Sacharidové vlny – sú naozaj účinné?

Sacharidové vlny – sú naozaj účinné?
  • 10.03.2015
  • Andrea Lukáčová

Každý, kto sa venuje fitnesu, pozná tento pojem. Veľký hit, ktorý pomáha zbaviť sa prebytočných kilogramov. Sacharidové vlny.

V podstate sa jedná o prísnu predsúťažnú prípravu profesionálnych fitnes cvičencov. Táto diéta vás zbaví tuku pri súčasnom zachovaní svalovej hmoty. Je však naozaj veľmi prísna. Získava čoraz viac nadšencov, ktorí kvôli vyrysovanej postave neváhajú obetovať naozaj veľa. Osloví aj vás? 

Vlnenie – každý deň iné hodnoty sacharidov

Podstatou tejto diéty je zvyknúť telo na rôzny príjem sacharidov. Tým pádom odpadá možnosť jojo efektu, nakoľko telo je zvyknuté na striedavý príjem živín. Aj tu je však potreba zdôrazniť, že sacharidové vlny nerobia zázraky. Ak sa po ukončení diéty začnete napchávať vo fastfoodoch, nečudujte sa, keď kilá naskáču späť. 

sacharidy

Zdroj: Shutterstock®

Dve zásady – veľa tekutín, veľa bielkovín

Počas sacharidových vĺn musíte veľa piť. Najlepšie čistú vodu a zaradiť do jedálnička viac bielkovín, ktoré ochraňujú svalovú hmotu. Počas nízkeho príjmu sachraridov telo nebude mať energiu navyše, preto začne tieto živiny čerpať z tukových zásob. A tu sa vlastne skrýva princíp celej tejto diéty.

Nakoľko sa príjmy sacharidov striedajú , telo sa rozšupne a metabolizmus sa slušne nakopne. Trávenie nebude stagnovať. Vlny fungujú v týždňových intervaloch, konkrétne 1 deň – nízky, 2 dni – vysoké, 2 dni – nízke, 2 dni vysoké , a znovu 1 deň nízky a tak ďalej. 

sacharidy

Zdroj: Shutterstock®

Počas tejto diéty cvičiť nemusíte, ale pokiaľ pridáte aj cvičenie, účinok bude o to výraznejší. Tuky zo stravy vynechávať nemusíte, ale určite odstráňte bielu múku, sladené limonády a sladkosti.

Ovocie sa odporúča iba ráno a dopoludnia. Pokiaľ sa chystáte vyskúšať sacharidové vlny, treba spomenúť, že sú vhodné naozaj pre pokročilých cvičencov, určite nie pre začiatočníkov. Konkrétny jedálniček vám zostavia tréneri v ktoromkoľvek fitnescentre. 

sacharidy

Zdroj: Shutterstock®

Zdroj foto: thinkstockphotos.com

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Marcela Šagatova 27.03.15 17:38

karma
-1.00

účinné sú, ale len krátkodobo..

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní