Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!

Máš svoj osvedčený rituál pred spaním? Pre toto je veľmi dôležitý!

Úprimne, čo predchádza vášmu spánku? Sledovanie televízie, sociálnych sietí, horúci kúpeľ, čítanie knihy alebo cvičenie? Či snáď varenie a upratovanie? Niekto tieto činnosti strieda podľa aktuálnej potreby, no iní zase striktne dodržiavajú svoj predspánkový večerný rituál. K akej skupine patríte vy?

Vraví sa, že posledná vec, ktorú urobíte večer pred spaním, bude mať významný dopad na váš ďalší deň. Zbystrite teda pozornosť, o to viac, ak vás trápi dlhodobá nespavosť. Tieto návody a tipy určite stoja za skúšku.

Masáž chodidiel ako ideálne uvoľnenie tela aj mysle

Odborníci odporúčajú osvojiť si rituál masáže nôh, a to každý večer pred spaním. Tvrdia, že pri správnom masírovaní chodidiel ich nielenže prekrvíte, ale navyše si zlepšíte spánok, prietok krvi, odbúrate úzkostné stavy či zmiernite predmenštruačný syndróm. Viete, ako na to? Pomocou kvalitného masážneho oleja začnite s masážou nad členkami, a to krúživými pohybmi. Plynulo prejdite k priehlavku, potom k prstom – starostlivo masírujte každý zvlášť. Napokon si dôkladne premasírujte chodidlá prstami, ale aj rukou zovretou v päsť. A ak do každovečernej masáže nôh zapojíte aj svojho partnera, bude to tá najkrajšia bodka za príjemným dňom.

Pozri aj: Akých chýb sa vyvarovať pri chudnutí? Takto nebudeš vôbec priberať!

masáž pred spaním

Zdroj: Shutterstock®

Večerné „zobkanie“ pri sledovaní televízie?

Ak si chcete zlepšiť spánok, no predovšetkým trávenie a telesnú váhu, zbavte sa zlozvyku neustále pri televízii niečo pojedať. Zemiakové lupienky, slané tyčinky, popcorn alebo keksy. V niektorých domácnostiach je práve toto večerný rituál, na ktorý nedajú dopustiť. Tieto zlozvyky však nenarúšajú len pokojný spánok, ešte z nich aj priberáte na hmotnosti. O dôvod viac prestať s tým, čo poviete? Zároveň je dokázané, že žutie podporuje psychickú aktivitu a myslenie. Ak vám však skutočne záleží na kvalitnom spánku, mali by ste sa usilovať o presný opak – myseľ maximálne upokojiť a zbytočne ju nezaťažovať. A keď už to predsa len musí byť, siahnite radšej po ovocných alebo zeleninových lupienkoch bez cukru a soli.

jedenie pred spaním

Zdroj: Shutterstock®

Posteľ používajte výlučne na spánok!

Aby si vaše telo navyklo na kvalitný spánok, potrebuje si vytvoriť jasnú asociáciu medzi posteľou a spánkom. Aj večerné čítanie knihy by teda malo byť v obľúbenom kresle, nie v posteli. Nastavte sa tak, že do postele idete výhradne za účelom spánku. Tabu by pre vás malo byť aj sledovanie televízie z postele, práca na počítači či esemeskovanie. Toto sú činnosti, ktoré vašu myseľ nabudia, rozhodne však neupokoja. 

Bude ťa zaujímať: Srdcovník obyčajný – to je bylinka nielen pre tvoje srdce!

ako zlepšiť spánok

Zdroj: Shutterstock®

Na druhej strane je možné, že máte vytvorené svoje rituály pred spaním a napriek tomu vás o spánok okrádajú, bez toho, aby ste si to uvedomovali. Ak si aj celý deň nedokážete nájsť čas na obľúbenú knihu, večer pred spaním to rozhodne napravte. Stačí polhodinka čítania a vaša myseľ sa dokonale uvoľní a zregeneruje, čo je tá najlepšia tabletka na spanie. Snažte sa chodiť do postele v rovnaký čas. To isté potom platí aj o vstávaní. A áno, platí to aj pre dovolenky a víkendy. Skúste si takisto každý deň napísať na papier to, čo vás trápi alebo myšlienky, ktoré sa vám neustále a opakovane vynárajú v hlave. Spravte to však v priebehu dňa, nie večer. Odbremeníte tak hlavu od otravných myšlienok, ktoré vám zbytočne ukrajujú zo spánku. Odborníci tiež odporúčajú večernú prechádzku, pretože je dokázané, že chôdza odbúrava stres a nervozitu.

predspánkový rituál

Zdroj: Shutterstock®

Čo si pred spaním zakázať?

 • Práca – žiadne emaily, sociálne siete ani pracovné povinnosti.
 • Horúci kúpeľ – ten vám zvýši telesnú teplotu, kvôli ktorej tak skoro nezaspíte, čiže medzi kúpeľom a spánkom majú byť aspoň dve hodiny.
 • Poobedný šlofík – niekedy je to síce veľmi ťažké, no skúste vydržať a večer zaspíte raz-dva.
 • Alkohol – vie výrazne narušiť váš spánkový cyklus a ak aj zaspíte skôr, budete sa často budiť.
 • Prekúrená miestnosť – to naozaj nie je optimálne prostredie na kvalitný spánok, takže udržujte teplotu v spálni na približne 18°C.
- Anketa

MÁTE AJ VY SVOJ PREDSPÁNKOVÝ RITUÁL?

Odpovedalo 16 ľudí  

Áno a veľmi sa mi osvedčil
13%
Áno, ale nie vždy ho dodržiavam
44%
Nie, ale verím, že by mi pomohol
13%
Nie, ľahnem a spím
31%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Soňa Kelemenová 23.02.18 07:44

SK
karma
86.00

Vzájomná masáž nôh môže byť skvelým spôsobom, ako sa uvoľniť a naladiť na príjemné chvíle, či relax vo dvojici...

 • 3
Odpovedať

Mária Maxianová 23.02.18 08:39

MM
karma
100.00

áno mám svoj rituál pred spaním, aj pravidelný čas, ktorý málokedy poruším

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 23.02.18 14:21

KK
karma
90.00

zvyknem čítať v posteli knihu a zaspím a priznám sa že ak nemôžem zaspať pozerám nočné filmy ktoré niekedy ani nedopozerám a zaspím

 • 1
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 23.02.18 17:09

PV
karma
113.00

Predspánkový rituál nemám ..Ale skúsim masáž nôh .. Niekedy čítam knihu . Poobedný šlofík nepraktizujem . A určite pri telke nejedávam chipsy.! Horúci kúpeľ si rada doprajem ,ale určite nie tesne pred spaním . A mám rada chladnejšiu spálňu ,ako prekúrenú , to sa fakt nedá zaspať ..!!

 • 0
Odpovedať

Michaela Mičková 23.02.18 19:29

MM
karma
-1.00

pred spaním sa vždy celá natriem telovým mliekom, praktizujem aj masáž chodidiel, potešilo ma, že som našla v článku aj jej prospešnosť

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 23.02.18 21:33

SK
karma
114.00

práve predvčerom navečer sme boli s manželom na pedikúre a keď sme prišli domov, len sme zívali a teraz viem už, že prečo...no, tak už vie, čo zaberie na dobrý spánok a tiež sa nám epšie spí v chladnejšej spálni

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.02.18 21:53

ĽŠ
karma
100.00

Skvelé návody, niektoré tiež praktizujem.

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 23.02.18 23:04

karma
109.00

rituál pred spaním nemám žiadny...ľahnem,trochu popremýšľam čo bolo a čo bude na druhý deň a zaspím.

 • 0
Odpovedať

Andrea Petrušková 24.02.18 11:19

AP
karma
104.00

Nebolo by určite na škodu - vyskúšať takého tipy pred spaním ... po celodennej práci to určite telu padne vhod

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 24.02.18 23:16

LM
karma
82.00

Vzdy si pred spankom precitam kusok knihy.

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 30.11.18 22:17

AP
karma
106.00

Mojím rituálom je televízia, stačí, keď ju len počúvam a hlavne dostať sa do postele skôr ako manžel, lebo ak ma predbehne, potom mám pri jeho chrápaní so zaspávaním veľmi veľký problém.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní