ohúr najbližších niečím nevšedným!

prejavy poškodenej pečene

Zdroj: Shutterstock®

Soľ a cukor

Ďalšími dvoma nepriateľmi pečene sú práve soľ a sladidlá. Samozrejme, pokiaľ sú prijímané v nadmernom množstve. Cukor ako taký nepredstavuje problém, ale pokiaľ ste prešli na jeho zdravšiu verziu, ako je med či rôzne sirupy – agáve, datľový a iné, tak tie môžu poškodzovať pečeň. Tie obsahujú fruktózu, ktorá sa nachádza vo väčšine ovocia a zeleniny a pokiaľ je v nadmernom množstve v pečeni, mení sa na tuk. A ten môže opäť viesť ku vzniku steatózy.

O tom, že nadmerné solenie škodí nielen našej pečeni, ale celému telu, sa posledné roky hovorí až až. Lenže to, o čom sa hovorí menej, sú polotovary.

Môžete prestať soliť a kontrolovať potraviny, ktoré kupujete, avšak polotovary či hotové jedlo v reštaurácii kontrolovať nemôžete. Netvrdíme, že jedno jedlo mesačne vám ublíži, ale dávajte si pozor aj na tieto veci, v ktorých obsah soli a iných látok nedokážete ovplyvniť.

zdravá náhrada cukru

Zdroj: Shutterstock®

Vitamíny

Poslednou vecou, ktorá dokáže potrápiť pečeň, sú vitamíny a rôzne doplnky. Tie sú totiž voľne dostupné a tak nepodliehajú takej kontrole, ako normálne lieky. Môžu obsahovať látky, ktoré zaťažia celé telo, aj pečeň. Preto sa buď vopred poraďte so svojím lekárom alebo stavte na nutrične vyváženú stravu. A ako sa vlastne prejaví poškodená pečeň?

  • Tmavý moč

  • Svetlá stolica

  • Žlté sfarbenie pokožky a očí

  • Tlak pod ľavým alebo pravým rebrovým oblúkom

  • Zápach z úst

  • Chuť na pikantné

  • Únava

  • Bolesť svalov a kĺbov, bez predošlého zaťaženia

  • Modriny aj po malom tlaku na kožu

  • Vracanie

  • Nafukovanie

  • Svrbenie kože bez viditeľnej vyrážky

Ďalšie potraviny, ktoré škodia pečeni

  • Mastné potraviny: Príliš veľa tuku v strave môže spôsobiť nahromadenie tuku v pečeni, čo vedie k ochoreniu nazývanému steatóza pečene. 
  • Fast food: Jedlá z rýchleho občerstvenia sú často plné nasýtených tukov, transmastných kyselín a kalórií. Pravidelná konzumácia rýchleho občerstvenia môže spôsobiť zvýšené riziko stukovatenej pečene a ďalších ochorení pečene.
  • Sladké nápoje: Nápoje s vysokým obsahom cukru, ako sú sladené limonády, energetické nápoje a ovocné džúsy, môžu spôsobiť zvýšenie hladiny cukru v krvi a tým zaťažiť pečeň. 
  • Vyprážané jedlá: Vyprážané jedlá sú často obalené v múke a ponorené do horúceho oleja. Tento spôsob prípravy potravín môže spôsobiť tvorbu voľných radikálov a poškodenie pečeňových buniek. 

Aktualizovaný článok: 26.6.2023


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

25 komentárov

Ingrid Šimoniková 04.08.18 14:32

karma
74.00

zaujímavý a poučný článok, dakujem

  • 2
Odpovedať

Robert Jurčák 06.08.18 06:05

RJ
karma
100.00

zaujímavé a praktické rady....užitočný článok

  • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 06.08.18 12:13

MB
karma
98.00

nevedela som, ze chut na pikantne je znakom poruchy pecene ...... pikantne veci mam velmi rada

  • 0
Odpovedať

Alzbeta Hartinikova 08.08.18 16:47

AH
karma
90.00

aj ekzemy

  • 0
Odpovedať

Anna Lisakovská 08.08.18 23:10

AL
karma
-1.00

Všetko s mierou ,odtiaľ-potiaľ,snáď to našej pečeni neuškodí.Ale je si to dobré prečítať a poučiť sa.Zaujímavý článok a treba si to zobrať k srdcu,čí to správne robíme a ako žijeme,čo si môžme dovoliť a čo nie,pristupovať k svojmu zdraviu zodpovedne.

  • 0
Odpovedať

Daniela Šurláková 09.08.18 16:25

karma
97.00

Veľmi zaujímavý a poučný článok,budem musieť pár vecí vypustiť,ak chcem mať pečeň v poriadku,prekvapilo ma,že aj žihľava škodí.

  • 1
Odpovedať

Lenka Piovarciova 10.08.18 11:57

LP
karma
-1.00

zaujimave o tych bylinkach som nemyslela ze az tak sa to moze prejavit

  • 1
Odpovedať

Anna Podmanická 12.08.18 18:08

AP
karma
106.00

Poučné, ale pre tých, čo sa viac sledujú desivé. Nie sme všetci rovnakí a pre každého platí niečo iné, každý sme „originál“. Najlepšie sa držať podľa osvedčeného pravidla, že všetkého s mierou. Zabudli ste ale spomenúť najväčšieho zabijaka pre pečeň, ktorým sú lieky na boj proti zvýšenému zlému cholesterolu.

  • 3
Odpovedať

Mária Chromíková 13.08.18 08:54

MC
karma
109.00

Ďakujem za zaujímavý článok,treba dodržiavať dobré rady...

  • 1
Odpovedať

Darina Božiková 14.08.18 14:07

DB
karma
114.00

tie bylinky ma prekvapili,najmä čaje.ja už viac rolkov pijem ráno iba šípkový čaj.možno ani neviem,že mi škodí,hoci ho cez deň nepijem/ale ani iný čaj/.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 15.08.18 22:49

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala zas som o niečo múdrejšia

  • 1
Odpovedať

Peter Maňák 18.08.18 23:16

PM
karma
107.00

Áno, mám, ale s mierou...

  • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 23.08.18 15:02

karma
100.00

Jedno, čo sa neviem prinútiť je pitie čajov, aj kúpim a málokedy ich využívam. Žihľavový čaj je super na očistu.

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 25.08.18 16:45

AK
karma
100.00

všetkého veľa škodí a tak isto aj navonok zdravých vecí

  • 0
Odpovedať

Jana Čipková 30.08.18 08:47

karma
106.00

Všetko, čo je v článku napísané dodržiavam a predsa mám steatózu.

  • 4
Odpovedať

Martina Putoráková 30.08.18 21:23

MP
karma
97.00

poucny clanok...

  • 0
Odpovedať

Dušan Varga 31.08.18 21:44

DV
karma
103.00

Zaujímavý článok.Neveril by som, že bylinky môžu byť škodlivé

  • 2
Odpovedať

Dušan Varga 31.08.18 21:44

DV
karma
103.00

Zaujímavý článok.Neveril by som, že bylinky môžu byť škodlivé

  • 2
Odpovedať

Jana Komadová 09.01.19 14:56

JK
karma
100.00

Poučné čitanie všetkého veľa škodí

  • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 16.02.19 18:09

JK
karma
100.00

Dobre vedieť

  • 1
Odpovedať

Dušan Varga 23.04.19 13:10

DV
karma
103.00

Bez pikantných jedál si svoj jedálniček neviem ani predstaviť.Nuž..

  • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 26.04.19 20:19

ŽM
karma
115.00

všetko s mierou, ale inak zaujímavý článok

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 11.02.21 06:49

JK
karma
100.00

Žihľavový alebo aj iný bylinný čaj môže pečeni poriadne zavariť, pokiaľ ho konzumujete dlhšie, než je odporúčaná doba tak toto som netušila

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 14.08.21 18:28

JK
karma
100.00

Rada som si prečítala

  • 0
Odpovedať

Mária Sivová 27.06.23 10:27

MS
karma
100.00

No zdravá strava a menej alkoholu...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní