Ako na to... Meniť svoje pocity

Ako na to... Meniť svoje pocity

Všimli ste si, keď sa započúvate do rozhovorov okolo seba, koľko prejavov negativity v nich odozneje? Akoby sa ľudia báli prejaviť pozitívne emócie.

Zaužívané je sťažovať sa, kritizovať, hodnotiť, frfľať, lamentovať, nariekať… Nie je to žiadne vybočenie z normálu, veď tak podobne rozprávajú viac-menej všetci. Skôr sa nenormálnym javí ten, kto nemá potrebu sa do tejto negativity zapojiť alebo nedajbože príde s propagáciou pozitívnych emócií. Poznám to u seba, keď som čaro pozitivity okúsila, bola som taká horlivá v získavaní ostatných pre rovnaké nadchnutie, až som ich nevýslovne rozčuľovala. Prestala som s tým veľmi rýchlo.

Sme zakliati

Už sme osvietenejší ako naši rodičia, ale stále tápeme pokiaľ ide dôkladnú znalosť emócií a ich účinkov. Neraz nerozumieme tomu, prečo niečo cítime tak, ako to cítime. Snažíme sa to potláčať a obchádzať, lebo ego býva vyplašené tou silnou energiou, ktorou ho emócia manévruje niekde, kde nechce. Predpokladáme, že by sme mali emócie skrývať a maskovať, aby sme neboli zraniteľní. Hlavne, nehovoríme o nich, lebo čo by si ostatní o nás pomysleli. A čo je na začiatku najzložitejšie, tak niektoré spúšťače našich emočných poryvov si ani neuvedomujeme. Pritom nefunguje, že by sme chceli od niekoho počuť, aký máme v sebe emočný bordel a mali by sme si ho upratať. Zablokujeme sa voči tomu, lebo si musíme obhájiť svoje prežívanie.

Odprúčame tiež:  Pripravte si nízkokalorické drinky

Ako na to Meniť svoje pocity

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa oslobodzovať spod negatívnych emócií

Postup je jednoduchý – nahrádzať ich pozitívnymi. Nič, čo by ste nevedeli, všakže? Nuž, a tu niekde postojíme na chcení, ktoré to celé neutiahne. Keď chceme získať žiaduce účinky pozitívnych emócií, musíme to s nimi myslieť vážne a vytvoriť im priestor, venovať pozornosť a energiu. V neposlednom rade vytrvať v novom odhodlaní toľko opakovaní, než sa začne vytvárať návyk. Minimálne to chce tak mesiac sústredenej zameranej pozornosti na naše správanie. Darmo sa natlačíme do úsmevu, keď nebude podložený vnútornými pokojom a optimizmom. Treba sa do toho pustiť skutočne a naplno. Napríklad tak, že si budeme vedomí toho, akých silných nepriateľov pozitívne emócie majú. Spomeniem troch najmocnejších.  

Odprúčame tiež: Ako na to... Urobiť z uhlia diamant

Ako na to Meniť svoje pocity

Zdroj: Shutterstock®

Nepriateľ číslo 1.: Neznalosť 

Aký má negatívna emócia vplyv – je vysoko nákazlivá a rýchlo šíriteľná. Nahovára nám, že sme obete a nemáme na výber. Nechá nás v sebaľútosti a v sebaobviňovaní tak dlho, až začneme tomu skutočne veriť.

Tip č. 1 – poskúmajte na webe, v čom je skutočná podstata pozitívneho myslenia – nie je to iba o tom, že sa budete autosugesciou manipulovať – je tam veľa námetov na to, čoho robiť viac a čoho menej, a čo radšej nerobiť, aby ste samých seba nedávali dolu.

Odprúčame tiež:  Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

Ako na to Meniť svoje pocity

Zdroj: Shutterstock®

Nepriateľ číslo 2.: Zadebnenosť 

Hoci viete, že negativita je zlá, odmietate sa jej vzdať, lebo je súčasťou vás a akosi sa jej nedokážete zbaviť. Trpíte ju ako neohásených hostí, až si na nich postupne zvyknete. Rezignovať sa dá kedykoľvek, ale skúste nájsť dôvod, prečo sa vám oplatí prekonať sa v niektorých prípadoch a neísť do extrému. Skutočne nie je jedno, kde sú vaše myšlienky. Viete ich dostať pod kontrolu. Metód, ako mentálne posilniť svoju myseľ je skutočne veľa. A hoci taký mentálny tréning stojí nejakú tú námahu, funguje obdobne, ako keď potrebujete nabrať svalovú hmotu. S tým rozdielom, že posilňujete nervové prepojenia smerom k pozitívnym návykom.

Tip č. 2 – celý jeden týždeň denne v určenom čase rozprávajte tak, aby ste nepoužili slovo „nie". Takže každý deň, napr. medzi 9:40 a 10:00 (iba 20 minút!), by ste sa mali vyjadrovať bez toho, aby ste použil slovko nie. Uvidíte, aké to môže byť zábavné. Rozhodnite sa prežiť aspoň jeden takýto „deň bez nie". O niekoľko týždňov si môžeš pridať ďalších pár minút a postupne tento čas ešte predlžovať. Naučte sa rozprávať bez slova nie. Určite spozorujete v mnohých ohľadoch určité rozdiely. A nepochybne sa budete cítiť lepšie.

Odporúčame tiež:  Zdravý recept: Falafel zo sladkých zemiakov

Ako na to Meniť svoje pocity

Zdroj: Shutterstock®

Nepriateľ číslo 3.: Mentálny chaos

Ten stav mysle, kedy je vedomie vyradené z prevádzky podvedomím, ktoré nám premieta na vnútornej obrazovke najrôznejšie spomienky, zážitky a predstavy z minulosti, prítomnosti a budúcnosti. Pridáva tiež domienky, dohady a predpoklady a celé to ešte zaklincuje katastrofickým scenárom, ktorý spúšťa obavy a strachy. Vzniká celkom slušná paralýza z analýzy. Okrem toho, že vás to stojí veľa energie, pridchádzate aj o odstup a nadhľad, lebo vás to vláči kde-kade.

Tip č. 3 – keď urobíte rozhodnutie a dáte hlave svoj hlas pre pozitívne emócie, tak sa z nich postupne vytvorí výplň, ktorá bude eliminovať vplyv tých zlých. Postup je jednoduchý: keď sa vo vašej hlave objaví akákoľvek negatívna či neužitočná emócia, myšlienka či nálada, priraďte k nej hneď aj nejakú pozitívnu emóciu alebo myšlienku. Takto vplyv negatívnej zneutralizujete. Postune môžete pridávať na jednu zlú dve pozitívne a robiť tak sendvič, kde tá plnka negativity bude prekrytá nadýchanou žemľou. 

Odprorúčame tiež: Ako na to... Umožniť vlastnej individualite preniknúť navonok

Ako na to Meniť svoje pocity

Zdroj: Shutterstock®

Vaša Janette

P.S.: Najlepšia prevencia pred negatívnymi emóciami spočíva v troch zásadách:

  1. Neubližujeme ani skutkami, ani slovami, myšlienkami či emóciami.
  2. Odpúšťame tým, ktorí sa nás niečím dotkli.
  3. Prajeme dobro všetkým naokolo.

Svoje otázky píšte na: janette.simkova@lifekoucing.sk

Viac o Jannette Šimkovej na jej webe: www.lifekoucing.sk

Odporúčame tiež:  Ako na to... Vyhnúť sa pascám odkladania na neskôr


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Krátka 14.06.16 19:54

SK
karma
114.00

vyborny a uzitocny clanok

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 16.06.16 14:45

MZ
karma
-1.00

Veľmi pekne napísané.. na zamyslenie

  • 0
Odpovedať

Marie Gutmannová 27.06.16 15:09

MG
karma
104.00

aj mne sa páčil tento článok

  • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 29.06.16 17:14

karma
93.00

:) naozaj vydarený článok

  • 0
Odpovedať

ivana pistovičová 22.07.16 10:55

IP
karma
89.00

vsetko je pravda, ale je to aj dost obtiazne, lebo fakt sme nastaveny na negativitu skor, nez na pozitivne myslenie...

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní