3 tipy, ako si našetriť peniaze na horšie časy

3 tipy, ako si našetriť peniaze na horšie časy

  • Zdieľaj:
 • 7

Finančná rezerva by nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Aj počas pandémie sa ukázala jej dôležitosť. Ak ste ju náhodou nemali a prišli pre koronavírus o prácu, mohlo vám to spôsobiť nemalé problémy.

Čo je to finančná rezerva?

Finančná rezerva sú peniaze, ktoré si neodkladáte na dovolenku či investovanie, ale na nečakané udalosti alebo opravy. Rezerva má slúžiť na to, aby ste mali na zaplatenie pravidelných výdavkov, keď prídete napríklad o prácu, vážne ochoriete alebo sa budete musieť postarať o člena rodiny.

Tieto úspory tiež majú zabrániť, aby ste si museli brať drahý úver či kupovať veci na splátky. Rezervné peniaze by ste mali mať uložené tak, aby ste ich v prípade potreby mohli kedykoľvek vybrať. Najjednoduchším riešením je preto sporenie na sporiaci účet v banke.

Odporúčame: Ako byť pozitívnym človekom? Takto skoncuješ s negativitou!

ako šetriť z každej výplaty

Zdroj: pexels.com

Aká veľká by mala byť finančná rezerva?

Vo všeobecnosti platí, že by ste mali mať takú veľkú finančnú rezervu, aby ste vďaka nej dokázali platiť pravidelné výdavky aspoň 6 mesiacov. Je to však dosť individuálne, keďže každý máme iné potreby, príjmy, výdaje a životný štandard.

Najlepšou radou je odkladať si toľko, koľko vaša finančná situácia dovolí. Pamätajte si, že aj menšia rezerva je lepšia ako žiadna.

čo je finančná rezerva

Zdroj: bigstockphoto.com

Ako si vytvoriť finančnú rezervu?

1. Odkladajte si z každej výplaty

Pri tvorení rezervy je najdôležitejšia pravidelnosť. Snažte sa odložiť peniaze z naozaj každej výplaty. Odborníci väčšinou odporúčajú, aby to bolo minimálne 10 % z príjmu, nie u každého je to však možné.

Keď je to pre vás príliš veľa, stanovte si vlastnú sumu alebo sa dohodnite s partnerom či partnerkou, že budete každý prispievať 5 %. Takisto je dobré, aby ste peniaze do rezervy odložili hneď, ako vám výplata príde, nech sa nestane, že ich miniete. Najjednoduchšie je mať na účte nastavený trvalý príkaz.

2. Nekupujte zbytočnosti

Aj pri veľkej výplate sa môže stať, že sa peniaze rýchlo rozkotúľajú a na rezervu nič neostane. Veľakrát to nie je o tom, koľko peňazí máte, ale ako s nimi viete hospodáriť. Niekedy by stačilo nekupovať zbytočnosti a hneď by bolo čo odložiť.

Snažte sa preto obmedziť impulzívne nakupovanie. Nekupujte veci, po ktorých túžite, no k životu ich nepotrebujete. To platí najmä o oblečení, ktoré často leží nevyužité skrini. Pred každou kúpou si preto odpovedajte na otázku, či to, za čo sa chystáte zaplatiť, naozaj využijete. Drahšie nákupy si nechajte v hlave zopár dní „odležať“ a nezabudnite, že veci si môžete aj požičiavať, nielen kupovať.

3. Sledujte výdavky

Aby ste mali lepší prehľad vo vašich financiách a zistili, kde môžete spraviť zmeny, zaznamenávajte si určitý čas všetky svoje výdaje. Zapisujte si každú maličkosť, každé jedlo z donášky, každú kávu so sebou na benzínke.

Hoci sa to môže zdať ako otravná práca navyše, získate vďaka tomu skvelý prehľad a uvidíte, za ktoré veci platíte zbytočne alebo až príliš veľa. Ak nechcete všetko zapisovať na papier a odkladať bločky, môžete si stiahnuť aplikáciu na to určenú, kde si všetko pohodlne zaznamenáte.

Odporúčame: Návod, ako byť lepšou partnerkou: Čo ti radia vzťahoví poradcovia?


  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Marika Michálková 10.03.21 13:31

MM
karma
100.00

Fajn tipy. V tejto dobe potrebné

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 10.03.21 16:28

MM
karma
118.00

najlepšia je rada starých mám, prikryť sa iba takou perinou, na akú máš

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 10.03.21 16:47

PV
karma
110.00

Presne. A práve v takej krízovej situácii ako je teraz , človek zistí ,že musí myslieť na to, aby mal z čoho žiť..!!! U nás vo firme učíme ľudí ako si odkladať peniažky, ako narábať so svojimi financiami. No mnoho ľudí to nevie ..

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 11.03.21 04:49

ĽŠ
karma
100.00

Výborné tipy!

 • 0
Odpovedať

Marián Podmanický 13.03.21 16:25

MP
karma
111.00

Dobré rady, ale žiaľ, pre inú dobu, lebo veľmi veľa ľudí v súčasnosti nemá z čoho rezervu vytvárať a tá vytvorená je už dávno preč.

 • 0
Odpovedať

Ľubo Gombár 15.03.21 14:37

ĽG
karma
-1.00

Presne moja reč

 • 0
Odpovedať

JAN KOMADA 18.03.21 14:40

JK
karma
100.00

No momentálne nemáme z čoho vytvárať rezervu priateľka na materskej dovolenke

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier
Voľný čas

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier

 • 0
 • 23.05.2022
Vitamín B1 v ľudskom tele – aké ochorenie spôsobuje jeho nedostatok?
Zdravie

Vitamín B1 v ľudskom tele – aké ochorenie spôsobuje jeho nedostatok?

 • 6
 • 12.06.2022
Retinoblastóm – na rakovinu očí môže poukázať jediný príznak!
Zdravie

Retinoblastóm – na rakovinu očí môže poukázať jediný príznak!

 • 0
 • 10.03.2022
TOPlist