Posledné práce v záhrade, ktoré vás tento rok neminú

Posledné práce v záhrade, ktoré vás tento rok neminú
  • 16.10.2015
  • Lucia Hausknechtová

    • Zdieľaj:
  • 0

Blížiaca sa zima pomaly ukončuje záhradkársku sezónu. Nastáva obdobie mrazov, posledného zberu ovocia, zeleniny, a v neposlednom rade prípravy rastlín a stromov na zazimovanie.

Odkladať si tieto povinnosti na neskôr sa nemusí vyplatiť, pretože chladné počasie dáva rastlinám poriadne zabrať. Stihnúť by ste to mali čím skôr. 

Zelenina v záhrade

Posledný zber zeleniny nás čaká práve v jesenných mesiacoch. Zo záhrady je potrebné zobrať koreňovú zeleninu ako mrkvu či zeler, ktoré potom dáme na zimu do chladnej pivnice alebo očistíme a zamrazíme.

Taktiež je dobré zbaviť pôdu buriny a vyhnúť by ste sa nemali ani jesennému rýľovaniu. Pôdu však potom nehrabeme, ale nechávame veľké hrudy. To zabezpečí, že sa do nej zrážková voda dobre vsiakne aj počas zimných mesiacov. 

Odporúčame prečítať: Aké bylinky zasadiť do záhradky či na balkón?

Záhrada

Zdroj: Shutterstock®

Ovocné stromy

V prvom rade je ideálne zbaviť ovocné stromy posledné kusy úrody, ktoré na nich zostali. Taktiež netreba zabúdať na okolie stromu, ktoré má byť čisté. To znamená, že pozbierame všetko opadané ovocie, listy a iný odpad.

Opadané lístie zo stromov nemusíte vnímať ako odpad, ktorého je nutné sa zbaviť. Listy sú skvelým materiálom do kompostov alebo ich môžete použiť ako podstielku pre domáce zvieratá. Taktiež dokážu rastliny ochrániť pred mrazom a tuhou zimou.

Odporúčame prečítať: Záhradné domčeky na strome 

Záhrada

Zdroj: Shutterstock®

Okrasné rastliny v záhrade

Pred príchodom prvých mrazov je potrebné všetky rastliny zasadené v črepníkoch preniesť do pivníc alebo chladnejších miestností v dome. Potom sa môžeme venovať tým druhom, ktoré prezimujú vo vonkajších podmienkach.

Ako prvé zbavíme všetky rastliny odkvitnutých kvetov či listov. Rovnako ako pri ovocných stromoch, okolie rastlín vyčistíme a vytrháme všetku burinu. Nakoniec druhy, ktoré sú náchylnejšie na mráz prikryjeme slamou alebo tenkou vrstvou lístia. 

Odporúčame prečítať: Výhody pestovania rastlín v skleníku

Záhrada

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: www.thinkstockphotos.com  

    • Zdieľaj:
  • 0
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

0 komentárov

Čo čítajú ostatní