Gabriela Giotto: Žiť kreatívne znamená žiť zosilnený život

Gabriela Giotto: Žiť kreatívne znamená žiť zosilnený život
 • 06.12.2015
 • Vladimíra Drábiková

Módna dizajnérka GABRIELA GIOTTO je žena mnohých tvárí alebo skôr viacerých dimenzií. Rôznorodosť a krásu svojho ducha pretavuje do obrazov a z obrazov do dizajnov rozmanitých predmetov, odevov či iných druhov umenia. Jej krásu, vášeň a temperament sme rozvíjali v príjemnom rozhovore, kde nám prezradila čo - to nielen o sebe, ale aj o jej plánoch do budúcna. 

Vášho bohatého vnútorného ducha aplikujete pomocou štetcov na obrazy. Ako a čo vás podnietilo k tomu, aby ste pretavili motívy z obrazov na samotné predmety?

Mala som skvelého galeristu, ktorý mal sympatický koncept vystavovania a vďaka nemu moje obrazy precestovali mnoho veľkomiest. Avšak, prišiel moment, kedy ma samotné vystavovanie obrazov už neuspokojovalo. Vďaka výstavám som si síce „prevzdušnila" svoj byt a mala dobrý pocit, že moja tvorba komunikuje s okolím, ale moje vnútro túžilo po niečom viac. Dala som si kritickú otázku: Kto už len v 21.storočí bude chodiť do galérií? Odpoveď znela: Minorita. Teda, na rozdiel od západnej časti Európy u nás umenie nemá takú podporu od štátu. Práve tam niekde vznikla myšlienka začať skrášľovať predmety dennej spotreby a osloviť tak širšie auditórium, než len minoritnú skupinu milovníkov umenia. Niekoho poteší kúsok umenia na šálke, šatke, kabelke, vankúši či na šatách viac, než na obrazoch. Naviac, keď človek zbadá niečo krásne a povie to príslovečné: „Jéééj“, začne vibrovať na vyšších frekvenciách a chtiac -nechtiac ho to aspoň na chvíľu ukotví v prítomnom okamihu. Väčšinou sú ľudia uponáhľaní, vystresovaní a uviaznutí v labyrintoch vlastných myslí. A práve príroda a umenie majú tú moc čistiť a dobíjať energiu a harmonizovať nás.

Odporúčame prečítať: Slovenská módna dizajnérka – Gabriela Giotto – tá čo rozihrá svet všetkými 

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Nachádzate aj vy harmóniu a pokoj vďaka svojmu umeniu, funguje to?

Najradostnejšie pocity sú jednoznačne priamo počas samotného tvorenia. Keď sa však následne pozerám na svoje obrazy, vankúšiky či šaty, tak mi to doslova hladí dušu. Ten pocit je neopísateľný. Som šťastná, keď to tak vnímajú aj moji klienti a dostanem zaujímavú spätnú väzbu, že po zlom dni v práci ich už len pohľad na môj obraz či zaspávanie pri mojom vankúši dokáže pozitívne naladiť a upokojiť. Alebo vidieť vytešené klientky v zrelom veku, keď skúšajú moje šaty a šantia pred zrkadlom ako tínedžerky. Je to skvelé, že to akoby uvoľňuje a zároveň dobíja energiu.

Odporúčame prečítať: Čo dať chlapovi na Vianoce? Tu je 6 tipov!

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Hoci ste úspešne prezentovali svoju módu už v mnohých kútoch sveta, vrátane USA, Beirutu v Libanone (čiže vás už pozná svet), iba teraz ste boli prvýkrát predstavená aj na tohtoročných Bratislavských módnych dňoch. Platí staré známe, že nikto nie je doma prorokom?

Asi tak nejak! Prehliadka mojej novej kolekcie bola však zaradená na tretí deň Fashion weeku, kedy sa prezentovali už renomovanejší návrhári a dizajnéri. Bola som vďačná najmä za LED obrazovky, vďaka ktorým som mohla obecenstvu najprv ukázať obraz, ktorý mala modelka aplikovaný na šatách. Možno sme tým dopomohli k pochopeniu rozdielu medzi návrhárom a dizajnérom, ktorý je v našich končinách trochu prehliadaný. Kupujem totiž čisto biele textílie a dizajn svojich látok si tvorím od základu sama.

Odporúčamečítať pre: Kniha, ktorú ocení každý rodič

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Na Fashion week ste vyberali prierez z vašej tvorby, alebo ste vytvorili novú kolekciu?

Vytvorila som úplne novú kolekciu. Veľkou výzvou bolo pre mňa zvoliť ten správny koncept. Pretože v publiku sedeli nielen ľudia, ktorí moju tvorbu sledujú, poznajú, nosia ju, ale aj takí, ktorí s ňou prišli do kontaktu po prvýkrát. Chcela som prísť s niečím novým a zároveň zostať verná esencii svojej tvorby. Tí, ktorí ma poznajú, vedia, že v mojej tvorbe prevládajú sýte živé farby. No tentokrát som zaradila do kolekcie aj nadčasové čierno - biele šaty či použila farby sezóny, akou boli bordová či hnedá.

Odporúčame prečítať: 6 jedál, ktoré dokážu odstrániť stres

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Pokladáte ženy na Slovensku za uzavreté typy, alebo skôr za otvorené voči extravagantnému štýlu obliekania?

Myslím si, že ženy na Slovensku majú veľmi dobrý vkus a vedia sa obliecť štýlovo aj elegantne. Obliekanie je však aj záležitosťou geografických šírok či spoločenských konvencií. Napríklad firmy majú väčšinou svoj špecifický dress code, ktorý je dosť konzervatívny. Preto možnosť obliecť sa trochu nápaditejšie a extravagantnejšie prichádza do úvahy len počas voľnočasových aktivít, ako sú napríklad večierky, plesy, návšteva opery či dovolenka. Práve na nej sa žena cíti asi najslobodnejšie a oblečie si pokojne aj výstrednejšie oblečenie. 

Odporúčame prečítať: Ako si doma vyrobiť kvalitnú čokoládu

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Čo sa chystáte rozvinúť v blízkej budúcnosti?

Moji mužskí kamaráti ma už „hecujú“ a prosia, aby som aj pre nich niečo vytvorila, lebo sa cítia byť tak trochu v móde zanedbávaní. Zatiaľ som nafotila exkluzívnu limitovanú kolekciu pánskych košieľ, šálov, motýlikov a dekoratívnych šatiek do vrecka. Svetlo sveta uzreli aj nejaké športové mikiny s kapucňou, ale chcelo by to niečo viac. Rovnako ma láka opäť vytvoriť detskú kolekciu, pretože deti sú hravé a milujú farby. S nimi moja tvorba dokonale rezonuje. Pri jednotlivých letných kolekciách som k niektorým šatách odizajnovala aj kabelku či vejár a najmä kabelky a tašky sú oblasť, kde mám pár skvelých nápadov. Verím, že aj vízia dať zrealizovať krásne dizajn šperky na základe mojich grafických návrhov príde už čoskoro.

Odporúčame prečítať: Vďaka čomu budete dlhšie žiť?

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Čo je pre vás krása a v čom ju vnímate?

Krása je úžasný, hoci vysoko subjektívny fenomén, ktorý vám vyčaruje mimovoľný úsmev na tvári, povznesie vášho ducha a obohatí naše životy. Filozofiou mojej tvorby je preto:„Krása je v oku toho, kto sa pozerá.“ A klasik by povedal, že krása sveta sa vždy odvíja od krásy ducha, ktorý ho vníma. Je veľmi dôležité vyživovať svoju myseľ a rozvíjať sa, aby sme mohli čo najintenzívnejšie vnímať. A nakoniec, KRÁSA znamená pre mňa žiť kreatívny život, ktorý je akoby zosilnený, šťastnejší, zaujímavejší a zmysluplnejší.

Odporúčame prečítať: Módne prehliadky jesenných kolekcií IV.

gabriela giotto, móda, fasion week, rozhovor, dizain

Zdroj: Shutterstock®

Milé čitateľky, skúste sa preto aj vy zamyslieť nad vašim životom a umením.

Ako ich vnímate? Čo pre vás znamenajú?

 

A možno prostredníctvom farieb, obrazov či takých krásnych predmetov, aké tvorí Gabriela Giotto, nájdete pokoj a viac svetla v každodennosti.


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Martina Zahoranová 06.12.15 11:38

MZ
karma
92.00

krásne veselé farby... určite rozveselia tento uponáhľaný život a spravia radosť

 • 0
Odpovedať

Eva Bošková 06.12.15 17:30

EB
karma
-1.00

Je skvelá a svojská :)

 • 0
Odpovedať

Júlia Dominová 06.12.15 19:39

JD
karma
-1.00

niektoré úplne krásne, napr tie modré :)

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 07.12.15 13:59

karma
93.00

krásne farebné

 • 0
Odpovedať

Erika Podskubová 08.12.15 19:31

EP
karma
104.00

farebné,konečne niečo veselé,super

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 09.12.15 20:16

SK
karma
114.00

vesele,pozitivne farby

 • 0
Odpovedať

Martina Vaganeková 13.12.15 16:39

MV
karma
-1.00

farby su zivot :)

 • 0
Odpovedať

Lubica Zámečníková 26.12.15 22:58

LZ
karma
-1.00

Krásne, plné energie a nadšenia. Musí to byť šťastná žena, v dobrom závidim, že robí čo ju baví :)

 • 0
Odpovedať

jaroslav sagan 02.01.16 16:54

JS
karma
-1.00

veľmi zaujímavé čitanie,

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní