Sebaláska ako zákon rovnováhy: Lásku treba prijímať i rozdávať

Sebaláska ako zákon rovnováhy: Lásku treba prijímať i rozdávať
  • 11.01.2014
  • Gabriela Kubaljaková

Predstavte si srdce ako centrum našich emócií, životnej energie a tvorivých síl. Ako náš stred. Aby bilo čo najpokojnejšie, je potrebné milovať samých seba a naučiť sa lásku rovnako prijímať ako ju rozdávať. Vtedy bude tĺcť v rytme univerzálnych zákonov zachovania rovnováhy. Láska je ako energia, s ktorou hospodárime tým, ako uvažujeme, akým spôsobom dávame a berieme, aké skutky konáme a najmä, ako to v danom okamihu cítime. Každý úder srdca je dôležitý a niečo znamená. Rozumieť svojmu srdcu však nie je ťažké. Keď si predstavíme, že naše srdce, jeho tempo a sila úderov reprezentuje spôsob, akým lásku rozdávame a prijímame, môžeme odhaliť, ako to funguje. Niekedy sa to javí ako ľahkosť, inokedy zase ako nesmierna ťažoba na srdci. Čím je to spôsobené?

Nemožno dať to, čo nemáme

Základné postuláty poznatkov z fyziky vychádzajú zo zákona zachovanie energie. Tento zákon jednoducho vyjadruje fakt, že nemožno dať to, čo nemáme. Pri rozdávaní a prijímaní materiálna si to uvedomuje každý, no keď príde na rozdávanie lásky, človek býva často zmätený. Nevie, prečo nedokáže dať druhému to, čo si jeho srdiečko pýta. A naopak, nechápe, prečo nedostáva to, po čom túži. K tomu dochádza v prípade, keď darujúci sám stráda pocitom lásky. Ale ako sa to vlastne stane, že človek nie je schopný prijať to pekné a pripúšťa si to, čo ho zraňuje?

Pozri aj: Choroba čiernych kostí: Môže sa prejaviť už u novorodencov?

ako byť šťastná

Zdroj: Shutterstock®

Rany na srdci

Jazvy na srdci zväčša vznikajú, keď sme na seba prísny. Keď kritizujeme svoje nedostatky, vyčítame si činy z minulosti, trápime sa nesprávnymi rozhodnutiami a nemáme pre ne pochopenie. Vytvárame si tak prekážku k tomu, aby sme sami sebe dokázali dať dostatok pozitívneho citu – lásky. Nemôcť si odpustiť, mať pocit, že si nezaslúžime byť milovanými, ba dokonca hnev a nenávisť voči sebe samému, to sú skryté príčiny, ktoré spôsobujú najväčšie bolesti srdca. Ako sa to prejavuje?

Nedostatok sebalásky

Človek, ktorý nemá dostatok pochopenia či lásky pre seba samého, má zväčša pocit, že dostáva od života málo, ba dokonca vôbec nič. Trpí pocitmi, že ho druhí nechápu, že nie je dosť dobrý. Cíti sa odmietaný a neustále kritizovaný. Nedarí sa mu nájsť ideálneho partnera či ideálnu prácu. Pravdou však je, že keď nie sme schopní prijať to pozitívne, tak nám druhí „na podnose servírujú“ presný opak toho, čo očakávame. Prečo sa to deje?

mať sa rád

Zdroj: Shutterstock®

Čo je vnútri, je aj vonku

V prvom rade si treba uvedomiť, že to, čo je vnútri, je aj vonku. Keď sami seba kritizujeme a nedokážeme si odpustiť „staré hriechy minulosti“, vždy sa nájde niekto, kto nám naše výčitky pripomenie. A je úplne jedno, či to bude partner alebo kolega v práci. A bude sa to diať dovtedy, kým sa nezmierime s minulosťou. Pretože to, čo bolo, má vplyv na to, čo je a čo bude. Dá sa to však zastaviť. Aby nás minulosť neovplyvňovala, potrebujeme ju prijať a mať pochopenie pre to, čo sa nám v živote udialo. Čím viac akceptujeme svoju minulosť bez akýchkoľvek nepríjemných emócií, tým viac milujeme seba a môžeme si brať od života ten najkrajší pocit – lásku. Kto v sebe objaví dostatok lásky pre seba samého, ten ju bude rovnako rozdávať ako prijímať. A ako bonus bude vlastniť kľúč k radostnému a zdravému životu a jeho srdce bude biť veľmi pokojne a láskyplne.

Pozri aj: Slivkové buchty: S týmto receptom sa ti ľahko podaria


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Alena Cabakova 11.01.14 13:54

karma
86.00

Tak tento článok naozaj prijme človeka sa nad sebou zamyslieť... poučné čítanie :)

  • 0
Odpovedať

Miriama Rusinová 31.10.14 16:08

MR
karma
-1.00

to srdiečko čo má slečna na prvom obrázku mám doma ako vankúš :)

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.03.16 19:50

SK
karma
114.00

zaujimavy clanok, treba sa nad nim naozaj zamysliet, pouvazovat

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní