Dekupáž: Ako na zdobenie servítkovou technikou?

Dekupáž: Ako na zdobenie servítkovou technikou?

Je to veľmi jednoduché a dokáže to zázraky. Áno, stále je reč o servítkovej technike, vďaka ktorej môže dostať šmrnc obyčajná drevená krabička, nudné tričko či nezaujímavý svietnik.

Môžete tak bez väčšej námahy zútulniť a ozvláštniť váš dom či byt a dať druhý dych zabudnutým veciam bez nápadu. Návodov, ako na to, nájdete na internete nesmierne množstvo – či už v podobe videa alebo v rámci rôznych blogov. Určite tu nájdete veľa inšpirácií. Naozaj stačí mať trochu času, chuti a kreativity.

Odporúčame: Ako vyčistiť strieborný príbor: 3 ingrediencie, pár minút a je to!

Čo je dekupáž

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com; flickr.com

Dekorovať môžeme akýkoľvek povrch

Pokiaľ ide o samotné servítky, odporúča sa použiť tie trojvrstvové, hoci na zdobenie budete potrebovať len najvrchnejšiu časť. Aj lepidlo musí byť špeciálne – ide o lepidlo na servítkovú techniku, ktoré kúpite v ktorýchkoľvek umeleckých potrebách. Dekorovať je možné naozaj hocijaký povrch, čiže v zásade platí – čo je na servítku, to môžete mať kdekoľvek.

Postup je skutočne jednoduchý – vystrihnite si zo servítka motív, ktorý sa vám páči a následne z neho odstráňte prebytočné dve vrstvy. Pomocou štetca a lepidla natrite plochu, napríklad na drevenej krabičke, kam chcete nalepiť vystrihnutý obrázok. Lepidlo nenanášajte na samotný servítok, ľahko by ste ho totiž roztrhli. Teraz priložte vystrihnutý motív na krabičku a jemne štetcom vyhlaďte povrch. Nechajte zaschnúť a nakoniec ešte vrch pretrite jednou vrstvou lepidla. Po zaschnutí môžete krabičku ešte pretrieť bezfarebným lakom.

Decoupage

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: flickr.com

Týmto spôsobom je možné ozdobiť naozaj čokoľvek, od tričiek, kvetináčov, sviečok, cez porcelánový hrnček, až po všedné kusy nábytku, ako stoličky či skrinky. Všetko je len a len na vašej nálade a fantázii. Ak vo vás teda drieme aspoň kúsok kreatívnej duše, servítková technika je ideálna a jednoduchá možnosť, ako sa realizovať. 

Pozri aj: Vyrob si domáce maslo! Ako na to? Skús tento jednoduchý recept!

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSTI SO ZDOBENÍM SERVÍTKOVOU TECHNIKOU?

Odpovedalo 27 ľudí  

Áno, skúšal/a som to
44%
Nie, ale chcel/a by som to vyskúšať
48%
Nie, takéto zdobenie ma neláka
7%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Zdena Paňková 22.01.18 07:43

ZP
karma
100.00

Ešte som to neskúšala, ale zbieram si krabičky od kávy a rada by som to vyskúšala. Jednu takto ozdobenú plechovku som dostala a vyzerá to fajn. Snáď sa prinútim aj ja a tie nazbierané krabičky ozdobím...

  • 1
Odpovedať

Soňa Krátka 22.01.18 08:26

SK
karma
114.00

už som nad tým uvažovala...

  • 1
Odpovedať

Daniela Bieliková 22.01.18 16:54

DB
karma
117.00

obdivujem ľudí čo toto dokážu..

  • 1
Odpovedať

Michaela Mičková 24.01.18 09:42

MM
karma
-1.00

servítkovou technikou som ozdobila už mnoho povrchov, na chate máme latrínu a kedže som nevedela, ako ju zútulniť, boli to práve servítky :)

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní