Kam sa podeli skutoční muži? Sú ohrozeným druhom?

Kam sa podeli skutoční muži? Sú ohrozeným druhom?
 • 27.07.2014
 • Barbora Daxner

  • Zdieľaj:
 • 3

Asexuálne účesy, vyholené hlavy, posadnutosť módou a najnovšie kvetiny v hustých štúrovských bradách. Zdá sa nám to, alebo normálne vyzerajúci muži začínajú byť ohrozeným druhom? Na úvod si dáme trochu matematiky. Prejdite sa po uliciach nášho hlavného mesta a počítajte. Koľko mužov, na ktorých naďabíte, má hlavu vystrihanú na koleno a napumpované svaly zaodeté do tielka alebo obtiahnutého trička, ozdobené nejakým tým tetovaním?

A koľkí majú naopak hustú bradu evokujúcu Štúrov výlet na Devín? A k tomu toľko skloňované hipsterské oblečenie (úprimne, nenávidíme ten výraz!)? Zdá sa, akoby sa muži od 20 do 40 začali rozdeľovať len na tieto dve kategórie: žiadne vlasy alebo priveľa brady. A k tomu ten outfit! Extrémne úzke džínsy, ktoré nie sú mužné ani omylom (a nikdy nevieme, či náhodou dotyčný nekope za rovnakú ligu, to znamená, či sa neotočí za rovnakým fešákom ako my), nič nehovoriace tetovanie narýchlo „spichnuté” v kamošovom privátnom štúdiu alebo masívne retiazky.

Líca hladké ako detská ritka vystriedali bujné brady, vďaka ktorým niektorí pôvodne šarmantní muži vyzerajú spustnuto ako asociáli na bratislavskej Hlavnej stanici, už len dotrhaná Lidl igelitka do ruky. (ospravedlňujeme sa za branding, ale v tomto prípade je jeho použitie priliehavé). 

Odporúčame prečítať: Vyčítajte z tváre to najdôležitejšie!

sexi muž

Zdroj: Shutterstock®

Zabúdajú totiž na to, brada, pôvodne prejavom mužnosti, sa nehodí každému, respektíve určite nie v extrémnej hustote a dĺžke, ako majú všetci. Ako si potom má žena spoznať toho svojho, keď všetci vyzerajú rovnako? Alebo lepšie povedané, všetci sa skrývajú za ten hustý porast, takže sa stávajú neidentifikovateľnými? (O tom, že konglomeráty vyrábajúce pánske holiace strojčeky idú momentálne do krachu, radšej zdvorilo pomlčíme).

Odporúčame prečítať: Afirmácie vedúce k úspešnému životu

chlapi v oblekoch

Zdroj: Shutterstock®

Trend metrosexuálov

Hovorí sa, že Slovenky sú jedny z najkrajších žien sveta (a ak si odmyslíme všetky tie fanúšičky kliník plastickej chirurgie, naozaj to stále platí). No čo muži? Trend metrosexuálov – rozumejte mužov, ktorí dbajú o svoj zovňajšok – začal už pred niekoľkými rokmi. No zdá sa, že od čias navoňaného Beckhama nadobudol obludné rozmery.

A tak tu máme pánov s lýtkami oholenými hladšie než nôžky modeliek v reklame na Venus. Navoňaných tak, že sa ich dogabana parfum za nimi tiahne cez polovicu nákupného centra. S nohou preloženou cez nohu vysedávajú na kávičkách, štítia sa dotknúť čohokoľvek, z čoho na celý regál nesvieti nálepka „bio” a cvičia jogu.

Odporúčame prečítať: Dokonalé rande a vysnívaní chlapi

muž v obleku

Zdroj: Shutterstock®

To všetko by bolo v najlepšom poriadku, ak by zároveň ostali mužní. Ak však muž trávi v kúpeľni viac času než vy, šroubovák drží z opačného konca a pri platení účtu vykrikuje niečo o ženskej emancipácii, nuž to problém je. Predsa len, príroda nás nadizajnovala ako mužov a ženy z nejakého dôvodu.

A pokojne nás môžete za tento názor aj ukameňovať, no tradičné rozdelenie úloh je nadčasová záležitosť, bez ohľadu na rovnoprávnosť. Ak pochybujete, mrknite do učebnice biológie na stavbu ľudského tela. Muži by vždy mali byť mužmi a ženy ženami. Ak je to naopak, je to neprirodzené. Nič nie je totiž pre ženu obohacujúcejšie, než keď si môže dovoliť byť žena. 

Odporúčame prečítať: Byť krásna - 10 tipov ľahko a zadarmo

láska

Zdroj: Shutterstock®

Keď môže na neho obdivne hľadieť, pretože vyzerá ako naozajstný muž, nie ako slepý pokus napodobniť chorý masový trend bezpohlavných módnych diktátorov. Keď sa môže na svojho muža spoľahnúť, dôverovať mu a prenechať mu tú veľkú ťarchu zodpovednosti, ktoré dnešné ženy na pleciach vláčia samy.

Vraj sme to tak chceli, tak to máme. Ale my nepoznáme ženu, ktorej by sa na tvári nevykúzlil úsmev, ak sa jej spýtame, aké je to cítiť sa pri mužovi ako skutočná žena. Oslobodzujúci, tvrdia svorne. Nesmierne sa im uľaví. Kvitnú. Majú viac energie. Cítia sa silnejšie. A zároveň si môžu dovoliť prejaviť svoje skutočné citlivé ja. 

správanie mužov

Zdroj: Shutterstock®

A potom je tu opačný extrém. Muži, ktorí majú nutkavú potrebu dokázať (najmä sebe a potom ženám), že sú muži. Nasypú svaly, našuchoria perie ako kohúti, osedlajú si čo najvyblýskanejšieho a najurevanejšieho štvorkolesového tátoša a snažia sa dokázať, že majú navrch. Milí páni, to však nie je prejavom autority ale jej nedostatku. Rešpekt a uznanie sa nedá vynútiť ani hrozivým vzhľadom, ani drsnými spôsobmi. Rešpekt je podmienený životnými skúsenosťami a pokorou. A v dnešnej dobe je ho v medziľudských vzťahoch tak málo ako šafranu. Takže nás odkaz mužom znie:

Páni, chceme si vás opäť vážiť. Váš zovňajšok a aj to, čo pod ním (alebo za hustou bradou posiatou kvietkami) skrývate. 


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Jana Komadová 12.09.14 21:30

JK
karma
100.00

skvelý článok aj som sa zasmiala

 • 0
Odpovedať

Erika Kepičová 13.09.14 17:22

EK
karma
-1.00

No tak to je pravda, že skutoční muži už pomaly vymierajú.Ešte šťastie, že ja som ešte exemplár našla :D

 • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 17.10.14 16:09

MR
karma
-1.00

zaujímavý článok :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zimná čiapka, ktorá pristane každej! Siahni po „beanie“, ktorú si zamiluješ
Módne inšpirácie

Zimná čiapka, ktorá pristane každej! Siahni po „beanie“, ktorú si zamiluješ

 • 1
 • 20.11.2022
Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?
Módne outfity

Top 25 najlepšie oblečených celebrít roku 2022. Koho tipuješ ty?

 • 2
 • 17.08.2022
Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?
Módne inšpirácie

Jesenný šatník: Ktoré farby by v ňom mali dominovať práve v tomto ročnom období?

 • 8
 • 05.10.2022