Bolí vás chrbát? Zmeňte držanie tela!

Bolí vás chrbát? Zmeňte držanie tela!
  • 06.03.2015
  • Andrea Lukáčová

    • Zdieľaj:
  • 0

Takmer 70 % Slovákov v produktívnom veku trpí bolesťami chrbta. Ten, kto ich zažil v najväčšej forme vie, že je to hotové utrpenie. Takmer všetok čas v práci trávime zhrbení nad počítačom, málokedy nás napadne vystrieť sa a trošku ponaťahovať telo.

Skúste si sama seba všimnúť ráno pred zrkadlom. Ako vyzerá vaše prirodzené držanie tela? Hrbíte sa?

Správne držanie tela ako také môže účinne pomôcť proti bolestiam chrbta. A zároveň je aj najlepšou prevenciou proti bolestiam.

Vyskúšajte s nami tieto tipy na zlepšenie držania vášho tela. 

chrbtica

Zdroj: Shutterstock®

Je dôležité pochopiť, o čom vlastne správne držanie tela JE

Jednoducho. Správne držanie tela znamená, že svoje telo držíte v jednej osi. Ušnice, ramená a bedrá by mali byť v jednej línii. Vyskúšajte si to pred zrkadlom. Ak vás táto póza bolí, resp. je vám nepríjemná, máte zlé držanie tela. Všetko sa však dá napraviť.

Naučte svoje telo, ako stáť

Postavte sa chrbtom k stene. Vaša hlava, ramená a bedrá sa musia dotýkať steny. TOTO je správny postoj. A teraz to len vbiť do hlavy, aby si tento postoj prijala za svoj bez toho, aby ste sa cítili nepríjemne a neprirodzene. Nastavte si upozornenie na telefóne, spojte si vyrovnanie tela s určitou farbou.. donútťe svoje telo poslúchať vás. 

Odporúčame prečítať: Žiarivý úsmev? Jednoducho!

chrbtica

Zdroj: Shutterstock®

Pri sedení a práci

sa uistite, že stolička je ergonomická. Ak nie je, existujú opierky a vankúše na pomoc chrbtu. Stále platí že hlava a ramená sú v jednej rovine. Nevysúvajte hlavu, ani neprepínajte bradu. Kolená by mali byť v 75 až 90 stupňovom sklone a ruky nad klávesnicou. Nie na nej. Ramená uvoľnite. Čo sa týka monitora, mal by byť pred vami, nie šikmo. Oči by ste mali mať v hornej tretine monitora.

Keď šoférujete..

Buďte v kontakte s opierkou hlavy a chrbta. Nepredkláňajte sa, radšej si posuňte sedačku bližšie. Ak ste príliš blízko volantu, ale aj príliš ďaleko, trpia ramená. 

Odporúčame prečítať: Makový olej na posilnenie zdravia

chrbtica

Zdroj: Shutterstock®

Sladké sny bez bolesti

Podstatný je pevnejší matrac. Poskytne chrbtici väčšiu oporu, nebudete sa prepadávať. Ak spíte na boku , skúste použiť malý vankúšik medzi kolená, pomôže chrbtici dať sa do rovnejšej polohy. Vyhnite sa veľa vankúšom pod krk.

Urobte niečo pre svoje zdravie a vyskúšajte naše tipy ! Pokiaľ však trpíte vážnymi bolesťami chrbta, určite navštívte odborníka. Pomôže Vám. smiley

chrbtica

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: thinkstockphotos.com

    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní