Nový rok 2017: Začnite si písať denník

Nový rok 2017: Začnite si písať denník

Možno sa vám v prvom momente bude zdať, že mať svoj denník je záležitosťou násťročných dievčat – omyl! Nemusíte si do denníku písať, kto sa vám práve páči, kto sa na vás usmial a ako nepekne ste sa pohádali s kamarátkou.

Začnite nový rok s písaním denníka pre dospelé ženy, ktorý pre vás nebude znamenať každodenný záväzok, ale bude symbolom nových cieľov, prijatí svojich snov, pochopení pocitov, sebapoznania a hlavne – zdokonalením svojho vyjadrovania. Tak ako s ním začať? 

Nájdite druh, ktorý vám vyhovuje

Ste typ obľubujúci výdobytky doby alebo máte radšej staré dobré spôsoby písania? Elektronický denník alebo pero a papier? Vyberte si, ktorý druh písania vám viac vyhovuje.

Ak ste konzervatívny typ, klasický denník v papierovej forme a s perom v ruke má niekoľko výhod. Jeho hlavným benefitom je jednoduchá manipulácia a prenášanie z miesta na miesto. Veľkosti takéhoto denníka sa medze nekladú, a preto môže byť pokojne maličký, vhodný aj do kabelky. V prípade, že by ste si niečo nutne potrebovali zapísať, trebárs aj cestou v autobuse.

O vašich pocitoch, momentálnej nálade a psychickom rozpoložení veľa prezradí aj rukopis. Po pár dňoch písania denníka tak môžete vidieť, ako sa vám písmo menilo. Ak v sebe máte kreatívneho ducha, taktiež malé obrázky, mapky, maľovanky a rôzne tvary môžu vašu súkromnú bútľavú vŕbu doplniť.

Elektronický denník na počítači je čistá práca. Máte pred sebou biele pole, ktoré môžete zaplniť. Výhodou je, že čokoľvek, s čím nebudete spokojná, môžete jednoducho zmazať bez stopy a škrtancov. Avšak písmo nebude autentické a aj vaše ilustrácie budú chýbať. Elektronická forma denníka má výhodu v jeho súkromí. Jednoducho si súbor zaheslujete a zabránite tak úniku vašich súkromných informácií. Problémom by mohla byť samotná manipulácia. Prenášať so sebou každý deň notebook by nemuselo byť veľmi pohodlné. Mohol by však pomôcť napríklad tablet. Výhodou je aj úspornosť miesta. Či už si denník budete odkladať v počítači alebo na USB kľúč – všetko zaberie menej priestoru, ako denník v papierovej forme. 

Odporúčame prečítať: Ako dodržať novoročné predsavzatia?

Nový rok 2017: Začnite si písať denník

Zdroj: Shutterstock®

Chráňte si súkromie

Akúkoľvek formu denníka ste si vybrali, je dôležité, aby ste o ňom vedeli iba vy. Alebo aby ste aspoň iba vy vedeli, ako váš denník vyzerá a kde ho máte uložený. Poprípade, ako ho máte zaheslovaný. Je to dôležité, ak chcete byť skutočne otvorená vo všetkých pocitoch a myšlienkach, ktoré do denníka zapíšete. Ak nemáte stopercentnú istotu, že denník je bezpodmienečne určený iba vašim očiam, môžete mať problémy s vlastnou úprimnosťou voči denníku. Žiaľ, žijeme vo svete, kde ľudí viac zaujímajú pocity, problémy a myšlienky iných, ako ich vlastné. Nebuďte paranoidná, ale dbajte na súkromie.

Pomaly ďalej zájdete

Ak ste nikdy predtým svoj denník nemali a neviete, ako začať s jeho písaním, netrápte sa. Denník nemá byť povinnosťou a stresom. A nemá ani žiadnu predpísanú šablónu a pravidlá, podľa ktorých má správny denník vyzerať. Na začiatok bude úplne stačiť, ak začnete s malými zápiskami raz denne, týždenne alebo raz za pár dní, keď budete cítiť potrebu niečo si zaznamenať.

Do ničoho sa nenúťte. Časom sa z vašich občasných poznámok stane pravidelná záležitosť. A aj na každodennej nudnej rutine nájdete niečo zaujímavé, nezvyčajné a niečo, čo si chcete pamätať a na čo chcete sústrediť svoju pozornosť a energiu. 

Odporúčame prečítať: Vyrazte do hôr na turistiku

Nový rok 2017: Začnite si písať denník

Zdroj: Shutterstock®

Buďte úprimná

Ak bude vaše písanie denníka znamenať rozhovor s kamarátkou, môžete to rovno zabaliť. Aj keď máte najlepšiu kamarátku na svete, nikdy jej nepoviete úplne všetko, čo vám beží v hlave alebo srdci. K svojmu denníku by ste mali byť stopercentne úprimná. Možno vám pomôže predstava, že denník nie je vec mimo vás, ale ste to vlastne vy. Sú to presne tie isté vaše myšlienky a pocity, akurát ich ako zrkadlo vložíte do iného predmetu. Nemáte dôvod klamať sebe samej. Budete sa na svoju myseľ pozerať z iného uhla pohľadu. Keď na papieri či v počítači rozpíšete, čo chcete, čo si myslíte a čo cítite, môžu vám napadnúť nové riešenia, nové ciele.

Sústreďte sa na hlavné myšlienky

Po čase písania vlastného denníka možno zistíte, že niektoré myšlienky či pocity sa viac-menej opakujú. Zistíte, ako často sa opakujú. Možno zistíte, pri akej príležitosti či situácii sa vám daná myšlienka alebo pocit vynoril. Denník vám pomôže odhaliť vaše najčastejšie túžby, strach alebo cieľ a vy sa tak môžete zamerať na to, čo je v danej životnej etape pre vás prioritou. Začnete sa sústrediť na hlavné body, ktoré vám môžu priniesť plnohodnotnejšie dni, či pocit spokojnosti samej zo seba a z hlavy tak môžete vypustiť menej dôležité, či nepodstatné veci. 

Odporúčame prečítať: Tip na krátku zimnú dovolenku – Neapol

Nový rok 2017: Začnite si písať denník

Zdroj: Shutterstock®

Čítajte po sebe

Spísať si svoje myšlienky, a tak si dopomôcť k pocitu odľahčenia na duši a papier následne pokrčiť a zahodiť, je vždy lepšie ako dusiť to všetko v sebe. Ak však chcete začať s písaním denníka a máte v pláne v tom pokračovať isté obdobie, možno aj navždy, odkladanie svojich myšlienok nie je na škodu. Nielen, že vám to dopomôže sústrediť sa na dôležité ciele, ale časom zistíte, kam ste sa posunuli. Aké boli vaše myšlienky a ako sa menili priority toho, čo ste považovali za dôležité. Taktiež časom zistíte, že je pre vás oveľa jednoduchšie vyjadriť to, čo si skutočne myslíte a cítite, vyjadriť veci na rovinu a bez okolkov a naučiť sa problémy riešiť s pokojom a chladnou hlavou.

Pokúsite sa aj vy tento rok písať svoj denník alebo ho už máte? 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Soňa Krátka 01.01.17 13:00

SK
karma
114.00

...za pokus by to asi stálo

  • 1
Odpovedať

Anna Kristova 02.01.17 15:17

AK
karma
100.00

je to dobrá vec na odreagovanie

  • 0
Odpovedať

simona vician 02.01.17 19:22

SV
karma
100.00

dennik som si viedla vzdy, pisem ho aj detom :)

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 03.01.17 00:21

JS
karma
-1.00

niee to netreba

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 03.01.17 00:22

JS
karma
-1.00

nie každý na to má čas

  • 0
Odpovedať

Ján Soták 03.01.17 00:22

JS
karma
-1.00

zaujímavý tip

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní