Jete semiačka? Toto sú ich najväčšie výhody!

Jete semiačka? Toto sú ich najväčšie výhody!
 • 15.05.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 4

Keď sa povie semiačka, mnoho z nás ich bežne zaraďuje do svojej stravy a občas o tom ani nevie.

Napríklad aj žemle v rýchlo občerstveniach sú posypané semiačkami. Tiež posýpame šaláty slnečnicovými semiačkami, lebo sme to videli v reláciách o varení. Málokedy nás pri tom napadne, že konzumujeme doslova studnicu vitamínov a minerálov.

V tomto článku prinášame zoznam najzdravších semiačok, ktorých konzumáciu by ste mali určite zaradiť do svojho jedálnička: 

Odporúčame prečítať: Chudnete do plaviek? Zdravo jesť a cvičiť nestačí!

Tekvicové semiačka

Sú základom klasickej mexickej kuchyne. Lúpané tekvicové semená sú obrovským zdrojom zinku, nakoľko tento minerál je obsiahnutý hlavne v šupinkách semien. Jedzte ich na každý spôsob! Pečené a posypané soľou, ale aj surové. Okrem zinku zásobia vaše telo aj mangánom a fosforom. Niektoré výskumy dokonca preukázali spojitosť medzi požívaním tekvicových semien a zníženým rizikom vzniku rakoviny. Dosť dobrý dôvod zaradiť ich do jedálnička, však?

Rasca

Rasca patrí medzi často podceňované korenie. A pritom je také ľahké občas tu i tam pridať do jedla lyžičku rasce. Je široko – ďaleko známa tým, ako napomáha tráveniu. Patrí medzi najpoužívanejšie ajurvédske korenie. Jedna čajová lyžička rasce obsahuje 20 mg vápnika a 38 mg draslíka! Udržujte toto korenie v uzatvorenej nádobe a v tmavej miestnosti. 

Odporúčame prečítať:  Liečivý zázrak - ibiš lekársky a jeho účinky

semiačka

Zdroj: Shutterstock®

Granátové jablko

Len pol šálky jadier granátového jablka obsahuje 3,5 g vlákniny, 35 miligramov fosforu a neuveriteľných 205 miligramov draslíka!  A koľko ľudí semienka z granátového jabĺčka vypľúva!

Odporúčame vyskúšať:  Recepty s granátovým jablkom

Chia semiačka

Tie sa stali populárnymi iba nedávno. Sto gramov Chia semien môže ponúknuť viac ako 4 g bielkovín, 179 miligramov vápnika, 95 mg horčíka, fosforu 244 miligramov a 115 miligramov draslíka. Chia semená sú tiež hydrofilné, čo znamená, že sú priťahované k vode. Malé Chia semeno je na vonkajšej strane pokryté vláknami, ktoré zadržujú vodu, čo spôsobuje že okolo semiačka sa vytvorí doslova gél. Preto sa pred konzumáciou zvyknú namáčať. Vyskúšajte ich v kombinácii s kokosovým mliekom. wink

Odporúčame prečítať:  Bielkoviny - základ zdravého chudnutia

semiačka

Zdroj: Shutterstock®

Konopné semiačka

Nemajú nič spoločné s THC. Sú však zdrojom iných výhod. Nie sú psychoaktívne, ale sú vynikajúcim zdrojom horčíka. Horčík je zvlášť dobrý pre zdravie kostí, pomáha na podporu trávenia a neutralizuje žalúdočné kyseliny. Konopné semená sú tiež dobrým zdrojom omega-3 - najmä gama-linolénovej kyseliny (alebo GLA).

Ľanové semiačka

Ľanové semená, sú jedným z najlepších zdrojov kyseliny alfa-linolénovej (ALA alebo), omega-3 mastných kyselín. To je niečo, čo chýba v strave mnohých novodobých  vegetariánov. Je to veľmi dôležitý prvok , pretože naše telá používajú ALA nielen pre energiu, ale ako jeden zo základných stavebných prvkov, aby tvorili EPA a DHA, ďalšie omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre život.

Odporúčame prečítať: Zelené smoothie

semiačka

Zdroj: Shutterstock®

Marhuľové semiačka

Marhuľové jadrá obsahujú zlúčeninu známu ako amygdalín alebo vitamín B17. Vitamín E obsahujú tiež. Stále ešte nie je dostatočne preukázané, či konzumácia jadier môže pomôcť k zníženiu krvného tlaku alebo zabraňuje rastu rakovinových buniek. Kolujú však také fámy. Ako deti sme ich jedli všetci. Chutia výborne a určite neškodia.

Sezamové semiačka

Priamy zdroj medi, vápnika a mangánu. Tiež znižujú hladinu cholesterolu v krvi. Jedzte ich čo najviac a nešetrite ani posypom na pečive. 

Odporúčame vyskúšať: 8 potravín pre vašu krásu a zdravie

semiačka

Zdroj: Shutterstock®

Slnečnicové semiačka

Rovnako ako sezamové semienka, slnečnicové semienka sú bohatým zdrojom fytosterolov. Len štvrtina šálky obsahuje väčšinu vášho denného požadovaného príjmu vitamínu E, a významné množstvá vitamínov B-komplexu, ktoré sú známe tým, že sú skvelým zdrojom energie. Preto zvoľte chlieb so sezamovými semienkami.

Odporúčame vyskúšať: 30 najzdravších potravín

Hroznové semiačka

Tiež ich ľudia vypľúvajú a nechutia im. Pritom sú plné antioxidantov, ktoré udržujú pokožku mladistvú a vypnutú. Preto je výťažok z nich častou prísadou do krémov proti starnutiu.

Milé dámy, konzumujete vyššie spomenuté semiačka?

Považujete ich za zdravú stravu? 

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Nikola Sisáková 15.05.15 10:48

NS
karma
-1.00

musím vyskúšať chia lebo tie som ešte nemala

 • 0
Odpovedať

Erika Špacírová 15.05.15 10:58

karma
93.00

ľanové, sezamové a slnečnicové pravidelne :)

 • 0
Odpovedať

Martina Zahoranová 15.05.15 13:37

MZ
karma
92.00

tekvicové, slnečnicové, chia aj ľanové si pridávam každé ráno k ovseným vločkám a tiež rôzne oriešky , raz mandle inokedy vlašské orechy

 • 0
Odpovedať

Monika Šomšáková 15.05.15 14:01

karma
-1.00

lepšie ako chipsy pri filme :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní