Oddych: Prečo je dôležité nepodceňovať tento dôležitý aspekt života?

Oddych: Prečo je dôležité nepodceňovať tento dôležitý aspekt života?
 • 01.12.2017
 • Tomáš Čerhit

  • Zdieľaj:
 • 1

V dávnej minulosti, za čias lovcov, život fungoval tak, že pokiaľ bolo dostatok jedla, mohli pokojne všetci oddychovať a hodovať. Až v momentoch, keď jedlo začínalo dochádzať, sa muži vybrali na lov, zatiaľ čo sa ženy starali o domov.  Muži lovili niekedy aj niekoľko dní, až kým sa im nepodarilo konečne chytiť nejakú korisť a následne ju priniesť domov. Potom opäť nasledoval niekoľkodňový odpočinok v jaskyni.

Dôvody syndrómu vyhorenia

V dnešnej dobe väčšina z nás však len loví a na oddych nezostáva žiaden čas. Zamyslite sa teraz prosím, ako vyzerá váš týždeň vrátane víkendu. V lepšom prípade od pondelka do piatku ste osem hodín v práci. Tí, ktorí nemajú to šťastie, pracujú ďaleko viac, či dokonca v nočných zmenách, čo je jedna z najhorších vecí, ktoré môžeme svojmu organizmu robiť. Skončíme v práci a namiesto oddychu prichádzajú na rad ďalšie povinnosti.

Treba vyzdvihnúť detí zo škôl a krúžkov, navariť im, možno sa s nimi učiť. A ani nevieme kedy a je čas ísť spať. A takto stále dookola. Príde víkend a s ním aj čas varenia, upratovania, prania, žehlenia, vozenia detí na zápasy či podobné aktivity. Človek sa nenazdá a je tu pondelok. Týmto spôsobom sa veľa ľudí dostáva do jedného kolotoča, z ktorého nevie vyjsť. Postupne ubiehajú mesiace, roky a život nám uteká pomedzi prsty.

Pozri aj: Ananásová šťava: Zisti, aké skvelé účinky má na organizmus! 

Únava za volantom

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť, aby sme sa cítili lepšie?

Určite to pre mnohých z vás nebude jednoduché, no skúste si aspoň dvakrát do týždňa nájsť pol hodinu na dobrú knihu, kúpeľ alebo čokoľvek, čo vám robí radosť a viete pri tom vypnúť. Aj zdriemnutie trvajúce do 40 minút je skvelá záležitosť. Spať dlhšie počas dňa nemá zmysel, pretože sa po ňom budete cítiť ako mechom udretí. Najlepšie urobíte, ak si postupne nájdete ideálny čas na svoj poobedňajší relaxačný spánok.

Alebo jednoducho spomaľte, keď kráčate po ulici, vystrite sa, uvedomte si vlastné telo, dýchanie a všetko okolo vás. Kedy ste sa napríklad zapozerali na mraky na oblohe a snažili sa priradiť k ich tvarom nejaké zviera alebo čokoľvek iné ako za detských čias? Okrem toho, že prídete na iné myšlienky, popracujete aj na vašej kreativite.

Kedykoľvek môžete, snažte sa oddychovať, hľadať spôsoby na vypnutie hlavy  a nachádzanie nových myšlienok. Tiež hluché bezmyšlienkovité pozorovanie čohokoľvek môže byť veľmi dobrým spôsobom relaxu. Možností je veľa, tak neváhajte nájsť tú svoju a začnite si užívať chvíle osamote.


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Krátka 01.12.17 08:14

SK
karma
113.00

všetko by malo byť v rovnováhe aj práca aj oddych, máme len jedno zdravie, či sme mladí, alebo starší, na to by sme mali myslieť, je pekné, ak je niekto snaživý, pracovitý, nie však na úkor svojho zdravia, ale to si asi človek uvedomí až na "hrane"...

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dovolenka 2022: Top miesta, kam sa dostaneš autobusom
Pobyty a výlety

Dovolenka 2022: Top miesta, kam sa dostaneš autobusom

 • 0
 • 21.06.2022
Dovolenka na Pohroní: Spoznaj najväčšie lákadlá tohto regiónu
Pobyty a výlety

Dovolenka na Pohroní: Spoznaj najväčšie lákadlá tohto regiónu

 • 5
 • 22.08.2022
Dovolenka 2022: Kam sa vybrať s deťmi a užiť si to naplno?
Pobyty a výlety

Dovolenka 2022: Kam sa vybrať s deťmi a užiť si to naplno?

 • 1
 • 09.07.2022
TOPlist