Mladé víno: Vieš, v čom je také unikátne? Ochutnaj ho spolu s nami!

Mladé víno: Vieš, v čom je také unikátne? Ochutnaj ho spolu s nami!

Mladé víno – toto spojenie sa už dostalo do uší asi každému, ale nie všetci by sme dokázali odpovedať na otázku, čo to vlastne je, čím sa líši od klasických vín, ako sa vyrába a z čoho, ako chutí a tak ďalej, a tak ďalej. Preto vám dnes všetky tieto otázky zodpovieme. Veď aj v mladom víne môže byť pravda. :-)

Mladé víno má práve svoju sezónu

Mladé víno nie je len známy film s bohatým česko-slovenským obsadením. Mladé víno je predovšetkým niečo, o čom aktuálne počúvame z každej strany a nie náhodou, pretože má práve teraz svoju sezónu. Prioritne sa mladé víno spája s Martinom, teda s 11. novembrom. Prečo je to ale tak? Vždy v tomto období dochádzalo k takzvanému požehnaniu mladého vína a našťastie, na mnohých miestach sa táto tradícia uchováva dodnes. Preto sa mladému vínu hovorí tiež svätomartinské, no občas tiež svätokatarínske víno. Takto označené však nemusí byť každé mladé víno, ale len to, ktoré prešlo prísnou odbornou kontrolou a špeciálnym hodnotením.

Odporúčame: Chudnutie a alkohol: Zlá alebo neškodná kombinácia? Zisti pravdu!

ochutnávka mladého vína

Zdroj: Shutterstock®

K dobrému vínu patrí aj dobré jedlo

A ako to už býva, ochutnávka mladých vín je spojená aj s konzumáciou lokálnych špecialít, napríklad pečenej kačky alebo husi s kapustou a lokšami. K mladému vínu sa však tradične podávajú aj syry či údeniny. Ako teda vidíte, Martin so sebou neprináša len snehovú nádielku (ak sa mu, samozrejme, práve chce – tento rok sa mu nechcelo), ale aj jedinečné mladé víno. Mladé víno sa vyznačuje svojou sviežosťou, čistotou, ľahkosťou a výraznou ovocnou arómou. Nie je ešte také hutné, silné a výrazné, ako klasické víno. Špecifické je teda svojím osobitým charakterom a sviežimi tónmi.

degustácia mladého vína

Zdroj: Shutterstock®

Dobrý ročník

Tento rok obzvlášť padajú na hlavy vinárov za ich mladé víno len samé chvály. Niet divu, bol predsa dobrý rok, pokiaľ ide o teplo, slnko a následnú úrodu, snáď v každej oblasti. Jednoducho – bez debaty dobrý ročník. Ak teda hovoríme o mladom víne, hovoríme zároveň o úplne prvom víne z tej ktorej úrody. A tento rok sme mali možnosť ochutnať ho dokonca o niekoľko dní skôr, ako to býva bežne. Na trh bývajú mladé vína uvedené už niekoľko týždňov od vinobrania, no nie sú určené na dlhodobé skladovanie či dokonca archiváciu. Ako hovoria vinári, mladé víno treba vypiť do jari či Veľkej noci.

Inšpiruj sa: Zamrazené potraviny: Sú rovnako kvalitné a výživné ako čerstvé?

svätomartinské víno

Zdroj: Shutterstock®

Existuje dokonca zákon, ktorý určuje, kedy presne sa môžu mladé vína na trh uviesť. U nás na Slovensku je to prvý novembrový pondelok. Aby bolo mladé víno mladým, musí byť naplnené do fliaš do konca decembra, neskôr už nie. Mladé víno môžete ochutnať buď na špeciálnych vinárskych akciách a podujatiach, degustáciách jednotlivých vinárstiev alebo vo vybraných podnikoch, vinotékach a reštauráciách. Nenechajte si ujsť ani blížiaci sa tradičný Deň otvorených pivníc! Ak si fľašku mladého vína zakúpite domov, ako sme už spomenuli, neskladujte ho príliš dlho. Biele a ružové si pred konzumáciou dobre vychlaďte. Vhodné sú prakticky k akémukoľvek jedlu, od zeleninového šalátu a cestovín, cez ryby a polievky, až po pečené mäso.

- Anketa

PILI STE UŽ MLADÉ VÍNO?

Odpovedalo 13 ľudí  

Samozrejme, ochutnávam ho každý rok
38%
Párkrát áno
8%
Ešte nie, ale napravím to, kým je čas
31%
Nie, víno nepijem vôbec
23%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 16.11.18 19:37

MM
karma
100.00

ja víno osobne vôbec nemusím

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 16.11.18 19:53

ĽŠ
karma
100.00

Hoci ho nepijem, poznám zopár labužníkov.

  • 1
Odpovedať

Milka Damašková 17.11.18 02:12

MD
karma
132.00

Vždy keď čítam o tom, aké je víno prospešné, tak si vravím, že musím sa ho naučiť piť :)) Ale akosi to nejde, proste mi absolútne nechutí. Keď sme boli deti, mama nám robievala šodó, vraj je výživné a dobré pre zdravie. No ja som ho odmietala, dodnes mi alkohol nechutí, maximálne si dám deci piva alebo na oslavách 4 hodiny uchlipkávam pohárik cinzana :)

  • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 17.11.18 19:16

MC
karma
109.00

Nie som odborník na vína ale radšej by som si dala pohárik dobrého burčiaku.

  • 0
Odpovedať

Milan Štefan 18.11.18 13:00

karma
-1.00

zohnat kvalitne vino je uz ako loteria

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 17.01.19 22:40

JK
karma
100.00

Síce nepijem no rada som sa dozvedela niečo o víne

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní