Zápal spánkovej tepny: Keď bolesť pri česaní môže končiť slepotou

Zápal spánkovej tepny: Keď bolesť pri česaní môže končiť slepotou
 • 03.10.2018
 • Simona Kostková

Jednou z mimoriadne silných bolestí, ktoré vás môžu postihnúť, je zápal spánkovej tepny. Počuli ste už o tom? Bolesti v oblasti tváre a úst sa väčšinou spájajú so zubami alebo okolitými nervami. No málokedy je diagnóza lekára spojená práve s touto tepnou. Bolesť sa pritom môže prejaviť aj pri obyčajnom česaní vlasov.

Tento zápal je často spájaný so ženami po päťdesiatke a rozhodne ho neutlmíte voľne dostupnými liekmi proti bolesti. Ťažkosti, ktoré vám môže spôsobiť, sú naozaj nesmierne nepríjemné, môžu mať aj fatálne následky. Zistite, aké sú najčastejšie symptómy a predíďte tak zbytočnému trápeniu!

Nemusí ísť iba o spánkovú tepnu

Zápal spánkovej tepny alebo Hortonova choroba sa zaraďuje medzi neinfekčné ochorenia, ktoré postihuje stredné a veľké cievy. Nemusí vždy ísť iba o spánkovú tepnu, ale aj o hociktorú inú veľkú tepnu v tele. Príčina, pre ktorú tento zápal vzniká, je stále nejasná a preto je niekedy ťažká aj samotná diagnostika. Príznaky môžu byť rôznorodé, dosť nešpecifické a ich nástup je zväčša pomalý a postupný. Preto je dôležité poznať aspoň tie najčastejšie, vďaka čomu si môžete rýchlejšie pomôcť.

Lekári si často nevedia rady a posielajú pacientov s takýmito príznakmi ku zubnému lekárovi, pretože si myslia, že problém je v zuboch. No i napriek náležitej kontrole a liečbe k zlepšeniu nepríde a pacient tak trpí ďalej. A čo je ešte horšie, neskorá diagnóza môže končiť oslepnutím alebo mŕtvicou. Prečo je to tak?

Zaujme ťa: Au, to bolí! Pozri sa, aká je prvá pomoc pri bolesti zuba

zápal artérií

Zdroj: Shutterstock®

Ohrozené sú hlavne staršie ženy

Všeobecne sa toto ochorenie nazýva obrovskobunková arteritída a ide o chronický zápal ciev. Zaraďuje sa pod veľkú skupinu zápalov - vaskulitíd, ktoré sa môžu týkať malých, stredných a veľkých artérií. Dlhotrvajúci zápal dokáže oslabiť tepnu natoľko, že môže dôjsť k prasknutiu jej steny, ktoré sa prejaví krvácaním alebo môže dôjsť k zúženiu tepny s následným oslepnutím alebo mŕtvicou. Včasná diagnostika je preto veľmi dôležitá.

Pri spánkovej arteritíde, ktorá postihuje tepny v oblasti spánkov, často hrozia komplikácie, ktoré môžu končiť aj smrťou, v dôsledku prasknutia aorty, infarktom alebo mŕtvicou. Súvisí to hlavne s tým, že zápal sa vyskytuje u žien od 50 rokov, často medzi 70. a 80. rokom života, ktoré tomu nemusia prikladať vysokú váhu a ktoré môžu trpieť aj inými ochoreniam. Udáva sa, že väčšina z nich sú reumatičky. Bolesť môže pritom spustiť aj obyčajné česanie vlasov alebo čistenie uší. 

problémy spojené s reumou

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky

 • Zvýšená teplota

 • Únava

 • Nechutenstvo

 • Silná pulzujúca bolesť hlavy, spánkov a zátylku

 • Úbytok hmotnosti

 • Chronické bolesti hrdla

 • Bolesť žuvacích svalov

 • Dvojité videnie a bolesť očí, niekedy až strata zraku

 • Červený teplý pruh medzi uchom a okom

čo spôsobuje bolesť hlavy

Zdroj: Shutterstock®

Dá sa liečiť?

Keďže jednotlivé symptómy nevypovedajú, že by mohlo ísť o zápal tepny, je dobré, ak sa urobí vyšetrenie krvi, poprípade CRP. Pri mimoriadne vysokých hodnotách CRP sa vie zistiť, že sa v tele nachádza silný zápal a zvyšné symptómy môžu lekára nasmerovať k ďalším vyšetreniam. Tými sú CT, magnetická rezonancia, angiografia a v niektorých prípadoch aj biopsia, z ktorej sa najlepšie vyhodnotí arteritída. Odhalenie tohto ochorenia je teda pomerne náročné a to aj kvôli nepríjemným pretrvávajúcim bolestiam. 

Ak sa potvrdí, že ide o zápal spánkovej tepny, liečba je opäť dlhodobá a plná komplikácií. A to nielen kvôli kortikoidom, ktoré sa používajú, ale aj preto, že často je diagnóza neskorá a cievy už sú poškodené. Bohužiaľ, ani po definitívnom vyliečení, ktoré môže byť sprevádzané aj chirurgickým zákrokom, sa nemožno radovať. Často dochádza k návratu ochorenia a to aj opakovane.

Toto ťa dostane: Máš bolesti? Pomôžu ti tieto akupresúrne body na ruke!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 03.10.18 06:20

ĽŠ
karma
100.00

Desivé ochorenie s ešte desivejšími následkami.

 • 0
Odpovedať

Monika Filípková 03.10.18 07:00

MF
karma
105.00

Nič príjemné.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 03.10.18 08:34

MM
karma
100.00

veľmi zaujímavý a poučný článok

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 11.10.18 10:12

MR
karma
109.00

pre mňa niečo nové, ešte som o tom nepočula

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní