Dievča, ktoré rozhnevalo Taliban


Keď sa narodila, všetci ľudia z dediny ľutovali mamu a nikto negratuloval otcovi. Syn sa víta výstrelmi z pušky, dcéra sa schováva za záves. Životná úloha? Pripravovať jedlo a rodiť deti. Napriek tomu dokázala svojim hlasom a činmi inšpirovať milióny ľudí na celom svete.

Vychádza kniha Volám sa Malala o dievčati, ktoré rozhnevalo zákerný a násilnícky Taliban. 

volam sa malala

Malala mala šťastie, že sa narodila osvietenému propagátorovi šírenia vzdelania, človeku, čo neúnavne zakladal a viedol školy. Mala podmienky, ako skoro žiadna z jej priateliek. Je živým dôkazom toho, že pokiaľ dieťa aj v tom najzaostalejšom prostredí dostane šancu, jeho potenciál sa môže plne rozvinúť.

 

Keď Taliban prevzal vládu nad údolím Svát v Pakistane, jedno malé dievča sa odvážilo nahlas protestovať. Malala odmietla dať sa umlčať a bojovala za právo na vzdelanie pre seba aj ostatné dievčatá.


V utorok 9. októbra 2012, keď mala pätnásť rokov, takmer za to zaplatila životom. Keď sa vracala autobusom zo školy domov, bojovníci Talibanu jej z tesnej blízkosti strelili do hlavy. Len málokto veril, že prežije. Malalino zázračné uzdravenie vo Veľkej Británii ju, naopak, nasmerovalo na jedinečnú cestu z odľahlého údolia v severnom Pakistane až do sály Organizácie Spojených národov v New Yorku. Ako šestnásťročná sa stala symbolom mierového protestu a najmladšou laureátkou na Nobelovu cenu za mier v histórii.

 

Áno, postrelenie ju temer zabilo a navždy poznačilo jej tvár. Vyvolalo odpor na celom svete a knižná novinka Volám sa Malala to výstižne a pútavo opisuje. Je to príbeh o dievčati, ktorého túžba po vzdelaní v extrémne konzervatívnom spoločenstve ide proti pudu sebazáchovy.

 

Prečítajte si úryvok z knihy Volám sa Malala.

 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ivana Goliašová 22.04.14 09:22

IG
karma
-1.00

Na túto knihu sa veľmi teším.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní