Ktoré bylinky zbierame v septembri?

Ktoré bylinky zbierame v septembri?
 • 25.09.2015
 • Lucia Hausknechtová

  • Zdieľaj:
 • 3

Liečivé rastliny dokážu pomôcť pri mnohých zdravotných problémoch. Ich pozitívne účinky na ľudský organizmus spoznali už naše prastaré mamy, ktoré sa nimi liečili po celý rok.

Každá rastlina má však odlišný čas zberu, a práve september je mesiac, kedy je vhodný čas na zber známej pastierskej kapsičky alebo borievky obyčajnej.

Alchemilka obyčajná

Najčastejšie ju nájdete na lúkach a popri potokoch, na vlhkých miestach. Kvitne od mája až do septembra a najlepší čas na zber je práve posledný mesiac kvitnutia. Pri alchemilke sa zbiera kvitnúca vňať, ktorá sa potom suší. Táto bylinka pomáha pri hnačkách, urýchľuje hojenie rán a pomôže aj pri problémoch s vyrážkami.

Odporúčame prečítať: Uvarte si čaj z čerstvých byliniek

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Pastierska kapsička

Táto nenápadná bylina rastie takmer všade. Nájdete ju v záhradách, na lúkach, ale aj v parkoch či pri riekach. Zbiera sa jej kvitnúca vňať, ktorá pomáha pri ženských problémoch a pomôže aj pri nepríjemných ekzémoch.

Borievka obyčajná

Narozdiel od alchemilky, borievka uprednostňuje suchšie miesta na skalnatých a piesočnatých miestach. Kvitne od apríla do mája, ale obdobie jej zberu prichádza práve v jesenných mesiacoch. Z borievky sa najčastejšie zbierajú plody, ktoré pomáhajú pri nadúvaní a pri zápaloch obličiek. Taktiež má močopudné účinky a dezinfekčné účinky. 

Odporúčame prečítať: Grilovacia sezóna sa začína

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Hluchavka biela

Túto bylinu nájdete najčastejšie pri cestách a plotoch. Kvitne od mája do septembra a zbierajú sa len jej biele kvety. Tie pomáhajú pri problémoch s dýchacími cestami, pri bolestivej menštruácií a napomáhajú látkovej výmene. Po usušení sa z nej robia zábaly, ktoré sa prikladajú na choré miesta.

Mäta prieporná

Hoci mätu používame počas celého leta do chladených nápojov, ideálny čas na jej zber a následné sušenie je práve v septembri. Najlepšie je pred jej kvitnutím. Zbierajú sa jej lístky a vňať, ktoré sa potom sušia. Mäta je známa svojimi pozitívnymi účinkami na tráviaci systém a taktiež slúži ako liek proti kašľu a nádche.

Odporúčame prečítať: Aké bylinky zasadiť do záhradky či na balkón?

Liečivé bylinky

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 25.09.15 17:37

ĽŠ
karma
100.00

Super, už len uvariť čajík!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 26.09.15 17:02

MM
karma
100.00

aj ja mám už niečo nasušené :)

 • 0
Odpovedať

Leona Sovjaková 01.10.15 14:25

karma
-1.00

My doma pestujeme liečivé bylinky v našej záhradke. Chodíme však zbierať šípky. Už prišiel ich čas. Pijeme len bylinkové čaje. Všetkým vrelo odporúčam. Hoci momentálne pijem nie veľmi zdravé citrónové pivko. Nasušených mám asi 10 druhov bylín.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní