Hudba je motiváciou pri spaľovaní tuku

Hudba je motiváciou pri spaľovaní tuku
  • 07.01.2014
  • Cvicte .sk

Stále hľadáte spôsob, ako zvýšiť motiváciu pri tréningu a vydať zo seba skutočné maximum? Chcete spáliť viac tukových zásob?

Je veľa možností, ako tieto ciele dosiahnuť (HIIT, tabata a pod.). A čo hudba? Hudba je motiváciou pri spaľovaní tuku! Je dokázané, že obľúbené melódie majú schopnosť zlepšiť koncentráciu pri cvičení i motiváciu, a tým pádom aj podporiť výkonnosť a znížiť únavu.

Navštevujete skupinové cvičenie? Potom ste si určite všimli, že hudba má veľký vplyv na vašu výkonnosť. „Chodím na jumping, kde sa striedajú dve inštruktorky. Každá z nich má svoj štýl cvičenia i hudby. Je naozaj pravda, že hudba motivuje. Pri rytmickej tanečnej hudbe, ktorú používa jedna z inštruktoriek, vydám zo seba viac a vôbec nie som unavená,“ hovorí Katka, ktorá sa tomuto cvičeniu venuje viac ako dva roky. To znamená, že aj športoví inštruktori by mali veľkú pozornosť venovať práve výberu hudby.

Odporúčame prečítať: HIIT vs. Tabata – poznáte rozdiely?

Hudba zohráva pozitívnu úlohu aj pri individuálnom cvičení

Napríklad počúvanie hudby napríklad pri behu má mnoho pozitív. Človek sa dokáže lepšie koncentrovať na to, čo práve robí a nie je rušený vonkajšími vplyvmi (doprava, ľudia). Obľúbené songy tiež „nakopnú“ k lepšiemu výkonu, znižujú pocity únavy a pod.

Bude vás zaujímať: Vytvorte si vysnívaný život pomocou nástenky vízií

 Hudba očami odborníkov

Aké účinky má hudba pri cvičení? V prvom rade podporuje výkon, zvyšuje efektivitu cvičenia a, samozrejme, zlepšuje náladu. Tak napríklad vedci z Liverpoolu sledovali výkon cyklistov. Zistili, že pri rýchlejšej hudbe prešli väčšiu vzdialenosť ako pri pomalej, teda podali lepší výkon. A podľa štúdie nemeckých odborníkov je cvičenie menej namáhavé, ak pri ňom človek počúva hudbu.

Odporúčame prečítať: Motivácia ako súčasť každého vášho dňa

Hudba je neodmysliteľnou súčasťou skupinových cvičení. Joga, pilates, piloxing, aerobik, spirals, jumping, ale aj tanec. Bez hudby by neboli tým, čím sú dnes. „Hudba je jedným z najdôležitejších, cielene používaných nástrojov. Dobrá práca s hudbou je základ. Lebo, čo sa týka tempa, rytmu a emocionálneho pôsobenia, tvorí vlastne štruktúru celého stretnutia. Stimuluje, evokuje, podporuje odreagovanie a napokon upokojuje. Na psychiku vplýva pozitívne, ak s ňou vie človek pracovať. Inak môže pôsobiť nezmyselne a v tom prípade je lepšie ticho,“ hovorí Nina Jassingerová, ktorá využíva hudbu pri AnandaDance (extatický tanec, meditácia v pohybe) a TranceDance.

Bude vás zaujímať: Fitness vám dodá sebavedomie a radosť do každého dňa

 Vyberiete si?

Zdroj článku: www.CVICTE.sk

Zdroj foto: www.tescodiets.com, www.chatelaine.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Martina Zahoranová 13.01.14 19:48

MZ
karma
109.00

Ja cvičím doma na bycikli a vždy keď mi pri tom hrá dynamická hudba ide mi to oveľa lepšie a cvičenie mi ubehne oveľa rýchlejšie ako keď pri tom pozerám nejaký film.

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 13.01.14 21:54

JK
karma
100.00

ja tiež ked večer cvičím mám pustenú hudbu lepšie sa sústedím

  • 0
Odpovedať

zuzana olexyová 14.01.14 12:06

ZO
karma
-1.00

hudba vždy mi spestrí nejakú aktivitu,napríklad domáce práce

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní