Babička bylinkárka radí: Tieto septembrové bylinky si určite nazbieraj!

Babička bylinkárka radí: Tieto septembrové bylinky si určite nazbieraj!

Hoci už september zvykneme vnímať ako rýdzo jesenný mesiac, realita je taká, že dve tretiny mesiaca sú ešte oficiálne letné. Tento rok tomu zodpovedá aj počasie, preto sa dobre darí aj liečivým rastlinám. Takže či už si vychutnávate septembrové prechádzky do prírody teraz alebo si počkáte na krásne a jedinečné babie leto, určite si cestou nazbierajte aj tieto septembrové bylinky!

Fenikel obyčajný (lat. Foeniculum vulgare)

Fenikel je dokonalou koreninou pri príprave pokrmov z rýb. Je to však aj výborná liečivka, hravo si totiž poradí s plynatosťou a kašľom (a nie, nie je to tým starým vtipom Andera z Košíc, že jeho liečba plynatosti spočíva v tom, že sa bojíte zakašľať). Fenikel takisto účinne uvoľňuje kŕče a kolikové bolesti a pomáha odstraňovať zažívacie ťažkosti.

Kvitne od júla do septembra a jeho plody sa zbierajú v auguste a v septembri. Sušia sa a následne skladujú v dobre uzatvárateľných nádobách. Fenikel si môžete bez najmenších problémov vypestovať v záhrade.

Neprehliadni: Gwyneth Paltrow a tajomstvo intímneho zdravia: Čo sa za ním ukrýva?

fenikel obyčajný

Zdroj: Shutterstock®

Fenikel obyčajný

Hloh (lat. Crataegus)

Predovšetkým starším ľuďom sa odporúča pravidelné užívanie hlohu na posilnenie srdcovej činnosti a podporu výkonnosti. Všeobecne má schopnosť odstraňovať poruchy srdcového rytmu alebo pocity tlaku či zvierania v okolí srdca. Avšak pozor, hloh si nikdy nenaordinujte bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom! Hloh kvitne od mája do júna a od septembra do novembra sa zbierajú jeho plody, ktoré sa sušia. Ak si robíte zálusk na kvety a listy hlohu, tie sa zbierajú v čase kvitnutia, teda od mája do júna.

hloh

Zdroj: Shutterstock®

Hloh

Nátržník husí (lat. Potentilla anserina)

Lieči zápaly žalúdka a čriev, silné hnačky, koliky a dokonca aj krvácania, spojené so ženskými ťažkosťami. Pri bolestiach zubov a ďasien sa odvar z nátržníka husieho používa ako kloktadlo. Má však schopnosť aj liečiť ekzémy a rôzne kožné problémy. Kvitne od mája do júla, no jeho korene sa zbierajú v septembri a októbri. Sušia sa na tienistom a vzdušnom mieste, pri občasnom obracaní. Ak si nestihnete koreň nátržníka husieho nazbierať a nasušiť na jeseň, môžete to ešte napraviť v marci, teda pred kvitnutím rastliny.

Odporúčame: Neživ ich v sebe: Toto sú najlepšie bylinky proti črevným parazitom!

nátržník husí

Zdroj: Shutterstock®

Nátržník husí

Pagaštan konský (lat. Aesculus hippocastanum)

Efektívne lieči ochorenia srdca a krvného obehu. Účinný je aj pri liečbe kŕčových žíl, zápalov horných dýchacích ciest, zvonku lieči omrzliny a hemoroidy. Kvitne v máji a júni, plody zbierame od septembra do októbra (klasické hnedé gaštany, ukryté v pichľavej zelenej tobolke). Gaštany rozdrvte a sušte, následne si z nich pripravujte liečivé odvary. Z kvetov pagaštana sa zase pripravuje čaj ako prevencia zápalu žíl. Pagaštan je vhodný aj ako prísada do kúpeľov.

pagaštan konský

Zdroj: Shutterstock®

Pagaštan konský

Skorocel kopijovitý (lat. Plantago lanceolata)

Používa sa na liečbu kašľa, zachrípnutia, zápalu priedušiek, čierneho kašľa; pri zápaloch horných dýchacích ciest je takmer bezkonkurenčným pomocníkom. Zvonku (roztlačené listy) sa skorocel používa na výrony, pomliaždeniny, bodnutia hmyzom a popáleniny. Kvitne od mája do septembra, listy sa zbierajú medzi júnom a septembrom. Sušia sa opatrne, nesmú totiž zhnednúť.

Liečivý zápar si pripravíte zaliatím jednej lyžičky byliny šálkou vriacej vody, pije sa dvakrát denne. Šťava zo skorocela sa dokonca využíva aj na kloktanie alebo na výplach očí.

Inšpiruj sa: Hlavu hore: Toto sú top prírodné lieky proti psychickej nepohode!

skorocel kopijovitý

Zdroj: Shutterstock®

Skorocel kopijovitý

V septembri si nazbierajte aj: alchemilku obyčajnú, archangeliku lekársku, bazu čiernu (plody), benedikt lekársky, borák lekársky, borievku obyčajnú, čakanku obyčajnú, čučoriedku obyčajnú, hluchavku bielu, ibiš lekársky, jahodu obyčajnú (listy), kostihoj lekársky, ligurček lekársky, lopúch väčší, mätu piepornú, medovku lekársku, myší chvost, nechtík lekársky, ostružinu krovitú, palinu pravú, pastiersku kapsičku, púpavu lekársku, puškvorec obyčajný, rebarboru dlanitú, repík lekársky, ružu šípovú (šípky) a žihľavu dvojdomú (koreň).

Pozri aj: Vieš, aké sú účinky vitamínu D? Je úplne iný, ako ostatné vitamíny​


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Mária Maxianová 13.09.18 07:19

MM
karma
100.00

veľa druhov byliniek máme na záhrade alebo pri záhrade, dokonca aj hloh, horšie je to so sušením a skladovaním, keďže bývame v byte na sídlisku

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 13.09.18 20:53

SK
karma
114.00

radi chodievame na bylinky

  • 1
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 14.09.18 18:35

karma
100.00

Super článok, najviac ma oslovil úloh.. Idem na to

  • 1
Odpovedať

Iveta Moravčíková 14.09.18 21:45

IM
karma
100.00

parada a ked niektoré rastu vo dvore

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 23.09.18 20:55

JK
karma
100.00

Zberám a suším bylinky na čajík

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 27.09.18 16:55

karma
127.00

Myslím, že sa vyberiem hľadať bylinky

  • 1
Odpovedať

Jana Dz 04.10.18 21:03

JD
karma
108.00

este by ma zaujimalo, ako sa pagastan spracovava dalej, treba ho pomliet alebo sa pouziva v celku? konecne viem, ako vyzera hloh, este som ho videla na prechadzke so psom, takze nazbieram a cez zimu vyskusam.dakujem za obohacujuci clanok

  • 1
Odpovedať

Ivana Riljaková 05.10.18 08:18

karma
100.00

Ďakujeme veľmi pekne, že nás čítate. :-) A čítajte nás aj naďalej, lebo pripravujeme samostatný článok len o pagaštane konskom a jeho využití - vyjde už v najbližších dňoch. :-)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní