Colette - dráme o sile lásky

Colette - dráme o sile lásky

 

 

 

Román Colette je strhujúca dráma o síle lásky a túžbe po slobode od svetoznámého spisovatela Arnošta Lustiga (1926-2011), nominovaného mj. na Pulitzerovu cenu, ktorá vyšla 28. augusta 2013 k septembrovej premiére rovonomenného filmu.

 

 

 

Esencia ženy - niekedy ukrytá, inokedy priamočiaro podaná, ale vždy viac či menej prítomná téma v knihách Arnošta Lustiga. Vo svojom neskoršom diele, Židovskej trilógii, necháva autor tento námet zaznieť plnou silou. Jako jsme však už u tohto spisovatela zvuknutí, nejedná sa o útešnú oslavu ženskej krásy.

 

Colette - dráme o sile lásky

 

 

Lustigové hrdinky sú o svoje ženstvo kruto pripravované, musia o neho tvrdo  bojovat v extrémnom prostredí fašistických koncentračných táboroch, kde tvárou v tráv smrti naberajú ženská krása, láska a neha úplne nečakané rozmery. Novely Lea z Leeuwardenu, Colette, dívka z Antverp a Tanga z Hamburku tvoria tak trojicu variacií na výsostne existenciálnych témach.

 


Colette Cohenová, devetnásťročná belgická židovka s diamantom pod jazykom, je zmietaná mezi hlbokým milostným citom a brutálnym sexuálnym násilím. Dve úplne rozdielne podoby lásky, podobné asi tak ako pravda a lož.

 

 

Milostný príbeh z prostredia koncentračného tábora je tak aj príbehom o zmesy všetkých ľudských hodnôt, kde je len veľmi tenká hranica mezi dobrom a zlom, pravdou a lžou, láskou a nenávisťou.

 

 

Colette - dráme o sile lásky

 


 

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní