Vedeli ste, že závislosť na jedle je choroba? Takto sa prejavuje

Vedeli ste, že závislosť na jedle je choroba? Takto sa prejavuje

Od zajtra chudnem. Túto vetu si už povedalo mnoho ľudí, no existuje hŕstka tých, ktorým sa to nikdy nepodarí, lebo ich sužuje takzvaná závislosť na jedle. Táto nepríjemná choroba sa môže na prvý pohľad zdať ako výmysel, no nie je to tak. Byť závislým na jedle znamená nemať nad svojím konaním v oblasti jedla žiadnu kontrolu, čo často spôsobuje neželané a často nebezpečné priberanie, obezitu a v tých ťažších prípadoch až smrť.

Jedlo ako droga

Závislosť na jedle by sa dala v konečnom dôsledku podľa odborníkov prirovnať k jednej z najnebezpečnejších závislostí – závislosti na drogách. Závislosť na jedle je teda neschopnosť pacienta odolať jedlu aj vtedy, keď vie, že je pre neho nebezpečné. Táto porucha pritom väčšinou zahŕňa závislosť na fast foode, teda na nezdravých jedlách z rýchleho občerstvenia a sladkých nápojoch plných rafinovaného cukru. Ide v podstate o niečo nové, nepreskúmané a kontroverzné, no závislosť na jedle je porucha stravovania ako každá iná. Závislosť na jedle je prirovnávaná k závislosti na drogách, pretože ju vyhodnocuje rovnaká časť ľudského mozgu.

Zaujme ťa: Máš opuchnuté prsty na rukách? Vieme, čo za tým môže byť

závislosť na fast foode

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky závislosti na jedle

Na drogovú závislosť existuje jednoduchý test, ktorý jasne vyhodnotí, či človek drogu užil alebo nie. S diagnostikou závislosti na jedle to už také jednoduché nie je, pretože závisí skôr od pozorovania správania. Ako sa teda závislosť na jedle prejavuje? Tu sú najčastejšie symptómy.

 • To, že ste „plní”, nič neznamená. Ak máte chuť na určité jedlo, dáte si ho, a to aj keby ste mali prasknúť.
 • Prejedenie u vás neexistuje. Ak máte chuť na určité jedlo, najete sa ďaleko za bod nasýtenia. Symptómom je teda aj nekontrolovateľné prejedanie sa.
 • Pocit previnenia vám po jedle nie je cudzí, no aj tak si dáte dané jedlo znova. Často si aj vymýšľate dôvody a výhovorky, prečo dané jedlo zjesť, ale len pre svoj dobrý pocit.
 • Ciele pre vás nič neznamenajú. Ak si poviete, že dané jedlo už nebudete jesť alebo ho obmedzíte, zlyháte. Opakovane.
 • Závislosť na jedle začnete skrývať pred rodinou a priateľmi.
 • Neviete sa kontrolovať. Aj keď viete, prečo ručička na váhe ukazuje enormné až nebezpečné čísla.
závislosť od jedla

Zdroj: Shutterstock®

Ako závislosť poraziť?

Ak ste na sebe spozorovali hneď niekoľko z vyššie uvedených symptómov, je možné, že trpíte závislosťou na jedle a mali by ste s tým niečo robiť. Ako postupovať? Najprv musíte sami seba presvedčiť o tom, že keď závislosť porazíte, budete žiť dlhšie, vyhnete sa ochoreniam, ako je obezita alebo diabetes typu 2 či kardiovaskulárnym ochoreniam, budete šťastnejší a zdravší.

Po tom, ako sa nastavíte na zmenu psychicky, pristúpte k obmedzeniu pre vás nebezpečných jedál, pričom pod obmedzením myslíme ich úplné vyradenie. Chce to sebadisciplínu, no ak si niečo poriadne zaumienite, dosiahnete to. Vyhýbajte sa prevádzkam fast foodov, aby vás nelákali. Ak je to potrebné, pokojne cestu z práce zmeňte. Napíšte si zoznam jedál, ktoré u vás závislosť spúšťajú a všemožne sa im vyhýbajte. Ďalej si pripravte zoznam zdravých alternatív, ku ktorým sa prikloníte vždy, keď vás prepadnú zlé chute. V tomto neľahkom boji by ste navyše mali zvážiť aj odbornú pomoc.

Inšpirácia pre teba: Neuveriteľných 17 zaujímavostí o autách: O týchto vie len málokto!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Helena Zobková Šimurdová 25.03.19 12:55

HZŠ
karma
102.00

Bojujem s jedlom už nejakú tu dobu. Článok som so záujmom prečítala :D

 • 1
Odpovedať

Lucia Šeptáková 25.03.19 13:29

karma
107.00

Zaujímavý článok,musí to byť naozaj zlé a treba to liečiť ako iné choroby.

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.19 21:26

JK
karma
100.00

Tak to je hrozné že sa človek stane otrokom jedla

 • 0
Odpovedať

Anna Kristova 21.04.19 15:09

AK
karma
100.00

v dnešnej dobe obezity a nezdravého stravovania je to veľmi častá choroba

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní