Malý obchodík alebo hypermarket: Kde nakupuješ najradšej ty?

Malý obchodík alebo hypermarket: Kde nakupuješ najradšej ty?

Malý obchodík alebo hypermarket? Čo uprednostňujete? Všetko má svoje pre aj proti – v malom obchodíku vás poznajú, vojdete, obdaria vás úsmevom a bez jediného slova vykladajú na pult croissant a noviny, ktoré si tam kupujete ráno čo ráno.

No v nákupnom centre viete toho nakúpiť viac v rámci jedného miesta, nehovoriac o šírke ponúkaného sortimentu a cenách. Čo z toho vám vyhovuje viac? Alebo kombinujete miesta nakupovania podľa aktuálnej potreby?

Veľké víkendové nákupy alebo menší nákup každý deň?

Snáď najvýraznejší rozdiel medzi nakupovaním v malom obchodíku a vo veľkom obchodnom centre je v prístupe k zákazníkovi. Áno, aj v hypermarkete sa na vás usmejú, ale z pochopiteľných dôvodov ste pre personál len jedným zo stoviek zákazníkov daného dňa. Ďalší rozdiel je, či uprednostňujete veľké týždenné nákupy alebo si zájdete na menší nákup každý či každý druhý deň. V prvom prípade zrejme radšej zamierite do veľkého nákupného centra, kde zoženiete všetko, čo potrebujete, a to na jednom mieste. A naopak, kvôli trom potravinám si asi skôr zájdete do menšieho obchodu v blízkosti domu. 

Odporúčame: Toto sú originálne šálky na espresso. Vychutnaj si kávu ešte viac!

prečo nakupovať v hypermarkete

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Nízke ceny verzus priateľská obsluha

Odborníci tvrdia, že zatiaľ čo v minulosti boli pri nákupoch pre ľudí prioritné ceny, dnes je to predovšetkým takzvaný nákupný komfort. Nám – nakupujúcim teda čoraz viac záleží na úspore času a kvalite služieb jednotlivých predajní. V praxi to znamená, že radšej si zájdeme nakúpiť tam, kde nás milo, efektívne a rýchlo obslúžia a vybavia a rady si za to priplatíme než tam, kde síce nakúpime lacno, no pocitovo tam strávime pol života, navyše s vystresovanou a nepríjemnou obsluhou. Faktom zostáva, že hypermarkety, supermarkety a rôzne reťazce čoraz viac vytláčajú z trhu malých predajcov. Paradoxne ale stúpa trend nakupovania v menších obchodoch a to aj napriek tomu, že tie sa len ťažko cenami vyrovnávajú svojim ďaleko väčším a známejším konkurentom. 

kde sú nižšie ceny

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

V dnešnej dobe čoraz viac ľudí preferuje slovenské a lokálne potraviny či výrobky a hoci ich ponúkajú tak malé ako aj veľké obchody, akosi podvedome sa nám s tou pravou kvalitou a čerstvosťou spájajú práve malé obchodíky. Veľkou výhodou malých špecializovaných predajní je práve fakt, že vám dokážu zodpovednejšie poradiť a pomôcť pri výbere. Má to logiku. Ak sa predavačky v hypermarkete napríklad opýtate na najnovší knižný bestseller, je možné, že ho v celej tej škále sortimentu ani nenájde. Zato v malom špecializovanom kníhkupectve vám ešte aj poradia, či je pre vás kniha vhodná a či je lepšia alebo horšia než tá, ktorú ste si tam kúpili naposledy. Nehovoriac o tom, že dnes je trendom spájať kníhkupectvá s kaviarňou, čiže popri nakupovaní si môžete dopriať pokojne aj päť káv, čo sa vám zrejme v neosobnej veľkej sieti nestane. 

Neprehliadni: Len nefajčiť nestačí: Povieme ti, čo posilňuje pľúca!

výhody malých obchodov

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: pinterest.com

Aby sme však boli spravodliví, výrazným plusom hypermarketu, v porovnaní s malým obchodom, sú práve ceny. Majú totiž schopnosť dostať sa na takú úroveň cien, ktorým menší predajcovia určite nemôžu konkurovať. Či už teda uprednostňujete pri nákupoch široký sortiment a nízke ceny alebo je vašou prioritou priateľská atmosféra a predávajúci, ktorý vás pozná, veríme, že za každých okolností natrafíte na kvalitu sortimentu a úsmev predajcu.

- Anketa

NAKUPUJETE RADŠEJ V MALÝCH PREDAJNIACH ALEBO VEĽKÝCH CENTRÁCH?

Odpovedalo 19 ľudí  

Uprednostňujem veľké nákupné centrá, kde nájdem všetko
11%
Radšej chodím do malých obchodíkov s atmosférou
32%
Striedam to podľa potreby a toho, čo potrebujem nakúpiť
58%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Katarína Kusá 12.03.18 09:32

KK
karma
90.00

ideme vždy v piatok na väčší nákup do veľkého obchodu a máme celý týždeň pokoj, ak niečo zabudneme tak určite navštívim aj menší obchod

 • 1
Odpovedať

Tomáš Kamenár 12.03.18 13:26

TK
karma
105.00

najlepšie sa nakupuje cez net tam aspoň stále niekto nestojí za chrbtom a nepýta sa či môže pomôcť...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.03.18 16:59

MM
karma
100.00

preferujem skôr malé obchody, je to také osobnejšie, som spoločenský typ

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 12.03.18 21:40

LM
karma
82.00

Podla toho co potrebujem kupit.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 12.03.18 22:09

karma
109.00

veľký nákup pred víkendom vo veľkom obchode a cez týždeň,ked potrebujem čerstvé potraviny,tak si zájdem do nášho malého obchodu u nás na sídlisku.Takže aj-aj.

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 17.03.18 00:32

MD
karma
132.00

Nemám rada veľké nákupné centrá, a už vôbec nie tie luxusné typu Aupark. Najradšej si nakúpim v malom obchodíku s príjemnou obsluhou, je tam lepšia atmosféra.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 28.03.18 00:10

ZS
karma
100.00

Rozhodne malý obchodík, z nákupných centier ma bolí hlava, len si na ne spomeniem.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kozáková 31.03.18 19:11

SK
karma
92.00

raz za pár týždňov spravím nákup vo väčšom hypermarkete, inak navštevujem lokálny menší obchod

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 26.04.18 08:33

MB
karma
98.00

Raz za cas nakupim v hypermarkete, ale bezne chodim do maleho obchodiku vedla nas na kazdodenny nakup

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní