Aký bol rok 2019: Prinášame 11 dôkazov o tom, že bol výborný!

Aký bol rok 2019: Prinášame 11 dôkazov o tom, že bol výborný!
  • 31.12.2019
  • Michaela Kožáková

Koniec roku 2019 je tu. Každý z nás sa na chvíľu pozastaví a premýšľa nad tým, aký bol ten jeho osobný rok. Pre mnohých bol plný zmien. Niekto sa vydal, zasnúbil, tešil sa z narodenia dieťaťa a vyberal s radosťou šaty na promócie. Iní zase prežili straty, prišli o zamestnanie, dostali sa do neľahkej životnej situácie. Niekto sa možno sklamal alebo získal nových priateľov a možno začal podnikať.

Rok 2019. Pre suseda s červeným županom z piateho poschodia len ďalší obyčajný rok do počtu, pre kamarátku nový začiatok a pre vás možno veľmi výnimočný rok. Čo sa dialo vo svete? Koľko zla alebo naopak dobra ľudstvo spôsobilo?

Nahnevaná Greta, iPhone 11, správy v televízii

I rok 2019 bol plný udalostí, pokrokov, konferencií, rozhodnutí, diskusií. Medzi hlavné témy patrili plasty, odpad a ich dopad na našu planétu. Do povedomia širokej verejnosti po celom svete sa dostala iba 16-ročná švédska klimatická aktivistka Greta Thunbegová po tom, ako vystúpila na zasadaní Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a obvinila politikov z krádeže budúcnosti a snov mladej generácie ich prázdnymi rečami a rozprávkach o ekonomickom raste, zatiaľ čo planéta sa zmieta v klimatických problémoch a ľudia hladujú a zomierajú. 

Konflikty na území v Sýrii medzi americkým prezidentom Trumpom a tureckým prezidentom Erdoğanom, požiare v Austrálii a záchrana divých zvierat, teroristický útok na kostol na Srí Lanke počas veľkonočnej nedele, požiar v katedrále Notre-Dame v Paríži, havária lietadla etiópskych aeroliniek, cyklón Idai v Afrike. Toto je len zlomok udalostí, ktoré sa udiali vo svete. A čo u nás? Zvolili sme si prvú slovenskú prezidentku, v knižnici v dánskej Kodani otvorili stálu expozíciu umenia hendikepovaných umelcov z nášho Slovenska, drotárstvo sa zapísalo na reprezentatívny Zoznam nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, výbuch plynu v paneláku v Prešove, súd prijal obžalobu vo veci vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Výskumy ukazujú, že ľudia majú tendenciu venovať väčšiu pozornosť zlým správam a že si ich dokonca lepšie pamätajú. Deje sa to z toho dôvodu, že ľudia sú od prírody naprogramovaní tak, aby zaznamenávali akékoľvek potenciálne hrozby. Vo svete sa deje veľa zlých vecí. Niektoré z nich možno ovplyvniť nemôžeme, aj keď mnohým z nich predísť dokážeme. Napriek tomu však v sebe stále máme kusisko dobra a láskavosti, ktorú vieme rozdať druhým. 

Prečítajte si o udalostiach, ktoré sa odohrali počas tohto roka, a ubezpečíme vás, že v našich životoch stále existuje miesto pre dobré veci a zázraky. A vy si uvedomíte, že tento rok nebol až taký zlý.

Pozri aj: Čínsky rok Potkana 2020: Čo od neho môžeme očakávať?

1 z 11

Holandsko vysadilo kvety na 316 striech autobusových zastávok najmä pre usilovné včely.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 31.12.19 08:29

ĽŠ
karma
100.00

Napriek všetkému snáď naozaj v našich životoch stále existuje miesto pre dobré veci.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 31.12.19 18:56

SK
karma
114.00

Myslím si, že nás vo veľkom ovplyňujú akokoľvek médiá, napríklad, večerné správy, ako prvé, hneď dávajú len to, čo sa kde stalo zlé, já chápem, že sa to deje, mali by sme aj o tom vedieť, ale verím a v to, že sa deje aj veľa dobrého, to by sa malo prezentovať v správach možno aj dvojnásobne, lebo všetko nás to ovplyvňuje, stresuje...Navrhujem, aby sa radšej večer vysielali "Dobré správy"....ale to len fantazírujem, bolo by to super, lepšie a kľudnejšie by sa nám poto zaspávalo, inšpirovalo a motivovalo....

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní