Buď originálna a skús si vytvoriť tričko podľa vlastných predstáv!

Buď originálna a skús si vytvoriť tričko podľa vlastných predstáv!

Určite ste už stretli kamarátku alebo známu s netradičným, nevšedným a originálnym kúskom oblečenia, ktoré si navrhla a vytvorila úplne sama. Teraz to môžete vyskúšať aj vy. Netreba na to žiadnu vysokú školu dizajnu ani krajčírsku dielňu.

Stačí mať nápad, chuť a šikovné ruky. No a keďže doba nažehľovačiek a batiky už je viac či menej preč, nechajte sa inšpirovať aj inými tipmi na vytvorenie vlastného a originálneho trička!

Štetec, farby na textil a vaše obľúbené tričko je na svete

Počítačových programov, vďaka ktorým si môžete samy nadizajnovať potlač trička, je nesmierne množstvo. My sme sa však pozreli na originálnejší spôsob, a tým je vlastnoručne namaľované tričko. Neľakajte sa, netreba byť nijaký umelec ani výtvarník. Či už spod vašich rúk vyjde dokonalý obrázok s prepracovanými detailami alebo „machuľa" z troch farieb, stále to bude váš výtvor, ktorý vám môžu všetky kamarátky závidieť. Stačí k tomu obyčajné jednofarebné tričko (pokojne aj také, ktoré vám už roky v šatníku zapadá prachom), štetec a farby na textil. V predajniach s kreatívnymi potrebami nájdete farby určené špeciálne na svetlý alebo na tmavý textil, nechajte si poradiť. 

Pozri aj: Na čo použiť vazelínu? O tomto využití si určite nevedela!

inšpirácia na tvorbu trička

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Rovnakým spôsobom si môžete na tričko napísať svoj obľúbený citát, prípadne vaše životné motto. Ak nemáte práve reprezentatívne písmo, zakúpiť sa dá celá škála písmenkových šablón. Predtým, než sa pustíte do tejto práce, nezabudnite si dovnútra trička vložiť podložku, aby sa vám pri farbení motív neotlačil na druhú stranu. Ako podložka vám môže poslúžiť kúsok sololitu, kartónu, ale pokojne aj euroobal. Nakreslený motív nechajte zaschnúť niekoľko hodín a napokon ho zafixujte prežehlením cez papier na pečenie, prípadne z rubovej strany. Textil, ktorý ste si takto vytvorili, môžete prať buď v práčke na nízkej teplote, ideálne však v rukách.

tričko a dekupáž

Zdroj: Shutterstock®

Tričko si ľahko ozdobíte aj servítkovou technikou

Áno, počujete dobre, servítková technika, alebo iným slovom dekupáž, je vhodná aj na textil. Je to veľmi jednoduché. Zoberte si jednofarebné tričko (ak je úplne nové, odporúčame ho pred zdobením vyprať), nezabudnite podložkou oddeliť jeho predok a chrbát a siahnite po peknom motíve na servítku. Servítok by mal byť trojvrstvový, bude sa vám s ním lepšie pracovať. Ak nemáte, kúpte si lepidlo na dekupáž, ktorým následne potriete tú časť trička, kam chcete umiestniť obrázok. Ak nechcete lepiť zbytočne priveľké miesto, odporúčame priložiť motív k tričku, obkresliť si miznúcou fixou obrázok a až následne naniesť lepidlo. 

Mohlo by ťa zaujímať: Máš problémy s obličkami? Tieto signály môžu naznačovať, že áno!

ako si vyrobiť tričko

Zdroj: Shutterstock®

V ďalšom kroku si zo servítka odstrihnite alebo opatrne obtrhajte obrázok, ktorý chcete mať na tričku, odstráňte zvyšné dve vrstvy a priložte na nalepenú časť textilu. Jemne štetcom alebo penovou hubkou popritláčajte tak, aby nevznikali pod servítkom bubliny. Potom ešte raz natrite na obrázok tenkú vrstvu lepidla, avšak veľmi opatrne, aby sa vám nepotrhal, keďže bude nasiaknutý lepidlom. Ako v prvom prípade, aj v tomto nechajte tričko poriadne zaschnúť (odporúčame 12 až 24 hodín) a napokon prežehlite cez papier na pečenie. Hotovo, originálne tričko je na svete!

Neprehliadni: Toto sú najčastejšie príčiny nočných môr. Ako sa ich zbaviť?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

16 komentárov

Soňa Kelemenová 26.01.18 07:56

SK
karma
86.00

páči sa mi to.... ale nemám vzťah k ručným prácam a domácim výtvorom...

 • 2
Odpovedať

Soňa Krátka 26.01.18 07:58

SK
karma
114.00

tak na toto by som sa dala , určite by som to vyskúšala

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 26.01.18 08:06

MM
karma
100.00

mám rada takéto originálne kúsky, pred časom som šila a plietla pre nedostatok tovaru v obchodoch, teraz asi začnem znova, pre odlíšenie sa od davu

 • 2
Odpovedať

Katarína Kusá 26.01.18 12:21

KK
karma
90.00

páčia sa mi takéto originálne kúsky...ja som si voľakedy vyšívala na tričká nápisy alebo korálkami vytvárala kvetinové motívy

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.01.18 13:39

MB
karma
98.00

U nas dcera uz kazdemu v rodine vyrobila tricko :)

 • 1
Odpovedať

Milka Damašková 26.01.18 15:00

MD
karma
132.00

Maľba na textil je super, ja som s tým začala pred rokmi, keď sa textilné farby dali ešte ťažko zohnať. Viaže sa mi k tomu jedna príhoda- môj (vtedy ešte) priateľ mal za úlohu dať vytlačiť v práci pre celý náš folklórny súbor čierne logo súboru na biele tričká-aby sme boli na pláži jednotní. Mne hneď skrsol v hlave nápad, kúpila som pre nás dvoch farebné tielka a ručne som namaľovala farebné logo-aby sme boli jednotní aj my dvaja ako pár :)Dalo mi to zabrať, bola to moja prvá maľba na textil..Keď nás v nich videli súboristi, nahnevaní sa chodili sťažovať priateľovi, že prečo im dal vytlačiť obyčajné a sebe pekné farebné... našťastie boli tam nejaké chybičky a nerovnosti,až to ich presvedčilo že je to ručná práca..

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 26.01.18 17:29

PV
karma
113.00

Zaujímavé , kreatívne .. Ja som si ako pubertiačka tiež namaľovala fixou na sukňu rôzne veci .. Bolo to veľmi pekné a každý sa ma pýtal ,kde som ju kúpila... chacha..

 • 1
Odpovedať

Natália Homolová 28.01.18 17:36

NH
karma
91.00

Dostala som takéto ručne spravené tričko ako darček a je to veľmi vzácne a potešilo ma to viac ako kupované.

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 30.01.18 08:14

MM
karma
107.00

super nápad, už dlho ma to láka vyskúšať

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 04.03.18 19:02

ŽM
karma
115.00

Rada si robím tričká, ale takto som ešte nerobila. Určite si dáke vyrobím

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.06.18 22:28

JK
karma
100.00

Wau skvelá inšpirácia

 • 1
Odpovedať

Barbora Kubelková 27.06.18 13:48

karma
113.00

Ja keď pretriedim skriňu, tak zistím, že staré tričko už neoblečiem :D Ale rada tvorím, hlavne maľujem ľudové motívy (zatiaľ len na plátené tašky)..Tento článok mi vnukol nápad, že by som mohla rozšíriť svoju "kolekciu" :)

 • 1
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.09.18 09:51

AS
karma
108.00

môže to byť zaujímavé- vytvoriť si takéto pekné veci. Ja ale kresliť neviem- tak mi to nehrozí

 • 1
Odpovedať

Hana Selická 21.09.18 10:41

HS
karma
-1.00

to asi nebude také jednoduché ako sa zdá :D

 • 0
Odpovedať

Ivan Bútor 21.12.18 07:26

IB
karma
-1.00

tiež som si kedysi vyrábal svoje original tričká

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.07.19 07:38

JK
karma
100.00

Wau orginálné jednoduché rada vyskúšam

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní