Leto rozpaľuje, preto – viete, čo je núdzová antikoncepcia?

Leto rozpaľuje, preto – viete, čo je núdzová antikoncepcia?

S príchodom horúcich dní sa náš šatník stenčil. Konečne nastal ten správny okamih vyvetrať krátke sukienky, topy na ramienka, šaty ľahučké ako vánok. A v správny okamih ich zhodiť – veď príležitostí je v lete viac než kedykoľvek počas roka.

Letné lásky z grilovačiek, letných festivalov, zoznámení na rozpálených námestiach či počas dovolenky sa množia ako huby po daždi. Aj v zabehnutých vzťahoch je zrazu na letnú romantiku a pohodu „strihnutú“ posteľnými extázami času akosi viac.  

Leto býva zradné

Letnú idylku však dokáže poriadne nabúrať strach z nežiaduceho tehotenstva. Ak vám počas milovania praskne kondóm, alebo v letnej „pohoda – klídek – tabáček“ náladičke zabudnete užiť antikoncepčnú tabletku, či sa, nedajbože, bezhlavo vrhnete do posteľového dobrodružstva bez použitia akejkoľvek ochrany, razom bude po letnej horúčave! Verte, že po okamihoch spaľujúcej vášne vám myšlienka na dieťa, ktoré možno počnete, poriadne schladí hlavu a celé telo vám obleje studený pot. Ak ste teda práve teraz dieťa neplánovali... Zbytočné je plakať nad rozliatym mliekom, skúste ešte zachrániť, čo sa dá!

ellaOne_diagram

Zdroj: Shutterstock®

Tabletka „po“

To, že existuje antikoncepcia „pred“ vie už aj malé dieťa. Počuli ste však už aj o  antikoncepcii „po“, inak nazývanej aj núdzová antikoncepcia? „Použitie núdzovej antikoncepcie považujem v prípade núdze za „menšie zlo“ než potrat, ktorý by musela žena podstúpiť po nechránenom sexe alebo zlyhaní bežnej antikoncepčnej metódy,“ hovorí MUDr. Peter Krajkovič zo Sanatória Helios v Martine. „Ženám v núdzi hrá do karát aj legislatíva – predaj núdzovej antikoncepcie v lekárni sa totiž už ani na Slovensku neviaže na lekársky prepis a nutnosť navštíviť gynekológa. Za posledné roky u nás klesla preskripcia antikoncepcie „pred“ – a, prekvapujúco, aj počet potratov má na Slovensku klesajúcu tendenciu. Určite k tomu okrem iného prispela aj núdzová antikoncepcia. Nie je však určená na užívanie „ako lentilky“ po každom pohlavnom styku, ale naozaj len výnimočne, v čase núdze,“ dodáva MUDr. Krajkovič.

Keď zlyhá ochrana

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré sú na výber?

Na trhu nájdete dva preparáty núdzovej antikoncepcie – jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG), druhý s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Odlišujú sa použitou účinnou látkou a časom, dokedy najneskôr treba liek po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie užiť. Pri oboch platí, že ich treba užiť čo najskôr po „nehode“, ale odlišujú sa v intervale, dokedy najneskôr je to možné, aby sa nežiaducemu otehotneniu predišlo.

Preparát s ulipristal acetátom (UPA), nazývaný aj „tabletka do 5 dní“, je voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg), ktorý sa užíva ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. To dáva žene väčšiu časovú slobodu rozhodnúť sa oproti preparátu s LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Účinná látka ulipristal acetát dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu tým, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie, takže ovuláciu  posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť. Liek ellaOne® 30 mg tableta je určený pre všetky plodné ženy vrátane dospievajúcich. Ak už však k ovulácii došlo, liek ellaOne® 30 mg tableta nie je účinný. Liek nie je určený na prerušenie tehotenstva a nemožno ho tak chápať ako „potratovú tabletku“. Zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu s UPA oproti preparátu s LNG. Liek ellaOne® 30 mg tableta však nenahrádza bežnú formu antikoncepcie, ide o jednu z posledných možností, teda núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť aj „po“. 

ellaOne®

Zdroj: Shutterstock®

Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek  ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku. O použití lieku sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.

www.nudzovaantikoncepcia.sk


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Kelemenová 09.08.17 22:10

SK
karma
86.00

SOS pomoze ale pozor snou... je plna hormonov

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní