Viete, ako pôsobí vaša perióda na vašu pleť?

Viete, ako pôsobí vaša perióda na vašu pleť?
 • 16.10.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 2

Takmer každá poznáme to nepríjemné obdobie približne 10 dní pred nástupom „našich dní“ – PMS. Ešteže máme na čo zvaliť neutíchajúcu chuť na čokoládu, príšerné zmeny nálad, slzy na krajíčku a všetky tie vedľajšie prejavy hormonálnej búrky, ktorá sa práve odohráva v našom tele. Toto citlivé obdobie však rado zanecháva aj následky na pokožke. Aké? Čítajte ďalej. 

Celé to majú na svedomí hormóny. Pokožka sa mení ich vplyvom, a to v pravidelných cykloch, pred, cez a po menštruácií. Priemerný menštruačný cyklus trvá 4 týždne. Počas prvých dvoch týždňov vášho cyklu, estrogén je najviac dominantným hormónom; počas druhej polovice, množstvo progesterónu prevyšuje množstvo estrogénu. Tesne pred menštruáciu, tak aj v priebehu, estrogén a progesterón klesnú na najnižšiu úroveň cyklu, zatiaľ čo testosterón zostáva na konštantnej úrovni v priebehu celého mesiaca.

Odporúčame prečítať: Angie pripravuje: Pšenové raffaello guličky

Viete, ako pôsobí vaša perióda na vašu pleť?

Zdroj: Shutterstock®

A ako to vyzerá v praxi?

Okolo 14. dňa, čiže po odznení ovulácie, cez ktorú máme najkrajšiu možnú pleť, hladina progesterónu výrazne stúpne a prevýši estrogén , čo vyvoláva produkciu mazu, mastnoty vo vnútri pórov. Tento nárast progesterónu zmenšuje veľkosť pórov, čo by inokedy bolo veľmi žiaducim efektom, ale pretože produkcia mazu je súčasne na plných obrátkach, menšie póry a viac mastnoty a a baktérii sa rovná zápal a vyrážky. Preto sa PMS nelichotivo začína zhoršenou pleťou.

Samo o sebe je to veľmi frustrujúce, že hormóny si s nami robia čo chcú, ale je to úplne normálne. Horším problémom je skutočné akné aj v dospelom veku, vďaka čomu sa ženy častokrát uchyľujú k silným hormonálnym preparátom. 

Viete, ako pôsobí vaša perióda na vašu pleť?

Zdroj: Shutterstock®

Počas samotnej menštruácie je hladina hormónov v rovnováhe, vtedy príliš nevystrájajú a vo vás sa hormonálna smršť pomaly upokojuje. Následne, cca týždeň po menštruácii zvykne byť najkrajšia pleť, aká len môže. Estrogén, hormón ženskej krásy je na maxime a plní si svoju úlohu. Máme krásnu pleť, krajšie voniame, celé telo je v pohotovostnom stave, aby mohol vzniknúť nový život. smiley

Takže zrátané a podčiarknuté, nedokonalosti pleti sú nepríjemné, rovnako ako prirodzené, z hľadiska hormónov,  takže buďte k vašej pokožke jemná.  Zmení sa to do týždňa! smiley

Odporúčame prečítať: Ako zakryť výrazné akné make-upom? Nepotrebujeme žiadne čary

Viete, ako pôsobí vaša perióda na vašu pleť?

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Martina Zahoranová 16.10.15 12:10

MZ
karma
92.00

súhlasím :-)

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 24.05.20 15:14

KS
karma
133.00

Keď sa mi začnú robiť hnisavé vyrážky na tvári a začnem byť precitlivená, tak už viem, že to príde :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní