Ako sa ochrániť pred horúčavami? Dodržuj tieto jednoduché pravidlá!

Ako sa ochrániť pred horúčavami? Dodržuj tieto jednoduché pravidlá!
  • 08.07.2021
  • Silvia Karasová

Letné horúce počasie niektorí milujú, iní zatracujú. Fakt je ale ten, že v našom síce miernom podnebnom pásme je akoby z roka na rok teplejšie. Teploty približujúce sa k 40 °C nie každý zvláda. Aby ste sa vyvarovali letným kolapsom, úpalom a únave, stačí dodržiavať pár základných pravidiel.

Odporúčame: Dara Rolins a jej jesenné módne tipy: Toto na nej milujeme najviac

pitný režim

Zdroj: Shutterstock®

Pitný režim

V prvom rade je dôležité piť veľa veľa a ešte raz veľa vody! Ideálne čistú nebublinkovú vodu z vodovodu, bez cukru, sirupov a iných sladidiel. Ak čistú vodu veľmi nemusíte, ochuťte si ju čerstvou šťavou z citróna alebo limetky. Denne by ste mali vypiť minimálne 2,5 až 3 litre tekutín. Nezabúdajte na to, že káva, energetické drinky ani alkohol sa za nápoje patriace do pitného režimu nerátajú. Práve naopak, organizmus dehydrujú. Snažte sa preto najmä v horúcich dňoch znížiť ich príjem, prípadne ak si bez kávičky neviete deň ani len predstaviť, postavte si k nej vždy pohár plný vody.

Pobyt na slnku

V tých najväčších horúčavách by ste sa mali vyhýbať chodeniu po priamom slnku. Najrizikovejší čas nielen na opaľovanie je medzi 11:00 až 15:00. Slnko je vtedy najostrejšie, a teda aj najnebezpečnejšie. Ak ste na dovolenke, príjemný úkryt vám poskytnú lesy alebo parky, kde v chládku stromov môžete prečkať a zrelaxovať čas, počas ktorého je slniečko na vrchole.

slnečná ochrana

Zdroj: Shutterstock®

Ochrana pred slnkom

Keď už musíte ísť von, pred slnečnými lúčmi by ste sa mali chrániť. Slnečné okuliare a nejaká tá pokrývka hlavy by mali byť samozrejmosťou. Ideálne šatka, šiltovka, klobúčik. Samozrejmosťou číslo dva by mala byť rozhodne kozmetika s ochranným UV faktorom. Nepodceňujte silu slnka, okrem zvýšeného rizika vzniku rakoviny kože vám (ne)dobrovoľné opálenie tiež narúša štruktúru kože, ktorá tak rýchlejšie starne a je náchylnejšia k tvorbe vrások. Po ulici choďte pomaly, nenáhlite sa a keď sa dá, vyhnite sa vydýchaným priestorom či preplnenej hromadnej doprave bez klimatizácie.

Odporúčame: TOP bylinky na problémy so žlčníkom: Ktoré odporúčajú bylinkári?

letné horúčavy

Zdroj: Shutterstock®

Osviežujte sa

Pomôže sprcha, a to aj niekoľkokrát za deň, ak máte príležitosť. O používaní dezodorantov hádam netreba ani vravieť. Osviežujúco pôsobia aj minerálne vody v spreji, hydratačné krémy, ale tiež príjemné šatstvo z ľahkých a voľných materiálov. Na čierne a tmavé farby radšej zabudnite, sústreďte sa na svetlé odtiene. Osvieženie ponúkajú aj mestské fontány, pitníky či bazény.

strava v lete

Zdroj: Shutterstock®

Strava

V horúcich letných dňoch by ste mali upraviť aj svoj jedálniček. Nevhodné sú všetky mastné, ťažké a vyprážané jedlá. Nahradiť ich môžete čerstvým ovocím, zeleninou, bylinkami, rybami, prípadne ľahkou hydinou. Ak ste fajčiarky, obmedzte cigarety aspoň počas najväčších horúčav. Nikotín a priame slnko je priam vražedná kombinácia, ktorú oslabený organizmus nemusí vždy ustáť s nohami pevne na zemi.

Odporúčame: Znehodnocovanie olivového oleja: Vieš kedy a ako k nemu dochádza?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marianna Fabušová 03.08.13 13:32

MF
karma
-1.00

super článok-momentálne veľmi aktuálny,rada som si ho prečítala a aj ho všetkým odporúčam prečítať!!!

  • 0
Odpovedať

Blažena Sádovská 15.08.13 17:09

BS
karma
100.00

Organizmus si priam žiada tekutiny, bez nich by to nešlo, hlavne, že sa momentálne trochu ochladilo, pomohlo, hneď sa cítim lepšie...

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 21:04

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať

QlqzzNwr QlqzzNwr 04.08.23 21:04

QQ
karma
-1.00

1

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní