Ako odstrániť atrament z oblečenia? Takto sa škvŕn hravo zbavíš!

Ako odstrániť atrament z oblečenia? Takto sa škvŕn hravo zbavíš!

Škvrny na oblečení sú vysoko nežiaduce, no v bežnom živote sa im tak úplne nevyhneme. Stačí chvíľka nepozornosti a na novom tričku, nohaviciach či svetri sa zjaví nepekný fľak. Známe sú pritom mnohé triky, vďaka ktorým sa dá zbaviť rozličných škvŕn, či už škvŕn od jedla, farieb, krvi a podobne. A čo také atramentové škvrny? Tým sa snáď nevyhne žiaden školák, no rovnako i mnohí dospelí. Ako odstrániť atrament z oblečenia, vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Šťava z citróna

Pri odstraňovaní atramentu z látky vám môže pomôcť citrón. Vzniknutú škvrnu môžete ako prvé skúsiť vyčistiť pomocou tenkého plátku citróna. Dôležité je pritom konať okamžite, teda hneď ako spozorujete fľak od atramentu. Zaschnuté škvrny sa čistia ťažko. Ak samotný citrón nepomáha, zmiešajte v rovnakom pomere citrónovú šťavu a soľ, prípadne pridajte aj trochu vody. Potom do zmesi namočte na pár hodín poškodený kus látky. Následne oblečenie už len klasicky operte v práčke.

Pozri aj: Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 5 fígľov pre oblečenie ako nové!

sprej na vlasy

Zdroj: Shutterstock®

Lak na vlasy

Medzi babské triky do domácnosti, vďaka ktorým sa môžeme zbaviť atramentových fľakov na látke, patrí aj použitie obyčajného spreju na vlasy. Ak je škvrna na nejakej tenkej látke, napríklad na tričku, niečo pod ňu podložte, napríklad kus kartónu. Inak by sa mohol atrament odtlačiť aj na ďalšie vrstvy oblečenia. Následne na fľak zblízka nastriekajte sprej na vlasy, ktorý ho pomôže čiastočne rozpustiť. Znečistenú látku jemne osušte papierovou vreckovkou. Ak na oblečení ešte zostal atrament, postup zopakujte. Nakoniec oblečenie opäť vhoďte do práčky.

Ocot

Nápomocný môže byť v tomto prípade aj obyčajný kuchynský ocot, ktorý je skvelým domácim prírodným čističom a dezinfekčným prostriedkom. Čerstvú škvrnu od atramentu jemne zotrite papierovou vreckovkou. Dajte pozor, aby ste ju nerozmazali. Vreckovku na látku len opatrne pritlačte. Následne tkaninu ponorte do octu na pár hodín. Taktiež môžete v pomere 1:1 zmiešať ocot a sódu bikarbónu a zmesou škvrnu ešte dočistiť. Ak máte žlčové mydlo, na dočistenie pomôže aj to. Nakoniec oblečenie bežne operte.

mlieko

Zdroj: Shutterstock®

Mlieko

Na boj proti atramentovým škvrnám sa môžete vyzbrojiť aj horúcim mliekom. Namočte doň hubku a fľak postupne vydrhnite. Výborne v tomto smere funguje hlavne skysnuté mlieko. Ak škvrny ešte celkom nezmizli, namočte látku na noc do vody s pracím práškom a ráno oblečenie hoďte do práčky. Pomôže aj dočistenie mydlom.

Peroxid alebo lieh

Ak márne bojujete so škvrnami od atramentu, vyskúšať môžete aj tvrdších bojovníkov, a to napríklad peroxid vodíka či lieh. Nájdete ich v každej lekárni. Peroxid vodíka je však možné využiť iba v prípade znečistenia bieleho prádla. Namočte doň handričku a fľak očistite. Prakticky rovnako môžete postupovať aj v prípade použitia liehu. Ten však môžete použiť aj pri rôznofarebnom oblečení. Zabojuje aj so skutočne odolnými škvrnami. Nakoniec opäť oblečenie vyperte v práčke.

Odporúčame: Ako uvoľniť upchatý odtok v kuchyni? Neuveríš, ale toto ti pomôže!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 25.12.19 07:29

ĽŠ
karma
100.00

Lak na vlasy a mlieko prekvapili, vďaka!

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 26.12.19 01:41

SK
karma
114.00

...už len ten atrament chýba na pokus.

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 26.12.19 10:10

AS
karma
108.00

ďakujem za dobré tipy

  • 0
Odpovedať

Matej Varga 26.12.19 19:15

MV
karma
108.00

Ďakujem za skvelé tipy.. :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní