Ako rozpoznať kvalitnú reštauráciu? Základom je voda!

Ako rozpoznať kvalitnú reštauráciu? Základom je voda!

Reštaurácia Patina v Los Angeles má na nápojovom lístku netradičnú ponuku. Za niekoľko desiatok dolárov pre vás someliér Martin Riese pripraví water tasting, teda ochutnávku vody. Ako jeden z mála svetových someliérov sa špecificky zameriava práve na vodu. Hovorí, že voda je ako víno, má rozmanité chute a dá sa párovať s jedlami.

Voda nie je len voda. Môže byť sladká, horká, kyslá aj slaná, ľahká aj ťažká, ostrá aj jemná. Veď si len porovnajte, ako chutí voda, ktorú si napustíte do pohára z kohútika a tá, ktorú ste si priniesli z obchodu. Prečo by ste ju vlastne kupovali, keby v tom nebol rozdiel? Napriek tomu, že si to väčšina z nás neuvedomuje, chuť vody má obrovský vplyv na to, ako nám chutí jedlo, ktorého sústa zapíjame, ale aj alkohol, ku ktorému popíjame pohár vody. „Voda môže zmierniť kyslosť a trpkosť vína, rovnako ako ľad v kokteile pomáha rozvinúť úplnú chuť alkoholu," vysvetľuje Martin Riese.

Pozri aj: Ako sa zbaviť brušného tuku? Tieto cviky sú zárukou úspechu

voda s plátkom citróna

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com

Keď voda a pokrm tvoria pár

Reštaurácia Patina, v ktorej someliér s nemeckým pôvodom pôsobí, ponúka 20 druhov vody z celého sveta. Konkrétnu fľašu vám odporučia ku konkrétnemu jedlu. Voda s nízkym obsahom minerálov, ktorá v ústach zanechá hladký pocit sa hodí k šalátom, vodu s vyššou mineralizáciou dostanete zase k steaku. V strednej Európe je zvykom párovať k jedlu víno alebo pivo, voda však na stole nesmie chýbať. „Voda na stole jednoznačne musí byť. Dôležitú úlohu zohráva pri testovaní nových chutí, napríklad vo viacchodovom menu. Vtedy sa najčastejšie používa neperlivá voda, ktorá funguje aj ako filter na očistenie chuťových buniek," vysvetľuje šéfkuchár a gastro-poradca Igor Čehy. 

Zaujme ťa: Správna starostlivosť o pokožku na krku a hrudi: Skús tieto triky!

večera

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pexels.com

Majstrovstvo je v detaile

Veľkosť porcie či cena už dávno nie sú jedinými kritériami, podľa ktorých Slováci hodnotia kvalitu reštaurácie. O gastronómii vieme čoraz viac, sme kritickejší a aj vďaka tomu sú koncepty reštaurácií čoraz nápaditejšie. Mnohé sa zlepšujú v servise, skvalitňujú prostredie, vytvárajú originálne sezónne menu. Nápojový lístok je však stále tak trochu „neoraným poľom". To, že nie je voda ako voda si však špičkoví šéfkuchári uvedomujú.

„K hydine a výraznejšej divine sa hodí minerálna voda určitej chuti," vysvetľuje Martin Miklošík, mladý šéfkuchár petržalskej reštaurácie Liviano. „Naše menu dopĺňam minerálnou vodou Mattoni. Má výborné senzorické vlastnosti a navyše spĺňa aj estetické kritériá sviatočného stolovania." Jemné krivky sklenenej fľaše a vyvážený obsah minerálov sú práve tým detailom, vďaka ktorému je celkový dojem dokonalý. Súhlasí aj šéfkuchár Jozef Riska, ktorý okrem iného pôsobil v reštaurácii Brasserie Anjou bratislavského hotela Sheraton: „Napríklad k bažantovi a kuraciemu mäsu vynikajúco pasujú stredne mineralizované minerálky." Stredne mineralizovaná voda Mattoni poskytuje gurmánovi ideálne vyvážené minerály a nezameniteľnú chuť, ktorá neruší a zároveň chutí intenzívne. Pre svoje unikátne zloženie a chuť je Mattoni  vybranou minerálnou vodou Medzinárodnej barmanskej asociácie.

Odporúčame: Toto je recept, ako si udržať zdravé a pevné kosti celý život!

mattoni

Zdroj: Shutterstock®

Sústreďte sa na zážitok

Pri rýchlom spôsobe života môže jedlo prestavovať hobby, relax, uvoľnenie, ktoré je pri vysokom pracovnom tempe nevyhnutné. Naplánujte si mimoriadny gastronomický zážitok. A sústreďte sa naň. Slovensko ponúka plno zaujímavých reštaurácií, ktoré nájdete doslova v každom kúte krajiny. Navštívte ich a užite si to od momentu, kedy vás čašník usadí k stolu. Rovnako si však vychutnajte gastronomický zážitok u vás doma. Bez ohľadu na to, na aké jedlo, pivo či víno máte chuť, zvoľte tiež minerálnu vodu Mattoni. Má vyváženú chuť a je skvelým doplnkom k jedlu i ku káve. Po Mattoni chutí každé sústo intenzívnejšie. Vychutnajte si preto každý dúšok, rovnako, ako každú minútu vášho večera.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Kelemenová 28.02.18 07:13

SK
karma
86.00

Reklama na Mattoni? Ja mám najradšej artézku, ktorá vyteká u nás na dedine.... do sklenenej fľašky si donesiem vždy čerstvú..... mám ju najradšej... v reštaurácii okrem dobrého jedla a kvalitného vínka, určite nesmie chýbať na slote ani minerálna voda, a to jemne mineralizovaná

  • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 04.03.18 19:00

ŽM
karma
115.00

Myslím, že našej vodovodnej vode nič nechýba. V každej reštaurácii by karafa s vodou mala bezplatne stáť na každom stole.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 18.05.19 21:33

JK
karma
100.00

Pracujem v reštaúrácii a máme stále plno základ je skvelý kuchár a kvalitné suroviny

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní