Máte problémy s pamäťou? Zlepšite ju s našimi tipmi !

Máte problémy s pamäťou? Zlepšite ju s našimi tipmi !
 • 03.07.2015
 • Andrea Lukáčová

  • Zdieľaj:
 • 1

Ste typ človeka, ktorý občas zabudne, čo kde dal? Alebo vám po predstavení nového človeka okamžite vypadne jeho meno?

Pamäť je zaujímavá vec. Niektorí ľudia ju majú skvele vytrénovanú, pamätajú si od čísel, cez mená priateľov z detstva – proste všetko. Iní cez deň zabudnú aj, kde ráno zaparkovali auto.

Medzi najčastejšie príčiny zabúdania patrí stres, teda ak opomenieme príznaky vážnejších defektov, ako sú Alzheimerova choroba, alebo demencia.

Existuje veľa spôsobov, ako prirodzene a nenásilne trénovať svoju pamäť.  Venujte sa neustálemu testovaniu svojej mysle, to je najviac, čo môžete pre seba urobiť. 

Pozor na alkohol!

Konzumácia alkoholu otupuje myseľ a ničí mozgové bunky – neuróny. Preto býva po jeho konzumácii časté „okno“, keď neviete , čo ste predošlý večer robili. Myseľ a telo je spomalené, kvôli obrovskému množstvu toxínov, ktoré musí spracovať. Alkohol je metla ľudstva. Treba s ním opatrne. Obmedzte jeho konzumáciu. 

Odporúčame prečítať: Svadobné šaty Lihi Hod

dvojica pri víne

Zdroj: Shutterstock®

Snažte sa vysporiadať so stresom

Keď ste napätá a nervózna z toho, čo sa deje vo vašom svete, môžete si všimnúť, že je oveľa ťažšie si zapamätať základné veci, ako kam ste dala svoje kľúče od auta alebo kde ste nechala svoju rannú šálku kávy.

Keď máte pocit podráždenia, robte niečo, čo do vašej duše prináša mier. Vydajte sa na prechádzku, oddýchnite si.  Zavolajte priateľke, alebo si prečítajte skvelú knihu. Keď necháte odísť stres z vašej mysle, môžete ponechať viac priestoru  vašej pamäti. 

stresová situácia

Zdroj: Shutterstock®

Zdravý spôsob života

Výskumy znovu a znovu dokazujú,  že existuje veľmi silná väzba medzi telesným zdravím a duševným zdravím. Silnejšie telo= silnejšia myseľ. To je hlavný dôvod, prečo je tak dôležité, aby ste sa starala o svoju myseľ rovnako,  ako o vaše telo.

Veľmi vhodné je kardiovaskulárne cvičenie každý deň. Beh, rýchla chôdza. Pokúsiť sa urobiť pár silových  cvičení 2-4x v týždni. Ak tak urobíte, pomôže vám to  nielen skvele vyzerať a cítiť sa lepšie, ale tiež zvýšite svoju schopnosť sústrediť sa a zlepšiť svoju pamäť.  Čo sa týka výživových doplnkov, veľmi dobré výsledky prináša ginko dvojlaločné. 

Odporúčame prečítať: Frutariánstvo - ÁNO alebo NIE ?

fitnes žena

Zdroj: Shutterstock®

Používajte asociácie

Vaša myseľ je bombardovaná obrovským množstvom informácií a to na dennej báze. Televízia, rádio, toto všetko vám denne prináša nové podnety, z ktorých potrebujete iba malú čiastku. Takže ak vaša myseľ nepociťuje informáciu ako dôležitú, vyhodí ju preč. Ak si chcete niečo dobre zapamätať, musíte svojej mysli „prikázať“, aby si to pamätala. Na to sú najlepšie asociácie. Nejaká žena sa vám predstaví ako Zuzana. Zuzana je náhodou aj vaša teta. Výborne. Spojte si nejakú jej vlastnosť tak, aby ste si zapamätali, že sa volá rovnako , ako vaša teta. To sú asociácie.  

Ukončite mutitasking. Zostaňte v prítomnom okamihu. Najviac vecí zabúdate práve preto, lebo im nevenujete pozornosť. Sústreďte sa na informácie, ktoré sú vám prezentované. Budete zabúdať menej.  Dobrým nápadom je aj písanie si lístočkov ako pripomienok. Budete mať väčší pocit istoty.

Milé dámy, zvyknete nejako trénovať svoju pamäť? Či Už pomocou učenia, alebo výživovými doplnkami? 

asociácie

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 15.05.16 21:01

SK
karma
113.00

pamat obcas trenujem krizovkami

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Psyllium – 6 dobrých dôvodov, prečo to s ním skúsiť
Zdravie

Psyllium – 6 dobrých dôvodov, prečo to s ním skúsiť

 • 0
 • 22.12.2022
Svrbenie v pošve alebo svrbenie penisu – čo spôsobuje nepríjemné ťažkosti „tam dole“?
Pre ženy

Svrbenie v pošve alebo svrbenie penisu – čo spôsobuje nepríjemné ťažkosti „tam dole“?

 • 0
 • 08.02.2023
HIV infekcia a ochorenie AIDS – 9 najčastejších mýtov, ktoré sa s nimi spájajú
Zdravie

HIV infekcia a ochorenie AIDS – 9 najčastejších mýtov, ktoré sa s nimi spájajú

 • 1
 • 09.12.2022