Ako si vybrať bezpečné slnečné okuliare?

Ako si vybrať bezpečné slnečné okuliare?
  • 08.07.2016
  • Silvia Karasová

Trendy sú jedna vec, avšak účelovosť, praktickosť a kvalita vec druhá. V dnešnom článku zabudnite na slnečné okuliare, ktoré sú aktuálne IN a v akcii ich dostanete za necelé tri eurá. Pozrieme sa radšej na to, prečo sa oplatí pri výbere okuliarov aj trochu pošpekulovať. Ako teda správne postupovať pri ich výbere?

Odporúčame prečítať: Ako na dlhotrvajúcu manikúru v pohodlí domova?

Slnečné okuliare by nám mali nielen svedčiť, ale aj sedieť. A teda, nech sú akokoľvek krásne, ak vám nechajú na tvári otlačené stopy, často ich asi nosiť nebudete. Radšej sa pri ich výbere držte týchto šiestich rád:

Ako si vybrať bezpečné slnečné okuliare?

Zdroj: Shutterstock®

Ochranné filtre

Hovoríme celkovo o piatich kategóriách ochranných filtrov. Ak si svoj zrak nadovšetko vážite, mali by ste uvažovať o okuliaroch z kategórie dva až päť. Tu totiž nájdete okuliare, ktoré sú vhodné na každodenné nosenie (kategória 2), ich stredne tmavý filter prepustí žiarenie do 43%. Ak sa chystáte k moru vhodnejší je ešte tmavší filter, ktorý prepustí maximálne 18%, a v prípade, že plánujete svoje oči vystavovať celý deň slniečku tak voľte okuliare s veľmi tmavým filtrom.

Odporúčame prečítať: Pozor na zväčšujúce znamienko

Farba sklíčok

Klasika sú čierne sklá, avšak móde ani štýlu nerozkážeme a tak na výber máte aj s farebných skiel. Tu, ale pozor na praktické vlastnosti. Tak napríklad s modrými sklami sa neodporúča šoférovanie, keďže vám modré sklíčka môžu skresliť vnímanie červenej a zelenej farby. Naopak schopnosť rozlišovať podporujú žlté a oranžové sklá, najmä v nepriaznivom počasí ako hmla, alebo dážď. 

Ako si vybrať bezpečné slnečné okuliare?

Zdroj: Shutterstock®

Pre vodičky

Opäť nadviažeme na farbu sklíčok, minimálne skresľujú podmienky napríklad farby ako hnedá, či sivá. Ak sedíte často za volantom, mali by ste si ale rozhodne zvoliť slnečné okuliare s tzv.polarizačným účinkom, čo znamená zníženie množstv odrazeného svetla, teda nech budú slnečné lúče akokoľvek silné, nebudú vás oslepovať.

100% UV neznamená, že vaše oči ochráni

Sledujte vlastnosti vašich vyvolených okuliarov pozorne. Podstatné je, aby mal UV filter s vlnovou dĺžkou 400 nanometrov, ktoré vám zaručí neprepustenie ultrafialového svetla rizikovej vlnovej dĺžky. Ak si nie ste isté nechajte si poradiť v optike, prípadne priamo tam okuliare aj vyberajte.  

Odporúčame prečítať: Čistenie nie je ODLIČOVANIE


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Soňa Krátka 08.07.16 07:37

SK
karma
114.00

...bez slnecnych okuliarov nedam ani krok

  • 0
Odpovedať

Mária Zámečníková 14.07.16 20:53

MZ
karma
-1.00

Ja osobne som ochotná investovať do kvalitných okuliarov.. Dlho som nevedela nájsť tie správne pre môj typ tváre.. Konečne som našla a neľutujem.. Sú naozaj super :)

  • 0
Odpovedať

Anna Kristova 19.12.16 16:45

AK
karma
100.00

na okuliaroch netreba šetriť

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní