Fascinujúce zaujímavosti o zvieratách: Týmto len ťažko uveríš!

Fascinujúce zaujímavosti o zvieratách: Týmto len ťažko uveríš!
  • 16.05.2019
  • Michaela Kožáková

Na svete existuje nespočetné množstvo zvierat. Od maličkej blchy až po obrovské veľryby brázdiace studené oceány. Denne vedci objavujú nové živočíchy. Smutné však je, že niekoľko druhov zvierat je na okraji vyhynutia a je otázkou krátkeho času, kedy ich budeme môcť vidieť len v učebniciach.  

Každé zviera je niečím špecifické, má nejakú vlastnosť, ktorá ho odlišuje od tých ostatných. Možno si myslíte, že zvieratá poznáte veľmi dobre a v živočíšnej ríši vás len tak ľahko nič neprekvapí. Nie? Tak sa začítajte do nášho článku. 

Fakty, ktoré prekvapia

Morské vydry sa počas spánku držia, aby ich vlny od seba neoddialili.

Pozri aj: Komunikácia s mačkou? Pozri, čo sa ti snaží povedať

Srdce kreviet je umiestnené v hlave.  

Slimáky. Vedia nás poriadne nahnevať, keď ich prichytíme pri tom, ako si pochutnávajú na našom zelenom šaláte v záhrade. Vedeli ste, že môžu spať až tri roky bez prebudenia? 

Tigra snáď videl každý. Niektorí aj naživo v ZOO alebo v divokej Afrike. Nielen ich srsť, ale dokonca aj ich koža je pásikavá. Nenájdete dva tigre, ktoré majú rovnaké pásy. 

Viete, ktoré zviera ako jediné v zvieracej ríši nemôže skákať? Slon. Prekvapení? 

Krava za svoj život dá približne dvestotisíc pohárov mlieka. Počkať, ale čo potom taká fialová krava Milka? 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Country travels! #cows #moo #rutland #farming

Príspevok, ktorý zdieľa Mikey (@mikey1potter),

Blchy môžu skákať až dvestokrát vyššie ako je ich veľkosť. Pre predstavu, je to ako človek skákajúci z budovy Empire State Building v New Yorku. Bŕŕ, nepríjemné, však? 

Vybrali sme: Dark Tourism: Necháš sa zlákať destináciami s temnou históriou?

Pštrosy majú oko väčšie ako mozog. Napriek tomuto hendikepu by ste asi nechceli, aby vás naháňali. Tento obrovský vták beží rýchlejšie ako kôň. Dospelý jedinec dokáže dosiahnuť rýchlosť až sedemdesiat kilometrov za hodinu. Pštrosy vedia revať ako levy. 

Vedeli ste, že chobotnica má tri srdcia, deväť mozgov a modrú krv?

Keď sme už pri tých mozgoch, tak pijavice ich majú až tridsaťdva. Ich telo je rozdelené na časti, každá je riadená jedným segmentom mozgu. Tieto zvláštne živočíchy, ktoré sa tiež používajú v skrášľovacom priemysle a v zdravotníctve, môžu dorásť až do dĺžky dvadsaťosem centimetrov. 

Vedeli ste, že potkany sú šteklivé? Presnejšie, v oblasti záhlavia. Počas šteklenia vydávajú ultrasonické zvuky pripomínajúce smiech, ktoré možno začuť vďaka špeciálnemu prístroju. Čo nabudúce spravíte s potkanom, keď ho nájdete v babkinej stodole?

Vedci skúmajúci správanie mačiek zistili, že tieto domáce zvieratá nepoužívajú mňaukanie ako prostriedok na komunikáciu medzi sebou. Mňaukajú preto, aby upútali našu pozornosť. 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

Hangin’ Out

Príspevok, ktorý zdieľa Cats (@cats),

Pamätáte si Nema? Tak tento druh ryby, klaun očkatý, sa rodí iba s mužským pohlavím. Neskôr môže pohlavie zmeniť z dôvodu rozmnožovania.

Ryšavé veveričky zasadia ročne tisícky stromov tým, že zabudnú, kam si ukryli žalude a ďalšie semená.

Romantické tučniaky. Tieto podarené stvorenia „žiadajú o ruku“ slečny tučniačky tak, že im prinesú darček. Mužské pohlavie sa snaží nájsť najkrajší kamienok, pri ktorom si myslí, že sa bude páčiť aj prípadnej budúcej partnerke. Ak si slečna vezme od nápadníka prinesený dar a vloží ho do svojho hniezda, znamená to, že tučniak si môže baliť kufre a nasťahovať sa k nej. 

Psy. Naši verní spoločníci. O psoch hrdinoch, záchranároch, šikovných instagramových miláčikoch ste určite veľa počuli. Vedeli ste však, že nos každého psa je špecifický a podľa neho sa dá psík identifikovať? Presne tak, ako každý človek má iné otlačky prstov. 

Inšpiruj sa: Zápach z klimatizácie auta? Poznáme rýchly a účinný spôsob na jeho zmiernenie!

Jazyk modrej veľryby váži skoro toľko, koľko jeden slon. Konkrétne tritisícšesto kilogramov. Kto sa nechá olízať? 

Ďalší rekordér v behu z ríše zvierat. Gepard dokáže zrýchliť na deväťdesiatpäť kilometrov za hodinu v priebehu troch sekúnd. To je rýchlejšie ako Ferrari Enzo. 

Vedeli ste, že žirafy nemajú hlasivky? A zahliadli ste už ich modro-čierny jazyk? 

Počuli ste, že alpaky môžu zomrieť na samotu? Tieto huňaté klbká sú veľmi učenlivé a citlivé. Milujú spoločnosť ďalších kamarátov svojho druhu. Ak sú však sami, postupne chorľavejú a môžu umrieť. 


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Marika Michálková 16.05.19 15:21

MM
karma
107.00

Celkom sa bála otvoriť článok po tej titulnej fotke :) Ale v článku sa nájdu aj milé zvieratá. Najmä morské vydry sú krásne . Už som niekde počula ,že sa počas spánku držia.

  • 0
Odpovedať

Darina Božiková 16.05.19 15:26

DB
karma
114.00

toto bolo veľmi zaujímavé,aj o tých menej sympatických zvieratkách.

  • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 16.05.19 19:39

MR
karma
114.00

zaujímavé veci sa človek dozvie, super

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 16.05.19 19:49

MM
karma
100.00

sú to zaujímavosti, ale ja som skôr na rastlinnú ríšu

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 17.05.19 05:57

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj fascinujúce zaujímavosti!

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní