Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

Už žiadne diéty po 35-ke! Vyskúšajte zrýchliť váš metabolizmus

Viete o tom, že každý z nás má svojho vlastného osobného trénera, a to aj bez toho, aby sme navštevovali fitness centrum alebo posilňovňu?

Je to tréner alebo osobný „otrok", ktorý nám pomáha spaľovať kalórie a zabraňovať ukladaniu tuku. Je to práve metabolizmus, ktorý to všetko robí. Ak metabolizmus funguje správne, znamená to viac spálených kalórií a naopak.

Preto už nemusíte držať žiadne diéty. Hlavne po dosiahnutí 35 rokov je spaľovanie kalórií o čosi ťažšie než v mladom veku – hlavným dôvodom sú hormóny, ktoré ovplyvňujú endokrinný systém. Čo keby sme vám ale povedali, že si môžete udržať svoju krásnu postavu aj vo vyššom veku? Jediné, čo stačí pre to urobiť, je prispieť k lepšej funkcii metabolizmu (samozrejme netreba zabúdať ani na správnu vyváženú stravu a pohyb). Poradíme vám, ako to docieliť. 

Bude Ťa zaujímať: Potraviny s obsahom železa väčším, ako má mäso!

vitamíny skupiny B a C

Zdroj: Shutterstock®

Štítna žľaza

Hormóny štítnej žľazy regulujú náš metabolizmus a tiež funkciu orgánov. Ovplyvňujú naše telesné funkcie, ako sú hladina cholesterolu, telesná hmotnosť, energia, funkcia čriev a podobne. Preto bez dostatku hormónov štítnej žľazy sa každý systém v tele spomaľuje. V takom prípade sa môžete cítiť unavene, v dôsledku čoho budete potrebovať odpočívať. Rovnako sa v prípade nedostatku týchto hormónov spomaľuje trávenie, čo sa typicky odzrkadľuje na hmotnosti a jej prírastku.

Funkciu štítnej žľazy dokážete ovplyvniť prostredníctvom potravín. Podľa endokrinológov je dôležité, aby ste v tele zvýšili hladinu jódu a tiež prijímali dostatok vitamínov skupiny B a C. Najviac týchto zložiek je obsiahnutých v rajčinách, zemiakoch, fazuli, ale aj v morských plodoch. 

Bude Ťa zaujímať: Prehnané čistenie? - Takto si zničíte veci v domácnosti!

vitamíny C a E

Zdroj: Shutterstock®

Gonády

Sú to pohlavné žľazy, ktoré produkujú hormóny a tie rovnako ovplyvňujú funkciu metabolizmu. Gonády patria medzi endokrinné žľazy, ktoré zohrávajú veľkú rolu pri správnom fungovaní metabolizmu. Preto ak podstupujete radikálne odtučňujúce kúry, ktoré sľubujú rýchly úbytok hmotnosti, majte na pamäti, že tak ovplyvňujete aj funkciu pohlavných žliaz, ktoré sú na takéto extrémne výkyvy veľmi citlivé.

Preto takéto radikálne diéty nie sú vôbec odporúčané. Ak však chcete podporiť funkciu pohlavných žliaz, tak by ste mali zvýšiť príjem vitamínov C a E. Najlepšie je to prostredníctvom citrusov, ktoré sú pomerne bohaté na tieto vitamíny. 

Bude Ťa zaujímať: Doska na krájanie a jej čistenie: Čo odporúčajú odborníci?

vitamín B a kyslina glutámanová

Zdroj: Shutterstock®

Pankreas

Pankreas má v podstate dve hlavné funkcie. Jeho prvou funkciou je produkcia enzýmov pre tráviaci systém. Druhá funkcia pankreasu spočíva v tvorbe hormónov, ktoré sú súčasťou endokrinného systému. V jednoduchosti povedané, pankreas je tráviaci orgán, ktorý v konečnom dôsledku ovplyvňuje fungovanie celého metabolizmu. No nezabúdajte na to, že okrem toho, že jeho nesprávna funkcia môže prispieť k zvýšeniu hmotnosti, tak môže prispieť aj k nebezpečnej cukrovke.  

Ak aj vy patríte k tým, ktorí majú problém s týmto orgánom, respektíve žľazou, určite máte naordinované nejaké lieky od vášho lekára. A čo tak dopomôcť si k správnej funkcii pankreasu pomocou prírody? Dôležité je vsadiť na vitamín B a kyselinu glutamanovú. Z potravín teda vsaďte na mäso, orechy, strukoviny, obilniny, vajcia, brokolicu či avokádo.

Bude Ťa zaujímať: Droždie: Nahradí liečivá, kozmetiku i hnojivá pre rastliny!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Soňa Krátka 20.07.17 07:53

SK
karma
114.00

poučný článok

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 20.07.17 08:45

SK
karma
86.00

zrýchliť a zároveň spomaliť starnutie....

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 20.07.17 11:15

AB
karma
100.00

po 35-tke to ide dole vodou :-)

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 20.07.17 12:23

KK
karma
90.00

dobrý a pravdivý článok

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 20.07.17 14:32

DB
karma
117.00

zrýchliť metabolizmus- hotová veda :-)

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 20.07.17 18:25

AK
karma
100.00

diéty nemám rada

 • 0
Odpovedať

Ján Komada 11.08.17 01:00

JK
karma
103.00

musím dat prečítať priatelke

 • 0
Odpovedať

Jana Belicová 14.08.17 08:38

JB
karma
96.00

Keby sa tak dal metabolizmus dať do opravy ako motorka. Problém je, že na každého platí niečo iné. Každý je iný, každý robí svoje chyby. A niekedy nevieme, čo vlastne jeme.

 • 2
Odpovedať

Marta Bujdošová 16.08.17 13:43

MB
karma
98.00

metabolizmus najlepšie zrýchľuje šport

 • 0
Odpovedať

Martina Václaviková 15.08.21 21:48

karma
-1.00

Teda pohyb. Dobre vedieť.

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 31.12.18 19:54

ZS
karma
100.00

pohyb, vyvazena strava a trochu radosti zo zivota a kila idu dole

 • 0
Odpovedať

Martina Václaviková 15.08.21 21:45

karma
-1.00

Myslím, že dostatok vitamínov a minerálov by si mali strážiť najmä dojčiace ženy. Nie je to sranda.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní