Vynálezy, ktoré nám uľahčili život

Vynálezy, ktoré nám uľahčili život
 • 23.07.2015
 • Lucia Kučerková

  • Zdieľaj:
 • 2

Spoznajte dva objavy, bez ktorých by sme nezažívali dnešný komfort. Krásne vyfúkané vlasy máme vďaka nemeckému vynálezu, elektrickému fénu a mäso už nemusíme uskladňovať ani pivnici, ani v jame v zemi, ako to bolo v minulosti, ale v nastaviteľnom kúsku luxusu menom chladnička. 

Objem vlasov s prvým fénom

Počiatky sušiča vlasov sa datuje do roku 1900. Práve v tomto roku predstavila nemecká spoločnosť AEG svoj originálny vynález- elektrický fén. Prvé modely boli vyrobené z ocele a hliníku. Keďže boli priťažké, neumožňovali ľuďom jednoduché a rýchle používanie. 

Zlom nastal v roku 1950, kedy sa sušiče vlasov začali vyrábať z plastu. Boli oveľa menšie a ľahšie, čím boli praktickejšie. Dnes sú fény najbežnejším pomocníkom každej ženy. Vlasy nielen sušia, ale taktiež zväčšujú objem a pomocou nadstavcov vlasy uhladzujú a tvarujú.

Relaxujte s: Jedinečná dovolenka so surf tripom

tmavovláska

Zdroj: Shutterstock®

Jama vs. chladnička

Ešte pred vynájdením chladničky slúžili ľuďom na uskladnenie potravín jamy v zemi. V roku 1802 skonštruoval prvú chladničku Američan Oliver Evans. Na jeho technologických základoch pokračoval Jacob Perkins, ktorý na chladiaci systém využil éter.

žena v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Do 30 rokov 20. storočia sa používali v chladničkách jedovaté látky ako amoniak a oxid siričitý, čo viedlo k viacerým otravám a úmrtiam. Americká spoločnosť  General Motors Corporation poverila svojho zamestnanca, vynálezcu Thomasa Midgeya, aby do chladničiek vyrobil bezpečné chladivo. Ten v roku 1930 predstavil novinárom a širokej verejnosti svoj jedinečný objav- netoxickú látku freón. 

Hoci sa táto látka v minulosti ujala a využívala sa aj do hasiacich prístrojov, dnes je známym faktom, že práve freón zapríčiňuje úbytok ozónovej vrstvy, v dôsledku čoho preniká na zem škodlivé UV žiarenie, ktoré spôsobuje rakovinu kože. 

Odporúčame prečítať: Strašiak žien, syndróm toxického šoku


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 23.07.15 19:00

JK
karma
100.00

Skvelý článok ani som netušila že je fén a chladnička taká stará

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.05.16 20:43

SK
karma
113.00

su to vyborne vynalezy

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní