Vieš, čo znamenajú piktogramy na oblečení? Úplný rozpis nájdeš tu!

Vieš, čo znamenajú piktogramy na oblečení? Úplný rozpis nájdeš tu!

  • Zdieľaj:
 • 6

Asi každá z nás to zažila. Kúpite si blúzku či nohavice z neznámeho nového materiálu a pri prvom praní zistíte, že vlastne ani neviete, ako s daným kusom oblečenia naložiť. Prať na 30 °C? A či dokonca na 95 °C? Toto by nám mal napovedať a prezradiť práve štítok, na ktorom sa dozvieme aj zloženie materiálov. Ako však na to, aby sme o nový obľúbený kúsok neprišli? Stačí sa riadiť podľa piktogramov, ktoré vám vysvetlíme. Nie je to také ťažké, ako sa zdá!

Pozri si: Vieš, z akého materiálu sa skladá oblečenie? Na toto vždy mysli

ako prať

Zdroj: Shutterstock®

PRANIE – symbol vaničky

Väčšinou nám tento symbol ukazuje, či sa má daný kúsok prať ručne alebo v práčke. Ručne sa zväčša perú pletené či hodvábne kúsky a je to symbol vaničky s rukou. Iné symboly vaničky (s číslom) nám hovoria o tom, na akej teplote sa má šatstvo prať. Nezabúdajme, že ak perieme, používame vhodný prášok na pranie či gél a zároveň perieme oblečenie podobnej farby. Ak je pod vaničkou jedna čiarka, ide o mierne odstreďovanie a ak sú pod vaničkou čiarky dve, mali by sme odstreďovať opatrne a žmýkať ručne.

TIP: Vždy si oblečenie pred prvým nosením vyperte a toto sa netýka len spodnej bielizne. Nikdy neviete, kto si pred vami dané oblečenie skúšal a aké mal hygienické návyky.

sušenie symbol kocky

Zdroj: Shutterstock®

SUŠENIE – symbol štvorca

Niektorí vlastnia sušičku a iní sušia voľne na sušiaku vo vnútri či vonku. Niet pochýb, že voľné sušenie je ekologickejšie, ekonomickejšie a najmä šetrnejšie k oblečeniu. Vedeli ste, že rifle by sa nemali dávať do sušičky? Riskujete tak potrhanie jemných strečových vlákien, ktoré nám držia ich tvar. Ak je na štítku iba štvorec s krúžkom vo vnútri, ide o bežné sušenie v sušičke a ak je v krúžku malá bodka, znamená to sušenie v sušičke pri ľubovoľnej teplote. Ak sú v krúžku dve bodky, znamená to sušenie pri nízkej teplote. Ak je pod symbolom jedna čiarka, znamená to, že oblečenie je treba sušiť šetrne a dve čiarky znamenajú veľmi šetrné sušenie v sušičke. Ak je tento symbol preškrtnutý, neodporúča sa sušiť v sušičke vôbec. Ak je v štvorci jedna rovná čiarka, znamená to, že by sme kúsok mali sušiť v rozprestretom stave. Keď sú tam však tri zvislé čiary, mali by sme sušiť odkvapkávaním. Ak sa v tomto štvorčeku nachádzajú dva pásiky v jednom z rohov, znamená to, že musíme kúsok sušiť v tieni.

Odporúčame: Neuveriteľných 17 zaujímavostí o autách: O týchto vie len málokto!

ŽEHLIČKA - symbol žehličky

Zdroj: Shutterstock®

ŽEHLENIE – symbol žehličky

Dnes už má väčšina moderných žehličiek nastavenia podľa typu oblečenia. Čo však tie, ktoré to nemajú? Symbol žehličky s jednou bodkou znamená žehlenie pri maximálnej teplote 110 °C a opatrne s naparovaním. Ak má žehlička dve bodky, ide o žehlenie pri 150 °C a žehlička s troma bodkami hovorí o žehlení pri maximálne 200 °C. Preškrtnutá žehlička už tradične znamená, že sa kúsok nemôže žehliť vôbec.

ČISTENIE – symbol krúžku

Zdroj: Shutterstock®

ČISTENIE – symbol krúžku

Krúžok alebo kružnica s písmenkom A znamená, že sa oblečenie môže čistiť chemicky bez akýchkoľvek obmedzení trichlórethenom a písmenko P znamená, že sa môže čistiť úplne bežným chemickým spôsobom, a to benzínom, tetrachlórethenom a monofluortrichlórmethanom. Keď vidíme preškrtnuté písmenko W, znamená to zákaz mokrého čistenia a ak je krúžok prázdny a prečiarknutý, znamená to zákaz akéhokoľvek chemického čistenia.

BIELENIE – symbol trojuholníka

Zdroj: Shutterstock®

BIELENIE – symbol trojuholníka

Jednoduchý trojuholník znamená, že je oblečenie možné bieliť bežným spôsobom. Trojuholník s dvoma čiarkami na jednom z vrcholov znamená schopnosť látky zvládnuť bielenie oxidačnými a nechlórovými prostriedkami. A nakoniec prečiarknutý tmavý či biely trojuholník znamenajú zákaz hocijakého bielenia.

Nech už sa rozhodnete prať či chemicky ošetrovať oblečenie doma alebo v čistiarni, myslite na to, že kvalita dnešného bežného oblečenia klesá s každým kontaktom s vodou či teplom. Rozmyslite si teda, či si kúpite evergreenové oblečenie zo second-handov alebo si kúpite to módne tričko z výpredaja, ktoré sa po pár praniach zničí. V každom prípade by ste však nemali tieto piktogramy ignorovať, inak riskujete zničenie svojho obľúbeného odevu.

Bude ťa zaujímať: Prečo spať so zatvorenými dverami? Neuveríš, ale zachráni ti to život


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Elena Švachová 29.03.19 23:10

karma
109.00

Pri nových kúskoch oblečenia sa vždy pozriem na štítky,ako sa má postupovať pri praní.Vždy ma zaujímala hlavne teplota vody.Vidím,že aj dalšie symboly sú dôležité.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 30.03.19 05:30

karma
108.00

Užitočné rady,dobre vedieť.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 30.03.19 16:27

MM
karma
115.00

ja si tieto symboly pozriem už pri nakupovaní

 • 0
Odpovedať

Juliana Šurkovská 01.04.19 21:00

karma
-1.00

Užitočné informácie, ďakujem.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:12

karma
127.00

väčšinou si všímam iba pranie :(

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 23.04.19 21:53

JK
karma
100.00

Zas som o niečo múdrejšia

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenná móda 2022: 3 inšpirácie na outfity do práce i na bežný deň
Módne inšpirácie

Jesenná móda 2022: 3 inšpirácie na outfity do práce i na bežný deň

 • 2
 • 24.09.2022
Angelina Jolie a jej cit pre eleganciu: Inšpiruj sa ňou aj ty!
Módne inšpirácie

Angelina Jolie a jej cit pre eleganciu: Inšpiruj sa ňou aj ty!

 • 2
 • 01.10.2022
Veľká recenzia oblečenia a doplnkov z LITTLE HIPSTER SHOP
Rodina

Veľká recenzia oblečenia a doplnkov z LITTLE HIPSTER SHOP

 • 3
 • 01.12.2022