Samozber levandule: Toto sú teraz najvoňavejšie miesta Slovenska!

Samozber levandule: Toto sú teraz najvoňavejšie miesta Slovenska!

Už vašimi rukami túto sezónu prešli kilá jahôd, čerešní aj marhúľ, no predsa len by to ešte chcelo nazbierať si niečo nevšedné a pritom krásne a voňavé? Typický ovocný kompót ani džem z toho zrejme nebude, no zato vám výborne poslúži na vysušenie a celoročné popíjanie upokojujúceho čaju alebo ako náplň do vrecúšok proti moliam a na ten najsladší spánok. Tým sa však jej využitie ani zďaleka nekončí. Nepochybujeme, že už dávno dobre viete, o čom hovoríme. Áno, reč je o jedinečnej, krásnej a voňavej levanduli. 

Bude sa ti páčiť: Recept na jahodový džem: Keď ho ochutnáš, iný už pripravovať nebudeš!

zbieranie levandule

Zdroj: Shutterstock®

Samozber levandule môžete momentálne využiť na týchto miestach: 

  • Branovo – táto obec sa nachádza v okrese Nové Zámky. Organizovaný samozber levandule je tu sústredený na konkrétny deň, teda na sobotu, 23. júna 2018. O možnosti nazbierať si tieto nádherné kvety v iný deň bude potrebné informovať sa priamo u pestovateľa.
  • Levanduland  - toto miesto s naozaj výstižným názvom nájdete v rekreačnej oblasti Rudava, v obci, respektíve za obcou Malé Leváre, na Záhorí. Nájdete tu jednohektárové levanduľové pole a najbližšie si tu levanduľu môžete nazbierať v nedeľu a v pondelok 24. a 25. júna 2018. Ak vám termíny nevyhovujú a rady by ste si zašli na samozber inokedy, opäť sa budete musieť individuálne informovať.
ako využiť levanduľu

Zdroj: Shutterstock®

Natrhám si levanduľu... a čo potom?

Ak sa vyberiete na samozber levandule lekárskej, akoby ste sa na chvíľu preniesli do očarujúceho Provensálska. A to sa predsa ťažko odmieta, no nie? Z nazbieranej levandule si môžete pokojne časť nasušiť na čaj alebo ako náplň do voňavých vrecúšok a z druhej časti si pripravte sirup, po ktorom sa budú zalizovať všetci, koho ponúknete.

Rovnako vynikajúci je aj levanduľový med a úplne márnym nápadom nemusí byť ani likér z týchto aromatických kvetov. Ak vás predsa len láka uvariť si levanduľový džem, nebojte sa experimentovať a spravte si napríklad kombináciu malín a levandule alebo iného ovocia s týmito kvietkami. Na upokojenie mysle a navodenie príjemnej romantickej atmosféry si pripravte levanduľový kúpeľ.

Pozri aj: Samozber jahôd: Kde na Slovensku nájdeš tie najlepšie jahodoviská?

kde sa dá nazbierať levanduľa

Zdroj: Shutterstock®

Levanduľu si môžete vypestovať aj samy

Ak chcete samozber levandule budúci rok absolvovať na vlastnej záhradke, pokojne si ju vypestujte samy. Nie je totiž vôbec náročná, jediné, čo potrebuje, je dostatok slnka, postačí jej minimum vlahy a ocení skôr voľný rast v záhrade, než v kvetináči. Vyberte sa aj vy na samozber levandule, ešte kým je jej sezóna (zvyčajne trvá do konca júna, prípadne začiatku júla, v závislosti od počasia). Tento rok totiž nebola príroda prajná len voči ovociu, ale tiež voči voňavej levanduli, preto by bola škoda to nevyužiť a nespraviť si svoje vlastné zásoby. Praktická rada od nás: Levanduľa sa zbiera do papierových vrecúšok a potrebovať budete aj nožnice.

levanduľové pole na Slovensku

Zdroj: Shutterstock®

A keď už sa ocitnete v tej nádhernej oáze pokoja, obklopené tou najkrajšou vôňou a farbou (ktorá je, mimochodom, trendom tohto roka), nezabudnite si popritom zaspievať staré známe: „...budeš má, levandulová, navždycky celá, celičká, levandulová, famózně, nádherně levandulová...“

- Anketa

BOLI STE UŽ NA SAMOZBERE LEVANDULE?

Odpovedalo 90 ľudí  

Áno
31%
Nie, ale chystám sa
69%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Marta Bujdošová 20.06.18 07:49

MB
karma
98.00

Ano, bola som v Madarsku v Tihani, uz mi doma rozvoniava.

  • 2
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.06.18 12:07

karma
110.00

Okrem spomenutých výrobkov z levandule som robila aj termovankúše....základ som dala špadlové šupy, alebo pohánkové šupy a pridala usušenú levandulu a iné bylinky podľa účelu použitia. Vrecúška sa nahrejú v mikrovlnke a teplom uvoľnujú krásne vôňu a silice. Levandulu pestujem doma, mám 2 druhy, ale rada by som ešte dokúpila bielu levandulu. Zber je najlepší,, ak je po 2 dni teplota nad 30°C.

  • 5
Odpovedať

Daniela Bieliková 20.06.18 18:57

DB
karma
117.00

Levandula sa mi veľmi páči...

  • 1
Odpovedať

Ľudka Uličná 22.06.18 17:46

ĽU
karma
100.00

veľmi pekná vôňa levanduľa

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní