Byť niekým iným? A načo, keď môžete byť sama sebou!

Byť niekým iným? A načo, keď môžete byť sama sebou!
 • 24.08.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 4

Každý deň sme všetci konfrontovaní so snahou zapôsobiť. Či už zo strany rôznych firiem, ich výrobkov, ľudí ktorí sa pokúšajú niečo predať a podobne. Táto snaha sa dá chápať v rôznych rovinách. Snaha vyzerať lepší, než je skutočnosť je stará ako ľudstvo samo.  Na čo je vlastne dobrá? Strácate kvôli nej svoje vlastné ja a tejto tematike sa budeme venovať. Zistite, ako sa môžete zbaviť túžby pôsobiť na druhých ľudí v lepšom svetle a ako si môžete užívať bez výčitiek svoje pravé ja, svoju osobnosť v celej jej kráse.

Psychologický aspekt snahy zapôsobiť je veľmi silný. Je opojné a návykové mať vedomie, že  v očiach ľudí máte nejakú cenu. Spravidla vyššiu. Alebo úctu. Rešpekt. Čokoľvek si vyberiete, všetko dáva pocit nadradenosti. Nad inými ľuďmi. Človek je tvor prispôsobivý, rýchlo si zvyká. Naraz zistíte, že v záujme čoraz väčšej potreby tohto opojného pocitu nadradenosti hovoríte slová, ktoré vo vnútri tak necítite. Že sa usmievate aj keď nemáte chuť. Že sa bavíte s ľuďmi, ktorí sú vám nesympatickí. Že strácate svoje vnútro. 

Odporúčame prečítať:  7 rád ako zefektívniť svoj deň!

snaha zapôsobiť

Zdroj: Shutterstock®

Zistite, prečo sa snažíte byť zaujímavejšia

Pravdou je, že snaha byť niekým iným ostatných ľudí nebolí. Je im to jedno. Jediný, koho bolí ste vy. Keď dennodenne predkladáte ľuďom o sebe dokonalý obraz, naviažu sa naň. A vy neskôr zistíte, že si nemôžete dovoliť jediný prešľap. Jedinú chybu. 

Tu začína problém. Ak sa v tomto probléme vidíte, čítajte ďalej, ako sa vrátiť k svojej podstate a preťať začarovaný kruh mylných domnienok o svojej osobe.  Podstatné je, akými ľuďmi sa obklopujete. Snažte sa tráviť čas s ľuďmi, ktorým nevadí, že aj vy ste iba človek, robíte chyby a máte svoje nedokonalosti.  Sú ľudia, ktorí radi ocenia pravdu, autentickosť a skutočné city. Hľadajte ich. 

Odporúčame prečítať:  5 zdravých smoothie, z ktorých nepriberiete

snaha zapôsobiť

Zdroj: Shutterstock®

Stratégia 1: Prečo sa toľko snažíte zapôsobiť?

Pre mnoho ľudí je potrebné v rámci ich sociálnej interakcie, že sa snažia zapôsobiť na iných. Najmä v snahe byť spoločensky uznaný a prijatý.  Rozhodujú sa preto predviesť, zapôsobiť a neváhajú k tomu využiť klamstvo a zavádzanie. Nevedia byť sami sebou, respektíve sú si vedomí svojej nonkomfortnosti a s tou spojeným nezáujmom o ich osobu. Namiesto toho ponúkajú obraz, o ktorom si myslia, že zaujme. Ako ste na tom vy? Robíte tieto veci? Ak áno, prečo? Snažte sa zahĺbením do svojho vnútra prísť na motív. 

snaha byť obľúbená

Zdroj: Shutterstock®

Stratégia 2:  Zadefinujte problém

Teraz, keď viete, prečo sa chováte týmto spôsobom, môžete začať robiť kroky, ktoré vám pomôžu zmeniť svoje správanie. Napríklad, ak vaše činy pramenia z nedostatku dôvery alebo pocitu neistoty, môžete začať so zameraním na to, ako si vybudovať znovu sebavedomie. Pre čo najväčšiu šancu na úspech, držte vašu myseľ otvorenú počas tohto obdobia a jednoducho uznajte, prečo robíte to, čo robíte. Nepoužívajte klasifikáciu na báze slov dobrý alebo zlý; jednoducho prijmite to, čím ste. Potom sa môžete rozhodnúť pre iné správanie. Až vtedy, keď presne viete, kým ste.

Odporúčame prečítať: Ako sa mení rokmi ideál ženy? Pozrite sa aké nás kedysi muži milovali!

Majte na pamäti tiež, že zmena je proces. Úspechy a neúspechy sa budú striedať, čo je prirodzené. Buďte trpezlivá a láskavá k sebe samej v priebehu tohto procesu, a nezabudnite, že ste veľmi sympatická, krásna a cenná osobnosť. Taká, aká ste. 

probém so sebareflexiou

Zdroj: Shutterstock®

Stratégia 3: Sme len ľudia. Všetci.

Prijmite sa. Ste človek, robíte chyby. Ako všetci. Namiesto toho aby ste si ich vyčítali, prijmite sa. Iste, my všetci máme nedostatky. Kto nemá? Veci sa nedajú vždy robiť správne a dokonalo.

Ak uvažujete spôsobom: „on alebo ona predsa nemá vady a ja áno“, tak s tým prestaňte. Tie vady iných  jednoducho nemusia byť viditeľné zrovna pre vás.  Pouvažujte o tom. 

Odporúčame prečítať: Bývate často unavená? Dôvod vás možno prekvapí

úvahy o svojom vnútri

Zdroj: Shutterstock®

Stratégia 4: Buďte na seba pyšná , no nie chválenkárka

Chválenkárov nemá nikto rád. Sú otravní a nepríjemní. Je v poriadku hovoriť o úspechoch. Zvážte však mieru. Tárajov, ktorí nevedia hovoriť o ničom konštruktívnom okrem svojich, často vybájených úspechov, nemá nikto rád. Pozor na túto vlastnosť. Ak ju máte, pracujte na nej.

Stratégia 5: Naučte sa nestarať

O to, či vás niekto obdivuje, alebo nie. Zamyslite sa nad ľuďmi vo vašom živote, ktorí ku vám najviac vzhliadajú a majú rešpekt. Aké vlastnosti a charakteristiky majú? Sú pokorní? Podporujú vás? Inšpirujú? Nech vás nezaujíma, čo si ostatní myslia o vás, a dokonca ani to, čo hovoria o vás a to ani do tváre ani za chrbtom. Na žiadnej z týchto vecí nezáleží. Všetko, na čom záleží, je, ako sa cítite v rámci seba samej a keď viete aj o svojich nedostatkoch, je to úplne v poriadku. Tak prečo by vám malo záležať na tom, čo ostatní hovoria a ako o vás premýšľajú?  

Odporúčame prečítať:  4 spôsoby ako vyzerať mladšie

žena a muž

Zdroj: Shutterstock®

Buďte sama sebou. 

Budete oveľa slobodnejšia a šťastnejšia.  

Krásny pondelok! smiley  

 
Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Jana Komadová 24.08.15 18:01

JK
karma
100.00

Skvelý článok

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.08.15 18:58

MM
karma
100.00

presne, buď sama sebou, nehraj sa na to, čo nie si

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 25.08.15 19:22

MR
karma
-1.00

pravda...načo sa hrať na niekoho čo niesme len kvôli tomu aby sme sa mu zapáčili ked to nieje naše pravé ja :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 15.05.16 15:26

SK
karma
113.00

byt sama sebou je urcite ta najlepsia vec

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní