Mysteriózny román o neodbytnej minulosti...


Ako chlapec spáchal William Bellman jeden malý krutý čin, ktorý však má nepredvídateľné a hrozné dôsledky. Mal desať rokov, keď sa vybral s kamarátmi do polí, ktoré sa tiahli od rieky až k lesom. Na tých poliach často pristávali kŕdle havranov. Plieskali krídlami a v honbe za potravou energicky ďobali do zeme.

A vtedy prišiel Will. Mal dobrý prak, na blízku kamene ako stvorené na streľbu a chuť trafiť...

Bellman a Black je mysteriózny príbeh o smrti, ale aj o pocite viny, ktorý dôverne poznáme všetci a o ľútosti, ktorá nás ničí. Do života Williama vstúpi smrť, no nič preňho neznamená, nestojí mu ani za spomienku. Veď zahynul obyčajný havran...

bellman and black

Roky však plynú a Williama stíha jedna tragédia za druhou. Jedného dňa uprostred noci ho zúfalstvo privedie na cintorín, aby skoncoval so životom.

 

„Počula som od ľudí, ktorí to vlastne nemajú ako vedieť, že v posledných okamihoch pred skonom sa človeku premietne pred očami celý jeho život. Ak je to pravda, cynik by predpokladal, že vo svojich posledných chvíľach bude William Bellman myslieť na nespočetné kalkulácie, zmluvy a obchodné dohody, lebo práve ony tvorili jeho život. No keď sa priblížil k hranici oného sveta – k hranici, ku ktorej skôr alebo neskôr zamierime všetci –, jeho myšlienky krúžili okolo tých, ktorí na to neznáme územie vkročili pred ním...“

 

Cestu Willovi Bellmanovi skríži tajomný muž v čiernom. Predstaví sa ako pán Black a William s ním v opitosti uzavrie zvláštnu dohodu. Na dôkaz, že na neznámeho spoločníka nezabudol, otvorí v srdci Londýna brány Bellman & Black, obchodný dom so smútočným tovarom ponúkajúci všetko od rakiev po dáždniky. Viktoriánske Anglicko si zakladá na pompéznych pohreboch, zástupy pozostalých sa hrnú, obchod prekvitá. Nadanie a podnikavý duch vydláždia Williamovi cestu k úspechu a on verí, že konečne nechal minulosť za sebou.

 

Havrany však nezabúdajú a minulosť vie byť neodbytná...


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní